Pora na kolejną Super Sobotę! Dziś sześć eventów preselekcyjnych w tym aż trzy finały narodowe! Jako pierwsza swój wybór rozpocznie dziś Ukraina, która po trzech półfinałach dotarła w końcu do etapu finałowego – uczestniczy w nim sześciu kandydatów, a o zwycięzcy zdecydują widzowie oraz jurorzy (50/50). Do tej pory jurorzy i widzowie nie byli jednogłośni, jeśli chodzi o faworyta danego półfinału, więc ciężko stwierdzić, kto może dziś wygrać. Komisja najwyżej oceniła do tej pory Salto Nazad, Rozhdena i O. Torvald, z kolei widzowie najwięcej głosów oddawali na Tayannę, Illarię i Melovina. Tylko jeden utwór wykonany zostanie dziś po ukraińsku. Gośćmi specjalnymi programu będą reprezentantki Francji i Polski czyli Alma i Kasia Moś. Polka od wczoraj przebywa już w stolicy Ukrainy, gdzie m.in. udzielała wywiadów dla telewizji ukraińskiej Pershyj. Nie wiadomo kiedy dokładnie Polka pojawi się na scenie, ale stanie się to albo na zakończenie pierwszej części show (ok. 19:50) lub na początku drugiej (ok. 21:25). Cały finał (jak zawsze) podzielony będzie na dwie części. Pierwsza transmitowana będzie od 18:00 do 20:15, druga od 21:25 do 22:05. Konkurs dostępny będzie w Internecie za pośrednictwem YouTube – LINK TUTAJ.

Drugim krajem, który wybierze dziś reprezentanta jest Mołdawia. Po wczorajszym półfinale, dziś pora na finał „O melodie pentru Europa”. Ośmiu kandydatów powalczy dziś ponownie o względy jurorów i widzów. Stawkę otworzy SunStroke Project z „Hey Mamma”, a zamkną Vozniuc i Vio Grecu. Wczoraj faworytami jurorów okazali się SunStroke Project i Ethno Republic, w związku z tym nie brali udziału w televotingu i nie wiemy, jak te kandydatury oceniane są przez widzów. Najlepiej w televotingu poradzili sobie wczoraj Marks i Stefanet, ale czy 440 głosów oddanych przez widzów to powód do dumy? Finał rozpocznie się dziś o 18:35 i potrwa do 20:55. Transmisja internetowa dostępna będzie na stronie TRM TUTAJ, ale zdecydowanie bardziej polecam nieoficjalny (lecz wypróbowany wczoraj) stream TUTAJ. Dla bardzo zaawansowanych fanów Mołdawii – O 21:15 ruszy program „Post Eurovision 2017” który będzie debatą na temat wyników finału.

Dziś swojego reprezentanta wybierze także Dania. W ramach „Dansk Melodi Grand Prix 2017” na scenie wystąpi dziesięciu kandydatów, niemal wszyscy mają utwory radiowe. Format złożony będzie z dwóch rund. W pierwszej widzowie i jurorzy (w tym roku komisja składa się z fanów Eurowizji) wybiorą trzech superfinalistów. W superfinale reprezentant wybrany będzie już tylko spośród tej trójki. Wśród kandydatów m.in. Anja Nissen (która omal nie wygrała ubiegłorocznego DMGP), Thomas Ring (zwycięzca „X Factora 3”) czy Anthony (zwycięzcy „X Factora 7”). Gośćmi specjalnymi będą Olsen Brothers – zwycięzcy Eurowizji 2000. Finał odbędzie się w mieście Herning, a prowadzącymi będą Annette Heick oraz Johannes Nymark, członek nieistniejącego już trio Lighthouse X, które reprezentowało Danię na ESC rok temu. Trasnsmisja DMGP 2017 rusza punktualnie o 20:00 i potrwa dwie godziny. W Internecie show dostępne będzie TUTAJ.

