Eurowizja 2013, Eurowizja dla Dzieci 2012

Już 20 państw potwierdzonych

Do tej pory 20 państw Europy potwierdziło udział w Eurowizji 2013, która odbędzie się 14, 16 i 18 maja 2013 gdzieś w Szwecji. W większości szybkie potwierdzenie uczestnictwa przyszło z krajów Zachodu – są to Austria, Dania, Francja, Niemcy, Irlandia, Holandia, Norwegia, Hiszpania, Wielka Brytania, Szwajcaria i Szwecja jako gospodarz. W przyszłym roku reprezentantów wystawią też Finlandia, Estonia, Węgry, Rumunia, Izrael, Bułgaria, Albania i Białoruś. Swój powrót zapowiedziała Armenia. Jak na razie jedyna odmowa doszła z Andory – ten mały kraj na pewno nie powróci na ESC w przyszłym roku.

Mimo ogromnej porażki, jaką w Baku poniósł legendarny Engelbert Humperdinck, BBC nie zamierza słuchać narzekań rozgoryczonych fanów i rezygnować z Eurowizji. Wyniki oglądalności były na Wyspach bardzo wysokie, co na pewno poprawiło humor nadawcy po klęsce, jaką w UK odniosła pierwsza edycja „The Voice”. BBC planuje powrót do finału narodowego, który wyłoni reprezentanta Wielkiej Brytanii do Szwecji. W latach 2011-2012 BBC wybierała reprezentantów wewnętrznie i za pierwszym razem efekt takiej selekcji był całkiem udany, jednak w tym roku brytyjska propozycja eurowizyjna całkowicie przepadła. W ciągu najbliższych tygodni ma zostać ustalony format nowych preselekcji.

BY THE WAY: Nie czekając na EBU, portal Eurovision.de poprosił wszystkich nadawców biorących udział  w ESC 2012 o publikację wyników głosowania widzów i jurorów. Ma to dokładnie pokazać wady i zalety głosowania 50/50. Eurovision.tv wciąż nie opublikowało informacji o tym, kto wygrałby Eurowizję, gdyby głosowali tylko widzowie. Nie wiemy też kto był faworytem jury.

Norwegia nie powróci

Telewizja NRK nie pójdzie w ślady szwedzkiego SVT i nie powróci na Eurowizję dla Dzieci, poinformował rzecznik prasowy stacji. NRK to jedna ze stacji, która była autorem projektu JESC, Norwegowie organizowali drugą edycję konkursu, jednak już w 2006 roku wycofali się z rywalizacji, uruchamiając jednocześnie własny, nordycki konkurs piosenki dziecięcej. Rzecznik prasowy przyznał, że prowadzone były rozmowy z EBU dot. powrotu Norwegii i innych krajów skandynawskich w związku z 10. edycją JESC. Norwegia na pewno nie wróci, mało prawdopodobne jest, by wróciła Dania lub by doszło do debiutu Finlandii. Do tej pory (na dzień przed spotkaniem Grupy Referencyjnej ds. JESC) stawka JESC 2012 zawiera tylko osiem państw. Rosja i Szwecja wybrały już reprezentantów.

Historia Szwecji na ESC – 1968

Przy wyborze dziesiątego reprezentanta Szwecji na ESC nie wprowadzono do formatu „Melodifestivalen” większych zmian. Do konkursu zgłoszono 2233 piosenki (jak oni to robią?!), a jury dopuściło najlepszych dziesięć do finału, który odbył się 9 marca w Sztokholmie. Wśród kandydatów znalazł się Svante Thuresson, który reprezentował kraj w 1966. Wokalista zaprezentował dwa utwory – za „Du ar en varvind i april” zajął 2. miejsce, a za „Har kommar pojkar” zaśpiewane w duecie z reprezentantem Szwecji 1967, Ostenem Warnebringiem zdobył pozycję piątą. Pierwsze miejsce (23 punkty) przypadło jednak wokaliście o imieniu Claes-Goran Hederstrom, który wykonał utwór o dość długim tytule „Det borjar verka karlek, banne mig„.

Claes-Goran urodził się w 1945 roku i do tej pory jego największym hitem jest właśnie eurowizyjny przebój, który Wikipedia uważa za typowy szwedzki szlagier, który jednak w tamtych czasach był dla Eurowizji czymś nowym. Podczas ESC w Londynie Szwed zaprezentował się jako ósmy, a SVT po raz pierwszy transmitowała konkurs w kolorze. Najwięcej punktów Szwecja dostała od Norwegii – aż 6. 4 punkty przekazała Irlandia, 2 Wielka Brytania i po jednym Portugalia, Holandia i Finlandia. Ostatecznie Claes-Goran uzbierał 15 punktów, co pozwoliło na zajęcie 5. miejsca, czyli trzeciej najlepszej lokaty Szwecji w historii ESC. Co ciekawe, w 1998 roku grupa Black Ingvars nagrała hard-rockowy cover eurowizyjnego utworu.

Na grupie facebookowej Dziennika Eurowizyjnego dziś zacznie się głosowanie w drugiej mini-ankiecie dot. Szwecji. Co pięć odcinków cyklu wybieramy najlepszą piosenkę z danych lat. Pierwszą część głosowania (lata 1958-1962) wygrał utwór „Lilla stjarna” Alice Babs, czyli utwór debiutującej Szwecji.

%d blogerów lubi to: