Polskie preselekcje rozgrzewają Internet

Polska to kraj, który ostatnio dostarcza nam sporo eurowizyjnych emocji, zwłaszcza, że preselekcje narodowe już 5 marca! Co ciekawego działo się w tym kontekście w ciągu ostatnich dni?

W piątek odbyła się premiera ostatniej piosenki ze stawki i jedynej śpiewanej po polsku. Natalia Szroeder zaprezentowała „Lusta”. Kompozytorami są Szymon Chodyniecki, Marcin Górecki i Przemysław Puk, a tekst przygotował Liber. Do utworu powstał już klip, który obejrzeć można powyżej. „Utwór mówi o niespełnionej miłości i o powracającej karmie. Kobiety najczęściej cierpią w samotności, dlatego taki właśnie jest teledysk. Pojawiające się momentami obrazy małej dziewczynki, symbolizują kobiecą bezbronność, bezradność i delikatność wobec, często brutalnej, rzeczywistości” – czytamy na Interia.pl

Oficjalny teledysk do „Universal” zaprezentowała już Dorota Osińska. Teledysk dostępny powyżej. Nad swoimi teledyskami pracują kolejni uczestnicy, m.in. Taraka, Edyta Górniak czy Michał Szpak. Finalistki selekcji: Kasia Moś, Margaret, Dorota Osińska, Ola Gintrowska i Natalia Szroeder, wystąpiły niedawno w programie „Pytanie na śniadanie”. Zapis sympatycznej rozmowy dostępny jest TUTAJ. Portal Party.pl przygotował natomiast artykuł na temat formacji Napoli – więcej TUTAJ. Dziś o 18:00 teledysk zaprezentowała Kasia Moś – do obejrzenia poniżej:

Już od dziś podczas audycji „Muzyczna Jedynka” Polskiego Radia jedna z jurorem preselekcji narodowych – Anna Will – będzie prezentować poszczególnych finalistów konkursu. O finalistach posłuchać będzie można od 13:45. Z kolei program „Świat się kręci” od jutra rozpoczyna prezentację uczestników. Na pierwszy ogień pójdzie Natalia Szroeder, która wykona „Lustra” na scenie w studiu TVP1.

A jak wygląda sytuacja w ankietach? Top3 JastrzabPost to Margaret (42%), Michał Szpak (25%) i Edyta Górniak (21%). Na Interia.pl pierwszy jest Michał Szpak (46%) przed Margaret (43%) i formacją Taraka (4%). Niezwykłą niespodzianką jest fakt, że Polska zajmuje aktualnie pierwsze miejsce w notowaniach bukmacherskich jeśli chodzi o kraj, który wygra Eurowizję 2016. W top5 są też Rosja, Szwecja, Niemcy i Australia. Większość fanów wierzy, że to efekt publikacji utworu „Cool me down” Margaret.

W polskim internecie nie tylko o Polakach. Onet i TVN24 informują o Jamali i jej piosence „1944”. „Nie wiadomo jeszcze, czy ostatecznie Dżamala będzie mogła zaśpiewać na Eurowizji 2016 „1944”. Według regulaminu konkursu, na scenie nie można przedstawiać piosenek z politycznym przesłaniem. Jeśli jednak utwór Dżamali zostanie dopuszczony do konkursu, wokalistka będzie miała duże szanse na wygraną.” – informuje Onet. „Piosenka nie porusza tematu rosyjskiej aneksji Krymu sprzed dwóch lat, ale – jak zauważają media – nasunie pewne skojarzenia, bo utwór zaprezentowany zostanie na popularnym europejskim festiwalu. Bez zgody na piosenki polityczne Regulamin Eurowizji nie pozwala na prezentowanie piosenek z politycznym podtekstem. W 2009 roku, kilka miesięcy po agresji Rosji na Gruzję, gruziński zespół został zdyskwalifikowany, bo jego piosenka otwarcie uderzała w rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Z kolei w 2005 roku ukraiński zespół Gryndżoły został poproszony o zmianę tekstu swojej piosenki „Razom nas bahato”, ponieważ rok wcześniej był hymnem Pomarańczowej Rewolucji.” – przypomina TVN24.pl

Już w czwartek 25 lutego rozpocznie się głosowanie na faworyta polskich preselekcji! Głosować będzie mógł każdy czytelnik Dziennika Eurowizyjnego, a punkty będą pogrupowane na podstawie województw, z których pochodzić będą głosujący! Odbędzie się także głosowanie specjalnego jury międzynarodowego! Szczegóły w czwartek!

%d blogerów lubi to: