Chociaż fani Eurowizji piątek poświęcą zapewne na komentowaniu listy finalistów polskich selekcji, to jednak nie należy zapominać, że dziś swojego reprezentanta wybierze Wielka Brytania – kraj, który ma gwarantowane miejsce w finale show. W ramach preselekcji „You Decide” wystąpi sześciu kandydatów, raczej mało znanych, pochodzących z programu „X Factor”, w którym zbyt daleko nie zaszli. Są to Danyl Johnson, Holly Brewer (fot.), Lucie Jones, Nate Simpson, Olivia Garcia i Salena Mastroianni. Wśród autorów propozycji są m.in. Jon Hällgren ze Szwecji, członkowie hard-rock grupy The Treatment, Courtney Harrell z amerykańskiego „The Voice”, zwyciężczyni Eurowizji 2013 – Emmelie de Forest z Danii czy brytyjska wokalistka, pianistka i gitarzystka Marli Harwood. Piosenki wybrane zostały m.in. przez członków OGAE UK. Utwory oceniać będą telewidzowie oraz jurorzy i to oni wspólnie zadecydują o zwycięzcy. Podczas show występy komentować będzie specjalny panel ekspertów (bez wpływu na wyniki) – Sophie Ellis Bextor, CeCeSammy i Bruno Tonioli. Gośćmi specjalnymi preselekcji będą Alexander Rybak (ESC 2009) i grupa The Wamps, a show poprowadzi Mel Giedroyc. „You Decide” rozpocznie się o 20:30 czasu polskiego i transmitowane będzie przez BBC2. Tranmisja internetowa BBC dostępna jest jedynie dla internautów na terenie Wielkiej Brytanii, ale jeden z nieoficjalnych streamów dostępny jest TUTAJ.

Telewizja portugalska ogłosiła już kompletną listę półfinalistów Festival da Cancao. W pierwszym półfinale wystartuje trzech zwycięzców „The Voice”, ale w drugim przedstawicieli tego programu też nie zabraknie. Będą to David Gomes, Beatriz Felicio oraz Pedro Goncalves. Wystartują także Lena D’Agua, Helena Kendall, Celina de Piedade oraz Jorge Benvinda. W półfinale wystartować miała też Elisa Rodrigues, niestety wokalistka miała wypadek samochodowy i nie wiadomo, czy zdoła dojść do zdrowia przed II półfinałem. Aktualnie więc utwór skomponowany przez Davida Santosa pozostaje „bezpański”. Preselekcje w Portugalii ruszają 19 lutego. Finał zapowiedziano na 5 marca. Póki co nie znamy jeszcze wszystkich tytułów utworów, ale na pewno co najmniej trzy piosenki wykonane zostaną po angielsku.

Szwedzi nie przestają zaskakiwać, a opublikowany projekt sceny Melodifestivalen 2017 zrobił ogromne wrażenie na fanach. Całość prezentuje się futurystycznie i jest to zupełnie nowatorskie rozwiązanie, do tej pory niespotykane podczas preselekcji. Scenę zaprojektował Viktor Brattstrom, który pracował nad sceną m.in. Eurowizji 2016. Cechą charakterystyczną sceny na MF 2017 jest jej głębokość, a typowa okrągła przestrzeń dla występujących zastąpiona jest długim wybiegiem, co ma dać bardzo ciekawy efekt. Oczywiście wszędzie jest pełno światła i ekranów LED. Podczas półfinałów i dogrywki Green Room zlokalizowany będzie po prawej stronie sceny, natomiast w trakcie finału artyści siedzieć będą przed sceną. Cała konstrukcja musi być możliwa do transportu, bo w trakcie trwania preselekcji odwiedzi aż sześć miast Szwecji.

Kolejne rewelacje na chwilę przed ogłoszeniem finalistów Krajowych Eliminacji. Wśród ok. 130 zgłoszonych znaleźli się Bartek WronaKasia Popowska, Kasia Moś, Szymon Wydra, Aleksandra Twardowska czy Juliusz Kamil. Były wokalista Just 5 przygotował utwór „Jest impreza”, do którego teledysk opublikowano już w listopadzie 2016 roku. Kasia Popowska także postawiła na utwór polskojęzyczny „Tyle tu mam”, który dostępny jest już na Spotify. Piosenka na pewno chętnie będzie puszczana przez stacje radiowe, ale wielu fanów Eurowizji jest zdania, że nie jest to materiał na Eurowizję. W historii preselekcji mieliśmy już piosenki, które nie do końca sprawdziłyby się podczas ESC, ale stały się przebojami w kraju – np. „Na kolana” Kasi Cerekwickiej (2006) czy „Lustra” Natalii Szroeder (2016). Przypominam, że ogłoszenie finalistów nastąpi za pośrednictwem strony Eurowizja.tvp.pl. Informacje na ten temat pojawią się też na Dzienniku Eurowizyjnym – w osobnym artykule.

Dodatkowe akcje dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego!

  • Głosowanie jurorów RSC w preselekcjach Szwajcarii, Hiszpanii, Łotwy, Mołdawii, Estonii, Wielkiej Brytanii (głosowanie UK do piątku 27.01. do 12:00), Malty, Węgier i Islandii. Swoje punktacje należy wysyłać na blazewicz.poczta@gmail.com – szczegóły i terminarz TUTAJ.
  • Głosowanie we wszystkich półfinałach plebiscytu urodzinowo-historycznego „Szczęśliwa 13″! Szczegóły TUTAJ.
  • Zgłoszenia do czwartej edycji plebiscytu POLISH REVIEW. Szczegóły TUTAJ.

źródło: Wiwibloggs, BBC, RMF FM, inf. własne, Plejada.pl fot.: hollybrewer.co.uk, wiwibloggs

Reklamy