Eurowizja 2012-2013, Szwecja na ESC 1967

Bułgarzy potrzebują pomocy

Telewizja BNT potwierdziła już udział w Eurowizji 2013, ale zanim przygotuje regulamin preselekcji, wraz z portalem Eurovision-bg.com i OGAE Bułgaria prosi fanów Eurowizji z całego kontynentu o wypełnienie ankiety, mającej pomóc Bułgarom w końcu odnieść eurowizyjny sukces. Ankieta dotyczy tego, jaki utwór powinna wysłać Bułgaria w przyszłym roku, zadane jest też pytanie o język utworu i wykonawcę (czy ma być to ktoś znany z Europie). Wymienione są też wszystkie piosenki bułgarskie, które nie weszły do finału – zadaniem fanów jest wskazać powody, dla których dana propozycja nie była zbyt dobra, by awansować. Ciekawe jest też pytanie, w którym trzeba ułożyć w kolejności (od najważniejszego) wskazane elementy występu (choreografia, wokal, światło, kamery, efekty). Bułgarzy chcą też poznać utwory eurowizyjne, które od 2005 roku najbardziej zachwyciły fanów. Ankieta jest anonimowa, a dla celów badawczych należy jedynie podać swój wiek, narodowość i muzyczne preferencje. Warto pomóc Bułgarom, chociażby po to, by nadawca dowiedział się o Eurowizji czegoś więcej. Chyba nie trzeba przypominać, któremu europejskiemu nadawcy taka wiedza na pewno by się przydała…Link do ankiety znajdziecie TUTAJ. Na zdjęciu Orlin Pavlov, lider formacji Kaffe, która reprezentowała Bułgarię w 2005 roku.

„Euphoria” w Polsce

Już niebawem we włoskiej strefie kibica w Krakowie wystąpi Nina Zilli, a 18 czerwca polską premierę będzie miał singiel Loreen z utworem „Euphoria”. Singiel zawierający wersję oryginalną i karaoke będzie można zamówić poprzez Empik.com lub w salonach sieci. Cena singla to 11,99-12,99 zł (zależnie od sposobu zamówienia). Dodatkowo w sklepie internetowym EMPIK-u można zamówić także inne wydawnictwa eurowizyjnych gwiazd, m.in. „It’s my war” Safury (za niecałe 10 zł), „Good news” i „My casette player” Leny Meyer-Landrut, „Your sincerely” Anny Bergendahl (także za niecałe 10 zł), „Disinformation” duetu Sinplus czy „Saturday Songs” Paradise Oscara. (za info dziękuję Jackowi)

HISTORIA SZWECJI NA ESC – 1967

Drugie miejsce podczas ESC 1966 spowodowało wzrost zainteresowania preselekcjami, więc nikogo chyba nie zdziwił fakt, że do konkursu mającego na celu wyłonienie reprezentanta Szwecji 1967 zgłoszono ok. 1800 piosenek – taki wynik rzadko kiedy udaje się teraz osiągnąć jakiemukolwiek państwu (poza Szwecją oczywiście). Preselekcje ’67 niczym specjalnym się nie wyróżniały poza faktem, że po raz pierwszy nazwano je „Melodifestivalen” i taka nazwa pozostała do dziś. Spośród wszystkich zgłoszeń do finału wybrano dziesięć najlepszych piosenek, a zwycięzcę wskazało 11-osobowe grono jurorskie (regionalne). Pierwsze miejsce zajął Osten Warnerbring z utworem „Som en drom” – zdobył 24 punkty. Co ciekawe, drugie miejsce również zajął Osten, jego druga finałowa propozycja nosiła tytuł „En valsfan” i zdobyła 20 punktów. Przedostatnie miejsce zajął Svante Thuresson, który rok wcześniej wywalczył dla Szwecji 2. miejsce na Eurowizji. Finał Melodifestivalen 1967 odbył się 24 lutego w Sztokholmie, a prowadzącą była Maud Husberg.

Osten Warnerbring wielokrotnie próbował swoich sił w preselekcjach, jednak dopiero w 1967 zdobył pierwsze (a nawet i drugie) miejsce. Wcześniej startował w 1959, 1962, a w 1960 nawet był pierwszy, ale format selekcji zakładał tylko wybór utworu, nie wokalisty. Osten urodził się w 1932, zmarł w 2006 roku. Był nie tylko wokalistą, ale też kompozytorem i autorem tekstów, doskonale radził sobie w wielu gatunkach muzycznych. „Som en drom” wykonane zostało na Eurowizji w Wiedniu jako siódme w kolejności i zajęło 8. miejsce, zdobywając 7 punktów. Najwięcej (po 2 punkty) przyznały Norwegia i Irlandia, po jednym punkcie dały Portugalia, Finlandia i Jugosławia. Szwecja najwięcej punktów (4) przyznała Francji, a zwycięskiej Wielkiej Brytanii dała 1 punkt. Najwidoczniej ósme miejsce to dla Ostena za mało, więc z tym wokalistą jeszcze się w naszym cyklu spotkamy…

9 komentarzy

 1. oo, Sinplus, żałuję, że nie weszli do fnału bo naprawdę byli świetni, szkoda tez że w finale nie znalazła się właśnie Bułgaria bo wciąż nie mogę przestać słuchać „We are the heroes”.A co do płyty Sinplusa „Disinformation” to za ile można ją kupić?Jest dostępna w każdym empiku?

  Polubienie

 2. Napisałem do Bułgarów uwagi na temat ich piosenek. Mam nadzieję, że polskie pochodzenie nie zdyskwalifikuje a priori wypowiedzi 😉

  Polubienie

 3. Z dedykacją dla wszystkich fanów Konkursu Piosenki Eurowizji, przygotowałem małe podsumowanie historii Eurowizji. Przyznałem pkt. zgodnie ze skalą eurowizyjną (1-8,10, 12) 10. najlepszym państwom każdej edycji 1957-2012.

  W 1956 roku w konkursie wystąpiło tylko 7 państw, więc nie mogłem uwzglęnić tej edycji. Poza tym ujawniono tylko 1. miejsce.

  Jeżeli chodzi zaś o remisy pkt., to rozstrzygnąłem je w następujący sposób:

  > 1956-1969 – zgodnie z póżniejszymi zasadami, państwo z większą liczbą wyższych not otrzymuje więcej pkt. (w ostateczności pozycja startowa),

  > 1970-2003 – zgodnie z zasadami, decyduje liczba 12,10, 8 itd.,

  > 2004-2012 – zgodnie z zasadami, liczba otrzymanych not, dopiero potem liczba 12,10, 8 itd.

  Oto ostateczne wyniki Konkursu Piosenki Eurowizji 1957-2012:

  http://tummiweb.com/scorewiz/scoreboard/view/44239/esc-history-1957-2012/wd3SSzGf

  Miłego oglądania !

  Polubienie

 4. RATUJCIE:

  LISTA PRZEBOJÓW RADIA MERCURY-Soluna spada na liście.Głosujcie.
  Jest też Loreen już na 9 miejscu.

  Niech eurowizyjne kawałki dłużej goszczą w polskich rozgłośniach radiowych>

  Polubienie

 5. Ja to z bługari chciałbym zobaczyc bardzo Preslava’e … Dziewczyna jest niesamowita i na pewno by zajeła wysokie miejsce bo ludzie lubia takie rytmy 😀

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: