Znamy kolejnego reprezentanta na Eurowizję 2017! Wczoraj odbył się finał preselekcji łotewskich „Supernova”, a zwycięzcami okazali się (zgodnie z przewidywaniami) Agnese Rakovska, Arturs Strautins, Edgars Vilums oraz Kristaps Erglis czyli Triana Park, kolejny selekcyjny weteran który w końcu dotarł do sceny eurowizyjnej. Grupa po raz pierwszy walczyła o ESC w 2008 roku z piosenką „Bye, Bye”, która była też pierwszym singlem. Utwór zajął 4. miejsce i nie wszedł do superfinału. Rok później zespół postawił na kompozycję „Call me any time you need a problem” i ponownie wywalczył 4. pozycję w finale. Identyczny rezultat osiągnięto w 2010 roku z „Lullaby for my dreammate”. W 2011 roku mieli pecha – wystawili „Upside down” i zakwalifikowali się do finału, jednak z powodu Agnese musieli wycofać się z rywalizacji. Powrócili w 2012 ze „Stars are my family”, ale zajęli 9. miejsce, czyli najsłabsze w swojej selekcyjnej karierze. Udział w tegorocznej „Supernovie” to ich powrót nie tylko do rywalizacji o Eurowizję, ale w ogóle na rynek muzyczny. Utwór „Line” przebił się przez ćwierćfinał i półfinał, a w finale zdobył najwięcej głosów od widzów i internautów. Na drugim miejscu znalazł się zespół My Radiant You. Póki co pełne wyniki głosowań w poszczególnych rundach nie zostały opublikowane, jednak Triana Park byli faworytami od początku, zwłaszcza, że wiadomo było iż w finale decydować będą tylko widzowie, którzy mocno wspierali „Line” przez całą „Supernovą”.

Triana Park byli też faworytami czytelników Dziennika Eurowizyjnego, którzy głosowali w ramach ośmioosobowej komisji plebiscytu „Rejected Song Contest”, czyli konkursu na najlepszy utwór preselekcyjny. „Line” zdobyło 56 punktów. Na drugim miejscu jest utwór „Up” Franco Franco (31 punktów) i to ta kompozycja reprezentować będzie Łotwę w plebiscycie, chociaż nie dotarła do finału preselekcji. Trzecie miejsce otrzymał First Question z „Naked” (29 punktów).

Ruszyły preselekcje rumuńskie! W półfinale 15 kandydatów walczyło tylko o względy jurorów. Komisja wyłoniła 10 finalistów, którzy 5 marca rywalizować będą już wyłącznie o głosy publiczności. Zdecydowanym faworytem jurorów był duet złożony z Ilincy i Alexa Florei. Ich „Yodel It” zdobyło maksymalne noty od wszystkich oceniających, jest także piosenką, którą większość fanów najchętniej wskazałaby z całej rumuńskiej stawki. Drugie miejsce wywalczyła Xandra, trzecie Mihai Traistariu (ESC 2006). Odrzucono Elizę z zespołem No Stress, Tudora Turcu, Zangę, Alexandrę Craescu oraz formację D-lema, która jako jedyna nie dostała punktu od ani jednego jurora. Czy widzowie podzielą opinię jury i fanów i wskażą do Kijowa utwór z jodłowaniem? Przekonamy się niebawem!

Znamy już pełen skład selekcji portugalskich. Wczorajszy półfinał wygrała Celina da Piedade z „Primavera” – zdobyła 12 punktów od jury i 4. miejsce w televotingu. Na drugim miejscu był Jorge Benvinda (4. miejsce u jury i 2. u widzów), a dopiero na trzecim faworyt publiczności Pedro Goncalves (przedostatnie miejsce u jury), który jako jedyny zaśpiewał po angielsku. W finale jest też Lena d’Agua, ale awans może zawdzięczać jedynie jury (2. miejsce), bo u widzów była przedostatnia. Telewizja RTP ogłosiła też kolejność startową w finale. Stawkę otworzy Jorge Benvinda, a zamknie trio Viva La Diva, które jest uznawane za faworyta konkursu. W finale decyzja o zwycięzcy podjęta zostanie przez telewidzów i jury regionalne.

Austriacki utwór „Running on air” miała mieć oficjalną premierę dopiero jutro, ale już wczoraj późnym wieczorem trafiła na Spotify, więc utrzymywanie tego w tajemnicy nie miało żadnego sensu. Piosenka wykonywana i skomponowana przez młodego wokalistę Nathana Trent’a spotkała się z raczej chłodnym przyjęciem, gdyż (bazując na najczęstszych komentarzach) niczym specjalnym się nie wyróżnia i raczej nie będzie się liczyć w walce o wysoką lokatę. Jest to dopiero drugi singiel w karierze 24-letniego mieszkańca Innsbrucku. Miejmy nadzieję, że kolejne premiery spotkają się z większą euforią fanów. Przypominam, że czekamy na „World” Lindity Halimi z Albanii, „Space” Slavka Kalezicia z Czarnogóry (10 marca), „Gravity” Hoviga z Cypru (1 marca), „My Turn” Martiny z Czech, „My Friend” Jacquesa Houdeka z Chorwacji (2 marca), „I feel alive” Imri’ego Ziv z Izraela (9 marca) oraz utwory reprezentantów Australii (7 marca), Azerbejdżanu, Belgii (8 marca), Armenii, Irlandii, Macedonii, Holandii (3 marca), Rosji, Serbii, Bułgarii (13 marca) i San Marino.

Dodatkowe akcje dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego!

  • Głosowanie jurorów RSC w preselekcjach Szwecji, Norwegii, Litwy, Estonii, Portugalii, Rumunii i Islandii. Swoje punktacje należy wysyłać na blazewicz.poczta@gmail.com – szczegóły i terminarz TUTAJ.
  • Zgłoś się do piątej edycji „POLISH REVIEW”! Szczegóły TUTAJ 
  • Głosowanie w finale urodzinowego plebiscytu „Lucky 13″! Szczegóły TUTAJ.
  • Masz pytanie do Kasi Moś? Wyślij je na blazewicz.poczta@gmail.com do końca lutego!

Źródło: LTV, TVR, RTP, Spotify, Wikipedia, fot.: Revelbnation

Reklamy