Dziś zapewne wszyscy polscy fani śledzić będą Krajowe Eliminacje, które rozpoczną się już o 20:30 w TVP1, dlatego jedynie skrótowo przedstawię wszystkie pozostałe wydarzenia preselekcyjne.

Poza Polską swoich reprezentantów wybiorą dziś także Węgrzy i Maltańczycy. Finał selekcji „A Dal” rozpocznie się o 19:30 i potrwa do ok. 22:00. Ośmiu finalistów walczyć będzie o względy jurorów i widzów. Najpierw spośród wszystkich kandydatów komisja wyłoni czterech superfinalistów, a w tej ostatecznej rundzie widzowie zdecydują, kto powinien być nowym reprezentantem kraju. W finale nie będzie można głosować przez aplikację mobilną. Bazując na poprzednich ocenach jurorskich należy się spodziewać, że do superfinału przejdą Gigi Radics i Gina Kanizsa, ale zapewne uda się także Gabi Toth czy Joci’emu Papai albo Leander Kills. Raczej bez szans na sukces są Soulwave czy Andras Kallay Saunders z zespołem.

  • Transmisja od 19:30 dostępna będzie TUTAJ i na kanale DUNA lub DUNA World.

Malta w tym roku ogranicza się jedynie do finału i do 16 kandydatów, ale co najważniejsze – anulowano głosowanie jurorów i teraz cała decyzyjność jest już w rękach telewidzów. Z jednego numeru telefonu oddać będzie można tylko jeden ważny głos – pozostałe będą uwzględnione w rachunku telefonicznym, ale nie zostaną doliczone do puli danego kandydata. O wyjazd do Kijowa walczą m.in. Kevin Borg, Jade Vella, Crosswalk, Janice Mangion (w jej piosence słychać język maltański), Brooke Borg czy reprezentant Malty z 2014 roku – Richard Edwards.

  • Transmisja od 20:45 dostępna będzie TUTAJ

W ramach „Super Soboty” odbędzie się też szereg rund półfinałowych. Estonia, Ukraina i Słowenia zakończą selekcję uczestników przed finałem narodowym. O awans do finału w Estonii zawalczą m.in. Almost Natural, Liis Lemsalu, Kerli, Koit Toome z Laurą oraz Daniel Levi. Decydować będą widzowie i jurorzy, z dziesięciu kandydatów do finału dostanie się połowa. Na Ukrainie ośmiu uczestników walczyć będzie o dwa ostatnie miejsca w finale i tutaj także decydują jurorzy oraz widzowie (50/50). Wśród wykonawców zobaczymy m.in. grupę Payushchie Trusy, Anastasię Prudius, Green Grey czy Vitaly’a Kozlovsky’ego (fot.). Z kolei w Słowenii o awans rywalizować będą tacy kandydaci jak Clemens, Raiven, BQL, Tim Kores czy Nuska Drascek. Najpierw dwóch faworytów wskażą telewidzowie, z pozostałej szóstki dwóch kandydatów otrzyma awans dzięki wsparciu jurorów.

Nie zabraknie też emocji w Szwecji. Trzeci półfinał Melodifestivalen 2017 zorganizowany zostanie w Vaxjo, a tradycyjnie laureaci miejsc 1-2. trafią od razu do finału, a miejsca 3-4. do rundy dogrywkowej. Pozostała trójka kandydatów odpadnie. Wśród uczestników mamy tym razem Robina Bengtssona (zajął rok temu 5. miejsce w finale MF), Kristę Siegfrids (reprezentantkę Finlandii na ESC 2013), Jasmine Kara czy szwedzki boys-band FO&O. Prawie pełne wersje utworów opublikowane będą w sobotę o 14:00. Transmisja półfinału ruszy o 20:00 i dostępna będzie TUTAJ.

Na koniec jeszcze słów kilka o Litwie. W siódmym odcinku o przejście dalej walczyć będzie ośmiu wykonawców, w tym E.G.O., Edgaras Lubys, Lolita Zero czy Paula. O ich losie decydować będą jurorzy oraz widzowie. Show nagrane zostało w środę, więc znamy już wyniki głosowania komisji. Najwięcej punktów zdobyła Aiste Pilvelyte, drugie miejsce ma Greta Zazza, a trzecie Ieva Zasimauskaite. Sasha Song na miejscu czwartym, Edgaras Lubys na piątym, a jurorzy chyba boją się zwycięstwa Lolity, wspieranej przez widzów. Dali jej więc ostatnie miejsce i tylko trzy punkty, co może spowodować, że drag queen z rogami odpadnie. Czy widzowie ją uratują?  Transmisja ruszy o 20:00 i dostępna będzie TUTAJ.

Źródło zdjęcia: tumblr

Reklamy