Konkurencją dla finału duńskiego będzie czwarty półfinał Melodifestivalen 2017. Ostatnia grupa półfinalistów powalczy o finał i miejsca w dogrywce. Stawka jest mocna ze względu na Loreen, która wygrała MF i ESC w 2012 roku. Powraca, bo jak twierdzi, „ma coś do powiedzenia„. Jej „Statements” wywołuje mieszane uczucia, ale wszyscy oczekują, że wokalistka dziś znów osiągnie sukces. Spore szanse na finał mają też Jon Henrik Fjallgren oraz Wiktoria. Wystartują też Alice Scensson (uczestniczka jednej z edycji „Idola”) czy popularna wokalistka Sara Varga. Tradycyjnie już półfinał składać się będzie z dwóch rund. Najpierw widzowie odrzucą dwa najsłabsze utwory, a spośród pięciu wybranych wyłoniona będzie dwójka finalistów i uczestnicy, który trafią do dogrywki. Start o 20:00, a transmisja internetowa dostępna będzie TUTAJ.

Nadal trwają preselekcje litewskie. Dziś pokazany będzie drugi ćwierćfinał programu. Ośmiu uczestników walczyć będzie o ostatnie cztery miejsca w półfinale. Jurorzy coraz bardziej komplikują sprawę i nie dają przewagi faworytom fanów. Komisja najwyżej oceniła Fusedmarc (12 punktów, fot.), 10 punktów dając Gabrieliusowi Vagelisowi, a osiem Kotrynie. Mia i Paula są niemalże na dnie tabeli, ale wszystko może się jeszcze zmienić. W ćwierćfinałach jurorzy litewscy mają jedynie 25% wpływu na wyniki. Dziś swoje punkty dorzucą jurorzy międzynarodowi (25%) oraz widzowie (50%). Transmisja internetowa dostępna będzie TUTAJ i rozpocznie się o 20:00.

Preselekcje rozpoczyna dziś Islandia! Przed nami pierwszy półfinał z sześcioma kandydatami. Wystąpią dziś m.in. Aron Hannes Emilsson, Hildur czy duet złożony z Juli’ego Heidara Halldorssona i Fordis Birny Borgarsdottir. Trzech wykonawców z najwyższym poparciem telewidzów otrzyma awans do finału. Chociaż telewizja RUV opublikowała wszystkie konkursowe utwory w dwóch wersjach językowych, dziś wszyscy śpiewać będą po islandzku. Dopiero w finale kandydaci muszą zdecydować, w jakim języku wykonać swój utwór bo raz podjęta decyzja nie będzie mogła być zmieniona i w przypadku zwycięstwa piosenka będzie musiała być wykonana na ESC w tym samym języku co podczas finału preselekcji. Transmisja rozpoczyna się o 20:45 i dostępna będzie TUTAJ.

Na koniec jeszcze parę informacji dotyczących Eurowizji, ale niezwiązanych z dzisiejszymi preselekcjami. Reprezentant Włoch – Francesco Gabbani – poinformował, że podjęta została decyzja dotycząca języka w eurowizyjnej wersji utworu „Occidentali’s Karma”. Piosenka wykonana zostanie podczas Eurowizji wyłącznie w języku włoskim, chociaż wcześniej pojawiały się pogłoski o dodaniu fragmentu po angielsku. Istnieją podejrzenia, że chorwacka piosenka „My Friend” zostanie wykonana po angielsku i … po włosku! Na razie Jacques Houdek opublikował krótki zwiastun utworu (dostępny poniżej). Znamy datę premiery piosenki z Czarnogóry. Slavko Kalezić oficjalnie zaprezentuje „Space” już 10 marca. Przygotowany został już teledysk do eurowizyjnej piosenki. Po hiszpańskim skandalu podczas preselekcji z funkcji szefa delegacji rezygnuje Federico Llano. Oficjalnie powodem rezygnacji są problemy osobiste. Llano był szefem delegacji od 2002 roku.

Dodatkowe akcje dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego!

  • Głosowanie jurorów RSC w preselekcjach Łotwy, Norwegii, Litwy, Estonii, Rumunii i Islandii. Swoje punktacje należy wysyłać na blazewicz.poczta@gmail.com – szczegóły i terminarz TUTAJ.
  • Zgłoś się do piątej edycji „POLISH REVIEW”! Szczegóły TUTAJ
  • Głosowanie w finale urodzinowego plebiscytu „Lucky 13″! Szczegóły TUTAJ.
  • Masz pytanie do Kasi Moś? Wyślij je na blazewicz.poczta@gmail.com do końca lutego!

Źródło: STB, TRM, DR, SVT, LRT, RUV, Wiwibloggs, Eurovoix, ESCtoday, Oikotimes, fot.: Fusedmarc 

Reklamy