KOLEJNOŚĆ STARTOWA W PÓŁFINAŁACH

SVT już dziś przedstawiło kolejność startową w półfinałach, która w tym roku nie była losowana, ale ustalana przez producentów. Ma to na celu wprowadzenie różnorodności do stawki konkursowej poprzez oddzielenie od siebie utworów o podobnej stylistyce.

Półfinał 1

1. AUSTRIA

2. ESTONIA

3. SŁOWENIA

4. CHORWACJA

5. DANIA

6. ROSJA

7. UKRAINA

8. HOLANDIA

9. CZARNOGÓRA

10. LITWA

11. BIAŁORUŚ

12. MOŁDAWIA

13. IRLANDIA

14. CYPR

15. BELGIA

16. SERBIA

II półfinał

1. ŁOTWA

2. SAN MARINO

3. MACEDONIA

4. AZERBEJDŻAN

5. FINLANDIA

6. MALTA

7. BUŁGARIA

8. ISLANDIA

9. GRECJA

10. IZRAEL

11. ARMENIA

12. WĘGRY

13. NORWEGIA

14. ALBANIA

15. GRUZJA

16. SZWAJCARIA

17. RUMUNIA

Pora na statystyki. Najlepsza pozycja startowa (14.), z której od 2008 roku awans otrzymały wszystkie piosenki, przypadła w tym roku Cyprowi i Albanii. Z kolei najgorsze – piąta i jedenasta – trafiła do Danii i Finlandii oraz Białorusi i Armenii. Co ciekawe, druga pozycja startowa jest statystycznie jedną z najlepszych, dlatego mówienie o tym, że Szwedzi pozbawili San Marino i Estonię awansu jest mocno przesadzone. Od 2008 roku pozycje numer 4 i 11 w pierwszym półfinale nigdy nie przyniosły awansu. W tym roku należą one do Chorwacji i Białorusi. W drugim półfinale taki pech przytrafił się wszystkim uczestnikom z piątej pozycji startowej (w tym roku Finlandia). W pierwszym półfinale dwie piosenki wykonywane na końcu (bez względu na dokładny numer startowy) zawsze otrzymywał awans – w tym roku są to Belgia i Serbia. Z kolei pierwsza pozycja startowa w pierwszym półfinale tylko raz przyniosła awans – teraz należy ona do Austrii.

Ponieważ kolejność startowa została już ustalona, pora rozpocząć nasze głosowanie w plebiscycie „Nasz Faworyt”! W tym roku wybór najlepszej piosenki Eurowizji przebiegać będzie nieco inaczej. Z pięciu etapów (tak jak w 2011 i 2012) zostaną tylko trzy – głosowanie w dwóch półfinałach i finale (bez tzw. rundy dogrywkowej i superfinału). W zamian za to, głosujący wybierać będą nie tylko swoje ulubione piosenki, ale też pobawią się w typowanie zwycięzców półfinałów.

Dziś rusza głosowanie w pierwszym półfinale. Aby zagłosować, należy wysłać swoją eurowizyjną punktację dot. piosenek z pierwszego półfinału na adres blazewicz.poczta@gmail.com. Głosowanie potrwa do 3 kwietnia. UWAGA! Poza swoją punktacją, w mejlu należy podać także nazwy 5 krajów, które Waszym zdaniem są najbardziej pewne awansu (nie chodzi o Wasz osobisty gust, ale wskazywanie ogólnych faworytów). W ten sposób poznamy zarówno gust czytelników Dziennika Eurowizyjnego jak i ogólnych pewniaków tegorocznych półfinałów. Wśród głosujących w I półfinale rozlosowana zostanie nagroda – singiel „Femme Fatale” Cypru 2008.

TELEGRAM TELEGRAM

 Macedonia wygrała Klemovision 2013. Utwór „Imperija” Esmy i Lozano, który dostał się do stawki dzięki przyznaniu „dzikiej karty” od członków grupy Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku, wygrał zarówno swój półfinał, jak i finał, zdobywając w ostatecznej rundzie 267 punktów. Drugie miejsce w finale przypadło Szwecji, trzecie Serbii, która wygrała swój półfinał. Prezentację wyników w ScoreWiz znajdziecie TUTAJ, a pełne wyniki TUTAJ.

 Hannah Mancini zaprezentowała oficjalny teledysk do nowej wersji utworu „Straight into love”. Do obejrzenia TUTAJ.

 Akustyczna wersja utworu „You” Robina Stjernberga (foto) dostępna TUTAJ.

Reklamy

3 komentarze

  1. Gdyby ktoś był zainteresowany, to stąd może ściągnąć tegoroczną składankę eurowizyjną: uploaded.net/file/t95rohae/Eurovision_Malmo_2013.rar

    Polubienie

  2. Faktycznie, przesłuchałem dopiero przed chwilą tę składankę i nawet niektóre piosenki są w wersji live, niestety. Przepraszam, jeśli kogoś wprowadziłem w błąd. :/

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.