Suncane Skale 2012, Eurowizja, Sofia Pride, Eurowizja dla Dzieci

Piotr Kupicha i Marcin Kindla reprezentantami Polski na Festiwalu Piosenki Bałtyckiej w Karlshamn!

SUNCANE SKALE 2012

Rona i Marija w Czarnogórze

Czarnogórski festiwal „Suncane Skale 2012” coraz bliżej, a dziś organizatorzy ujawnili, kto został zaproszony do występu podczas festiwalu. Podczas dwóch festiwalowych wieczorów wystąpi pięciu gości specjalnych i oczywiście są oni związani z Eurowizją. Zdecydowanie największą atrakcją będzie występ Mariji Serifovic, zwyciężczyni ESC 2007 – reprezentantki Serbii, która na scenie w Helsinkach wykonała balladę „Molitva” w języku serbskim. W tym roku Marija występowała też podczas Interval Act drugiego półfinału ESC 2012. Drugim uczestnikiem ESC 2007, który pojawi się w Czarnogórze będzie reprezentant Chorwacji – Dado Topić. Wokalista, uważany za ikonę chorwackiej sceny muzycznej, nie przeszedł do finału ESC i (jak twierdzą fani) rozpoczął tym czarną serię słabych występów Chorwatów. Dado w 2010 wygrał jednak festiwalu Suncane Skale i zapewne z tego powodu został do Czarnogóry zaproszony. Nie zabraknie wokalistki z tegorocznej stawki eurowizyjnej, bowiem do Czarnogóry pojedzie Rona Nishliu – zdobywczyni 5. miejsca i najlepsza w historii reprezentantka Albanii. Zapewne na scenie wykona swoje dramatyczne „Suus”, a za kulisami wspierać będzie 15-letnią Enrikę Derza, która stanowić będzie konkurencję dla polskiego reprezentanta – Marcina Mrozińskiego. Stawkę gości specjalnych dopełniają Tonci Huljić, autor czterech chorwackich piosenek eurowizyjnych i Petar Graso, popularny wokalista i były mąż Danijeli, reprezentantki Chorwacji 1998. Więcej informacji na temat festiwalu znaleźć można TUTAJ – wkrótce wywiad z reprezentantem Niemiec, a już od 1 lipca ekskluzywne materiały wprost z Herceg Novi!

TELEGRAM, TELEGRAM

Gdyby w finale ESC 2012 głosowały tylko państwa, które w tym finale miały swoich reprezentantów (26 państw, a nie 42), to top4 nie uległo by zmianie, ale do czołowej piątki weszłyby Niemcy. Największą różnicę widać przy lokatach Cypru i Grecji – kraje w takim „okrojonym” głosowaniu byłyby o 6 pozycji wyżej. Z kolei najwięcej straciłaby Hiszpania, która zajęłaby 16. miejsce.

Telewizja SVT nieco zmodyfikuje regulamin preselekcji „Melodifestivalen 2013”, zamiast konkursu „Web Joker” wprowadzony będzie tzw. „Public Contest”. Pozostałe kwestie się nie zmieniają – zgłoszenia ruszą we wrześniu, a spośród wszystkich propozycji jury wyłoni 15 utworów, które dostaną się do półfinałów. Z „Public Contest” do półfinału dostanie się jeden utworów, a pozostałych kandydatów wybierze nadawca szwedzki poprzez kierowanie specjalnych zaproszeń.

W wywiadzie dla Eurovision.tv Marcin Mroziński opowiada nie tylko o udziale w festiwalu „Suncane Skale”, ale i o chęci powrotu na Eurowizję. Ma też pomysł, w jaki sposób TVP powinna zorganizować preselekcje narodowe. W programie typu „Unser Star fur…” wybrani powinni być finaliści, którzy później wykonaliby utwory specjalnie przygotowane dla nich na ESC. W głosowaniu brali by udział zarówno widzowie, jurorzy polski jak i zagraniczni oraz OGAE Polska.

Sofi Marinova, Poli Genova i lider formacji Kaffe Orlin Pavlov wystąpią podczas Parady Równości „Sofia Pride” w stolicy Bułgarii – parada odbędzie się w sobotę.

Ukraina wybierze swojego reprezentanta na JESC 2012 8 lipca. Będzie to trzeci kraj, który wskaże utwór do Amsterdamu, mimo iż wciąż nie wiadomo, czy konkurs uzbiera przynajmniej 10 państw uczestniczących.

HISTORIA SZWECJI NA ESC – 1983

W „Melodifestivalen 1983” zachowany został format z superfinałem i wstępna kontrola zgłaszanych utworów. Dodatkowo nazwiska kompozytorów, których piosenki znalazły się w finale opublikowano dopiero po ogłoszeniu wyników finału. Do stawki finałowej ponownie dostała się weteranka selekcji – Ann-Louise Hanson (to już jej dziesiąty utwór w historii ESC), powróciła też Kikki Danielsson, tym razem solo. Finał selekcji odbył się 26 lutego i po raz pierwszy gospodarzem było Malmo, dla którego organizacja selekcji była wielkim zaszczytem. Konkurs odbył się w Palladium. Do superfinału weszło pięciu uczestników, a po raz pierwszy w historii doszło do sytuacji, w której zwycięzca zebrał wszystkie maksymalne noty. Wygrała Carola Haggkvist z utworem „Framling” – w superfinale zdobyła 88 punktów. Drugie miejsce przypadło Kikki Danielsson (już tylko 45 punktów), a trzecie Karin Glenmarck. Ann-Louise Hanson zajęła 5. miejsce.

Caroli przedstawiać tu nie będę. Urodziła się w 1966 i jest po prostu…eurowizyjną ikoną. Szwecję reprezentowała trzykrotnie, a fani ESC do tej pory mają nadzieję, że popularna wokalistka nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Utwór „Framling” pierwotnie wykonać miała Kikki Danielsson, ale wokalistka wybrała inny utwór. Kompozycja wykonywana przez Carolę dotarła do 5. miejsca szwedzkiej listy przebojów, ale doczekała się kilku wersji językowych m.in. po niemiecku. Co ciekawe, utwór lepsze notowania miał w … Norwegii, gdzie dotarł na szczyt listy przebojów. Podczas ESC w Monachium Carola wystąpiła jako czwarta (a podczas pierwszego wersu miała problem z mikrofonem) i zajęła wysokie, trzecie miejsce, zdobywając 126 punktów. Przez połowę głosowania walczyła o wygraną z reprezentantami Jugosławii, Luksemburga i Izraela, a głosowanie było bardzo zacięte. Trzecia lokata to trzeci najlepszy wynik Szwecji do 1983 roku. Na sukces złożyły się m.in. wysokie punkty od Norwegii (12), Finlandii, Grecji i Danii (po 10), Wielkiej Brytanii, Włoch, Izraela czy Austrii (po 8). Tylko zwycięski Luksemburg nie przyznał Caroli żadnego punktu. Szwedzkie jury 12 punktów przyznało Wielkiej Brytanii, 10 Luksemburgowi, a 8 Niemcom.

6 komentarzy

 1. Mała ciekawostka.
  Dzisiaj w Teleexpressie, na samym początku na jednym z telewizorów w tle widać było fragment tegorocznej Eurowizji.

  Polubienie

   1. @Wojciech
    To z zegarem na stronie jest coś nie tak.

    @BARTEK
    Rzeczywiście była to próba Rumunii. Ciekawe dlaczego to pokazują.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

<span>%d</span> blogerów lubi to: