Eurowizja 2015: Polska, Litwa, Włochy, Słowenia, Islandia

Alarm odwołany: Ania Wyszkoni nie jedzie na Eurowizję

Wczoraj wieczorem wśród fanów ESC pojawiła się plotka, że dziś tabloid „Fakt” opublikuje artykuł, w którym podane zostanie nazwisko reprezentantki Polski 2015. Ponoć miało być potwierdzone przez TVP, ponoć na 90% pewne. Szybko ustalono, że chodzi o Anię Wyszkoni, która pojawia się wśród typowań fanów głównie dlatego, że w jej terminarzu widnieje informacja o udziale w programie „Świat się kręci” 9 marca, czyli wtedy, kiedy TVP1 planuje konferencję prasową z udziałem wybranej gwiazdy. Dziś rano artykuł „Ania Wyszkoni pojedzie na Eurowizję” pojawił się w papierowym i internetowym wydaniu „Faktu”, jednak konkretnych informacji było tam niewiele. Podano, że „udało się nieoficjalnie” ustalić, że to właśnie Ania jest wewnętrznie wybraną reprezentantką i „kandydatura Ani była dopięta już na początku roku, choć TVP rozglądało się za innymi kandydatkami. Ostatecznie jednak to jej powierzono misję zawojowania Europy” – tak mówił informator tabloidu, związany ze stacją. Część artykułu poświęcona była też Dodzie i Edycie Górniak.

Reakcję fanów na takie doniesienia można było przewidzieć. Ogólnie panuje przekonanie, że Ania jest utalentowaną i lubianą wokalistką, cenioną zarówno za pracę z zespołem Łzy jak o solową, jednak większość komentujących uznała, że Wyszkoni nie nadaje się na konkurs taki jakim jest Eurowizja. Twierdzono, że Ania nie ma charyzmy, jest raczej nudna i łatwiej ją sobie wyobrazić na lokalnym festiwalu w Opolu niż międzynarodowym show. Ci, którzy uwierzyli w plotki „Faktu” nie kryli zawodu, gdyż spodziewali się znacznie większej „gwiazdy”, czyli np. Edyty Górniak.

Na szczęście dalsze wydarzenia potoczyły się już błyskawicznie. Przed godziną 10:00 portal Afterparty opublikował wypowiedź menadżerki Ani. Doniesienia „Faktu” zostały zdementowane, a Małgorzata Matuszewska poinformowała, że 14 lutego wokalistka wystąpi w Chicago. Przy okazji „Afterparty” cytuje też Natalię Kukulską, która udzieliła wywiadu dla Plejada.pl. Wokalistka nie jest zainteresowana udziałem w Eurowizji, ale będzie kibicować reprezentantowi.

Po dementi menadżerki przyszła pora na wypowiedź samej wokalistki, która ok. godziny 10:30 napisała oświadczenie na swoim Facebooku. „Moi drodzy, dziękuję za wszystkie miłe słowa, które zdążyłam usłyszeć i przeczytać od rana, ale muszę stanowczo zaprzeczyć tym doniesieniom. Nie startuję w konkursie Eurowizji, nie miałam takiego pomysłu ani nie dostałam takiej propozycji od Telewizji Polskiej. Mam zupełnie inne plany artystyczne na ten rok i nie wybieram się na podbój Europy.” – napisała, dodatkowo krytykując „Fakt” za niesprawdzone informacje. Telewizja Polska nie skomentowała całego zamieszania, jednak zapewne otrzymała dziś mnóstwo wiadomości od fanów (i niestety fanatyków) konkursu, co skłoniło rzecznika do oficjalnego oświadczenia na profilu FB. „Telewizja Polska przedstawi piosenkę, która w tym roku zostanie zaprezentowana podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji – Wiedeń 2015, w swoim flagowym programie „Świat się kręci” w dniu 9 marca. Gośćmi Agaty Młynarskiej, prowadzącej program, będą reprezentanci Eurowizji z lat ubiegłych, tegoroczna gwiazda oraz muzyczni eksperci.” – czytamy. Wiadomo, że TVP już dokonała wyboru reprezentanta i piosenki. Trwają aktualnie prace nad projektem, m.in. teledyskiem, który również będzie miał swoją premierę na konferencji i/lub w programie Agaty Młynarskiej. Jednocześnie stacja zamierza trzymać nazwisko reprezentanta w tajemnicy i zrobi wszystko, by cel osiągnąć.

Przypominam, że TVP planuje transmitować wszystkie części Eurowizji 2015 (w tym półfinał nieobowiązkowy) na swoim głównym kanale. Nadawca nie jest zainteresowany koncertem „Eurovision’s Greatest Hits”, w którym zresztą nie wystąpi żaden reprezentant Polski. Stacja na pewno ma inny pomysł na świętowanie jubileuszu konkursu.

TELEGRAM TELEGRAM

Znamy tytuły i autorów piosenek preselekcyjnych ze Słowenii. Wśród kompozytorów m.in. Andrej Babić (utwór „Alive” dla Martiny Majerle). Dokładny spis znajdziecie TUTAJ. Jednocześnie poinformowano, że gośćmi specjalnymi selekcji będą Maja Keuc (ESC 2011), która pojawiłą się w finale także rok temu, Darja Svajger i Tinkara Kovac. Finał zapowiedziano na 28 lutego.

Vaidas Baumila (foto) i utwór „This Time” – taki układ najbardziej zadowoliłby fanów Eurowizji głosujących w ankiecie WiwiBloggs na najlepszy wynik selekcji litewskich. Wokalista zdobył 24,11%, drugie i trzecie miejsce ma zaś Monika Linkyte – z utworem „Dangerous” zdobyła 14,18%, a z „This Time” 13,48%. Na czwartym miejscu jest Mia, także z „Dangerous” – 12,06%. Trzeci utwór – „The Right Way” znalazł się dopiero na 5. miejscu rankingu – w wykonaniu Moniki Linkyte. Przypominam, że w sobotę poznamy konkursowy utwór Litwy, a reprezentanta dopiero 21 lutego.

W finale preselekcji islandzkich uczestnicy muszą zaśpiewać swój utwór w takim języku, w jakim wykonają go na Eurowizji – tak głosi regulamin konkursu. Oznacza to, że jeśli dany wykonawca zaprezentuje utwór po islandzku, nie ma prawa zmienić wersji językowej tekstu przed półfinałem w Wiedniu. Na razie nie wiadomo który finalista zdecyduje się na zmianę. Głosujący w ankiecie ESCBubble.com typują, że sobotni finał wygra grupa Cadem (46%).

Dziś rusza Sanremo 2015 we Włoszech. Podczas pierwszej części festiwalu usłyszymy 10 z 20 utworów kategorii „Campioni”. Dziś nikt nie zostanie wyeliminowany, a na scenie pojawią się m.in. Lara Fabian, Nek, Alex Britti czy Annalista. Chociaż eliminacji nie będzie, głosowanie i tak jest zaplanowane, a pod koniec transmisji mamy poznać top6 televotingu i jury złożonego z przedstawicieli mediów. Przypominam, że wielki finał odbędzie się w sobotę, a zwycięzca będzie miał pierwszeństwo w wyjeździe do Wiednia. Transmisja internetowa dostępna będzie TUTAJ od 20:20.

4 komentarze

  1. TVP ma dla nas petardę, dlatego trzyma fanów w niepewności, albo niewypał i dlatego tak zwleka, żeby nie było później czasu na zmiany…oby to pierwsze. CADEM nie ma żadnych szans w islandzkim finale, nie powinno się brać pod uwagę ankiet ze stron międzynarodowych, głosują tam głównie „fanatycy” Eurowizji.

    Polubienie

  2. A ja się nie zdziwię jak z Polski pojedzie Halina Mlynkova.
    W jednym z wywiadów mówiła, że ma duży wydarzenie przed sobą o którym nie może mówić i poza tym ostatnio nagrywała teledysk…..

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: