Eurowizja dla Dzieci 2014, Eurowizja 2014, Turkowizja 2014, Polska na ESC

Malta czeka na JESC i preselekcje

W niedzielę telewizja słoweńska opublikowała utwór „Nisi sam / Your Light” wykonany przez Ulę Lozar, pierwszą reprezentantkę Słowenii na Eurowizji dla Dzieci. Ballada zaśpiewana jest po słoweńsku i angielsku. Teledysk znajdziecie TUTAJ. Wiadomo, że Ula wystąpi na scenie eurowizyjnej sama, bo jej utwór nie potrzebuje wsparcia chórków. To już trzynasty utwór ze stawki tegorocznego konkursu. Do kompletu brakuje nam piosenek z Bułgarii, Malty i Chorwacji. Dwie pierwsze będą prawdopodobnie balladami.

Tymczasem Malta przygotowuje się na wielkie show, które odbędzie się już 15 listopada. Na głównych skrzyżowaniach wysp Malta i Gozo ustawiono ogromne dekoracje w formie loga konkursu, wielobarwnego trójkąta. Prawdopodobnie po raz pierwszy JESC doczekało się gospodarza, który tam mocno przejmuje się organizacją konkursu i chce, by wszyscy mieszkańcy o nim wiedzieli.

Warto dodać, że w listopadzie Malta emocjonować się będzie nie tylko Eurowizją dla Dzieci, ale też preselekcjami do ESC 2015, które odbędą się tydzień po konkursie juniorów, na dodatek w tym samym miejscu. Niedawno ogłoszono półfinalistów konkursu. Nie zabrakło oczywiście byłych reprezentantów. Wśród kandydatów są m.in. Glen Vella, Ludwig Galea jako członek trio Trilogy, Daniel Testa i Gianluca jako członek formacji L-Ahwa. Jak co roku w selekcjach startują weterani konkursu tj.: Franklin (tym razem z utworem autorstwa Alexandra Rybaka), Amber, Jessika, Chris Grech czy Danica Muscat. Ciekawostką bedzie uczestnictwo zespołu złożonego z sióstr zakonnych – Ekklesia. Siostry, których udział w ESC na pewno przyniósłby Malcie spory rozgłos, wystąpią w półfinale z ostatnim numerem startowym. Czy przejdą do finału?

A komu tym razem się nie poszczęściło? W półfinale selekcji maltańskich udziału nie wezmą m.in. Mariam Christine, Oliwia Lewis, Gabriella Azzpardi czy Kurt Cassar. Preselekcje maltańskie do ESC 2015 odbędą się w dniach 20-21 listopada 2015. O wynikach w większości decydować będą jury, ale pod uwagę będzie też brany televoting.

Izrael zmienia strategię

Z pomysłu wystawienia na ESC artystę poleconego przez Radio 88FM nic nie wyszło, bo dwóch z trzech kandydatów od razu odrzuciło ofertę telewizji IBA. Nadawca się jednak nie poddaje i potwierdza start w Eurowizji 2015. Reprezentantem kraju zostanie zwycięzca talent-show „Hakokhav HaBa”, który jest kontynuacją dobrze znanego formatu „Kokhav Nolad” z którego wywodzą się m.in. Shiri Maimon, Harel Skaat czy Boaz Mauda (foto). Konkurs łączy tradycyjny program wyszukujący talenty wokalne z najnowszymi sposobami na interakcję z widzem, m.in. poprzez różnego rodzaju aplikacje na smartphony. Pierwsza edycja odbyła się pod koniec 2013 roku, a wygrał ją Evyatar Korkus. Drugi sezon ma ruszyć niedługo, a o wygraną i wyjazd na ESC walczyć będzie 14 uczestników.

Serbom brakowało Eurowizji

Lokalne media, a zwłaszcza tabloidy i portale plotkarskie uwielbiają Eurowizję i często o niej piszą. Teraz mają ku temu dobrą okazję, bowiem RTS po roku przerwy wraca do konkursu i organizuje preselekcje narodowe, więc różnego rodzaju dzienniki i brukowce prześcigają się w informacjach o potencjalnych kandydatach. Najnowszym tematem jest postać charyzmatycznej wokalistki Bojany Stamenovej, znanej z lokalnej wersji „Mam Talent”, gdzie zajęła 3. miejsce. „Serbska Aretha Franklin” typowana była do udziału w selekcjach „Beosong 2013”, ale ostatecznie do tego nie doszło. Vladimir Graić przyznał ponoć, że Bojana jest na jego wstępnej liście wykonawców, ale o tym, kto ostatecznie wystąpi w selekcjach, zdecyduje nie tylko kompozytor, ale też wytwórnia Beoton i telewizja RTS. Tabloid „Kurir” dodaje, że na liście prawdopodobnych uczestników są Marija Šerifović i Adil Maksutović (foto), nielubiany przez prasę za przemoc, którą ponoć zastosował wobec swojej byłej partnerki. Plotkuje się tez o przyrodnim bracie Mariji – Danijelu Pavloviciu, który startował w Beoviziji 2009.

Zgodnie z treścią komentarza jaki mediom dała Duska Vucinic-Lucic z RTS, listę finalistów preselekcji mamy poznać już za 2 tygodnie. Oficjalny spis będzie efektem negocjacji między artystami a połączonymi siłami Beotonu i RTS-u, w którym główną rolę decyzyjną będą mieć Vladimir Graić jako kompozytor i Sasa Mirković, jako producent.

Turkowizja z nowymi uczestnikami

Powoli poznajemy kolejnych uczestników drugiej edycji Turkowizji. Preselekcje gruzińskie wygrała Aysel Memmedova. O nowej reprezentantce zdecydowało jury, które doceniło Aysel m.in. za bardzo silny głos. Na razie nie wiadomo, jaki utwór Gruzja zaprezentuje w półfinale Turkowizji. Debiutującą w konkursie Rosję reprezentować będzie zespół Kazan World, który zajął 2. miejsce w preselekcjach Tatarstanu. Liderką formacji jest Almira Mirgayzova. Z kolei już 11 października odbędzie się finał narodowy w Chakasji. Uczestnicy zostali już wybrani, a aktualnie trwa sprzedaż biletów na widowisko. Wejściówki kosztują ok. 25 zł. Reprezentantką Gagauzji, regionu Mołdawii, została Mariya Topal.

Druga edycja Turkowizji odbędzie się w dniach 19-21 listopada. W konkursie ma wystartować 21 państw/regionów, z czego sześciu wybrało już reprezentantów. Według najnowszych informacji w konkursie nie wezmą udziału Ałtaj, Białoruś, Rumunia, Kosowo i Kemerowo. 19 października odbędzie się finał narodowy na Cyprze Północnym, 26 października w Kazachstanie. Wiele państw/regionów nie podało żadnych informacji dotyczących sposobu selekcji reprezentanta, chociaż organizatorzy wymagają, by wszyscy wykonawcy wybrani byli poprzez publiczne preselekcje.

Polskie ciekawostki

Na Eska.pl uruchomiono dziś ankietę dotyczącą przyszłego reprezentanta Polski na ESC. Do wyboru jest sześć opcji: Margaret, Enej, Lemon, Stashka, Piersi i Mrozu. Z tej szóstki już wiadomo, że na Eurowizję na pewno nie pojedzie Margaret, która jednak aktualnie wygrywa w ankiecie, zdobywając aż 46% głosów. Drugie miejsce ma LemOn (21%), a trzecie Enej (16%). Głosować można TUTAJ.

Warto wspomnieć, że w weekendowym odcinku „The Voice” mogliśmy obejrzeć występ Weroniki Bochat, pierwszej w historii wokalistki, która reprezentowała swój kraj zarówno na Eurowizji dla Dzieci (2004) jak i na dorosłej Eurowizji (2010). Sympatyczna piosenkarka przeszła do kolejnego etapu, trafiając do grupy Marka. Podczas występu innego uczestnika Edyta Górniak zdradziła, że podczas Eurowizji 1994 śpiewała z chorym gardłem, a mimo to zajęła 2. miejsce. Jak odpowiedziała jej Justyna? Sprawdźcie w nagraniu!

„The Voice” to nie jedyny program Telewizji Publicznej, w którym występują (i jurorują) gwiazdy Eurowizji. W pierwszym odcinku show „Superstarcie” wystapili m.in. Mietek Szcześniak (ESC 1999) oraz gwiazdy selekcji narodowych – Natasza Urbańska i Kasia Wilk. Ta ostatnia znalazła się w gronie zagrożonych odpadnięciem z programu.

1 komentarz

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: