Eurowizja 2013

Sztokholm gospodarzem ESC 2013?

Co prawda SVT jeszcze nic oficjalnie nie ustaliła, ale mówi się, że Eurowizja 2013 trafi jednak do stolicy Szwecji – Sztokholmu. Tego zdania jest też Aftonbladet, który dziś przygotował gotowy przepis na to, jak zrobić udaną Eurowizję w przyszłym roku. Jako arena zmagań posłuży Friends Arena, nowy obiekt, największy stadion w krajach nordyckich. To właśnie tam na pewno odbędą się przyszłoroczne preselekcje szwedzkie. Friends Arena, ze względu na swoją nazwę, byłaby też zachętą do powrotu Armenii, która nie brała udziału w ESC 2012 ze względu na złe stosunki z Azerbejdżanem – twierdzi dziennik. Niestety, Friends Arena jest już zarezerwowana na Svenska Cupen, które odbędą się w maju 2013 i to wydarzenie sportowe kolidować będzie z Eurowizją. Wg dziennika prowadzącą ma być Sarah Dawn Finer, która wczoraj (pod postacią Lyndy) podawała szwedzkie punkty. Wcześniej popularna wokalistka prowadziła MF 2012. Jej pomocnikami podczas ESC 2013 mają być Lena Ph (ESC 2004), Charlotte Perrelli (ESC 1999, 2008) i Mans Zelmerlow (foto) – piosenkarze, którzy też mieli już przygodę z prowadzeniem Melodifestivalen. Kto wie, może Mans Zelmerlow zechce jednak powalczyć o reprezentowanie Szwecji w przyszłym roku? Producentem całego show ma być oczywiście Christer Bjorkman, szef delegacji szwedzkiej i dyrektor MF. Jego wieloletnie doświadczenie na pewno pozwoli na zorganizowanie najlepszej Eurowizji – twierdzą redaktorzy. Aftonbladet myśli też już nad tym, jak Szwedzi mogą zaskoczyć Europę. Marzy im się reaktywacja ABBY oraz wielki Interval Act z najważniejszymi zwycięzcami ESC, oczywiście z reprezentantami Szwecji na czele. Co z tego wyjdzie i czy Szwedzi zrobią najlepszą (niekoniecznie najdroższą) Eurowizję w historii? Liczymy na to!

Austria potwierdza udział w Eurowizji 2013. Telewizja ORF jest zadowolona ze swoich reprezentantów i występu jaki przygotowali. Niestety w tym roku duet reprezentujący Austrię zajął w półfinale ostatnie miejsce. Szybkie podjęcie decyzji o uczestnictwie w kolejnej edycji daje zarówno nadawcy jak i artystom więcej czasu na przygotowanie nowych piosenek.

Albania weźmie udział w Eurowizji 2013. Wczoraj Rona Nishliu osiągnęła w finale ogromny sukces, zajmując 5. miejsce. Dodatkowo telewizja albańska zanotowała ogromne zainteresowanie finałem konkursu – oglądało go ponad 700 tys. widzów. Dziś rano w jednej z telewizji prywatnych Anjeza Shahini i Olta Boka dyskutowały na temat rezultatu „Suus” oraz debatowały nad przyszłą formułą wyboru reprezentanta.

Z Eurowizji nie zrezygnuje też Białoruś. Chociaż Litesound nie dostali się do finału, telewizja białoruska jest nadal chętna do udziału w konkursie i już myśli nad zmianami w formacie preselekcji.

Komentator armeński poinformował wczoraj, że Armenia planuje wrócić do Eurowizji w 2013 roku.

Ruszyło już głosowanie na najgorszy strój tegorocznych uczestników ESC. Kto zdobędzie nagrodę im. Barbary Dex? Głosujcie TUTAJ.

OGAE Macedonia wystosowało oficjalne pismo do Kaliopi, w którym dziękują jej za godne reprezentowanie Macedonii i gratulują sukcesu, jaki odniosła. Nie chodzi już tylko o wejście do finału i zajęcie 13. miejsca, ale też o zdobycie prestiżowej nagrody Azerskiej Akademii Muzycznej. Fani mają nadzieję, że przed piosenkarką jeszcze wiele lat sukcesów, nie tylko w regionie, ale i w całej Europie.

Portal Oikotimes.com twierdzi, że tegoroczną „nagrodę im. Kate Ryan” powinny dostać Ivi Adamou i Eleftheria, czyli reprezentantki Cypru i Grecji. Zazwyczaj tytuł następczyni Kate Ryan otrzymują reprezentacje, które są faworyzowane, a nie wchodzą do finału (rok temu była to Norwegia). W tym roku, zdaniem Oikotimes, wszyscy faworyci weszli do finału, więc następcę wybrano spośród sobotniej stawki. A może takie „wyróżnienie” należy się Evie Boto ze Słowenii lub Tooji’emu z Norwegii?

28 komentarzy

 1. Nieeeeeeeeeee Lena Philipsson ma reprezentować Szwecję, a nie prowadzić Eurowizję, nie zgadzam się!

  Polubienie

 2. No nagrodę im.Kate Ryan powinna bezdyskusyjnie otrzymać Słowenia, nie widzę innej opcji.

  Polubienie

 3. Szwecję niech zareprezentuje Linda Pritchard. Chcę ją wreszcie zobaczyć na eurowizyjnej scenie!

  Polubienie

 4. Ładna ta Friends Arena szkoda jakby się tam miała nie odbyć Eurowizja obiekt godny ESC.

  Polubienie

 5. moja nagroda Kate Ryan:

  1. Hiszpania
  2. Holandia
  3. Włochy
  4. Francja
  5. W.Brytania
  6. Dania
  7. Słovenia

  Szwedzi zorganizują porządne show.To pewne.Marzę o Arenie Globen.

  Poprzednio ktoś pisał ,że to chory pomysł z odejmowaniem pkt,może chory ale takie sąsiedzkie{rażące w tym roku} zmniejszyło szansę Pastory na TOp3.Innym również,bo i Nina była pomijana.
  można przeanalizować jak Bałkany głosują i jak głosuje wschód i podjąc kroki.
  Przecież to widać gołym okiem.

  Ciekawe jakby POLSKA zajęła 3 miejsce- tylko dlatego ,że Rosja i Serbia od sąsiadów dostały powiedzmy kilka 12 gratisowych.I my o tę różnicę przegryway ESC

  Jak teraz czuję się Włoszka I Hiszpanka- jak nic zasługiwały na TOP 3-5.Nawet walkę o 1 miejsce.

  Najlepiej zagłosowały WŁOCHY – 0 punktów dla Hiszpanii i Szwecji. Zaskoczenie i emocje w jednym.Brawo.

  Polubienie

 6. Właśnie,mi również było żal Niny.Wolałem „Per Sempre”,ale gdy zobaczyłem „Out of love” w teledysku i tym bardziej na żywo w Baku,bardzo ten utwór polubiłem.

  Polubienie

  1. Tak – w 2011 otrzymała ją Magda. Nie rozumiem jak można dyskutować i proponować finalistów do nagrody Kate Ryan. Słowenia była silnym faworytem, i to ona powinna ją otrzymać.

   Polubienie

   1. Spieracie się jakby to co najmniej nagroda Grammy miała być 😀 ,na pewno Evie jak i Pastorze już wszystko jedno, bo wyników to nie zmieni.

    Polubienie

 7. Hiszpania na pewno cieszy się, to ich pierwsze top 10 od nie pamiętam kiedy, a Włoszka, no cóż, mnie osobiście zawiodła ,takie to było wszystko piękne, ładne jak z obrazka, paradoksalnie-nudne.

  Kto tu marzy o Globen? Przecież to jest stare jak świat 😛

  Co do punktacji sąsiedzkiej, jak Polska dostawała punkty od Ukrainy to nikt nie narzekał.

  Polubienie

  1. Hiszpania wraca do top 10 po 8 latach. Wtedy Ramon (mój ówczesny faworyt) też był 10.

   Polubienie

 8. w pełni sie zgadzam!!!!

  A co do nagrody Kate Ryan to rok temu dostała ją POLSKA i Magda tul a 2 była Norwegia wiec wypadałoby to zmienić!

  Polubienie

  1. Nigdzie nie na „oficjalnego” plebiscytu dot nagrody Kate Ryan, to raczej indywidualne opinie fanow. To glosowanie co bylo rok temu wygrala Polka bo Polacy tlumnie glosowali. Oficjalnie Norwegia byla wiekszym faworytem i to jej brak awansu byl szokiem

   Polubienie

 9. Wg mnie w tym roku nagrode Kate Ryan powinna powędrować do Chorwacji, a z finału dla Hiszpanii.
  Szwecja super, Macedonia wokalnie wymiotła wszystkich nawet Albanie, ale najlepszy występ jako całość dla mnie to Włochy.
  Oby w Szwecji za rok nie zabrakło Polski.

  Polubienie

 10. Powinni wprowadzić też nagrodę im. Charlotte Perrelli dla artysty, który był typowany do zajęcie bardzo wysokiego miejsca w finale, pomyślnie przeszedł półfinał, ale w finale poniósł sromotną porażkę, w tym roku taka nagroda należałaby się Toojemu z Norwegi 😀

  Polubienie

 11. Mnie się marzy Globen.
  Wspomnienia z ESC 2000,kiedy Szwecja była gospodarzem.
  „Stare”,i co z tego. Szwecja Organizacją ESC ,może pokazać piękno Eurowizji bez przepychu. Globen to świetne miejsce z historią w tle.

  Zresztą to ich problem,MY na swiom podwórku mamy swoje problemy.

  Coż to jest parę punkcików sąsiedzkich do gratisowych 8,10,12– i to co roku!!!
  Nie bójcie,nawet odjęcie pkt Szwecji -daje jej wygraną.

  Ja tutaj piszę o mocnej ekipie z bałkanów czy b.ZSRR.Na pochwałę zasługują również głosy Estońskie.

  Pamiętacie 2006 rok,Ich troje nie wchodzi do finału dzięki Serbskiemu głosowaniu{sąsiedzkiemu}
  I wyobrażcie sobie finał.

  Jest z tym problem.Niestety.

  Polubienie

  1. Szwecja to był tylko przykład, nie sądzę ,że takie głosowanie byłoby sprawiedliwe ,Skandynawia od dawna wymienia się 12, a tak naprawdę temat punktowania sąsiedzkiego zaczął się od Bałkanów. Co w takim razie z Maltą, która drugi raz z rzędu daje swoje 12 Azerbejdżanowi? Tu jest coś bardzo nie tak, ale to taka mała teoria spiskowa 😛

   Swoją drogą ,czy gdybyśmy my (Polska) wysłali „Euphorię” to wynik byłby podobny? Szczerzę w to wątpię, niestety.

   Polubienie

 12. mam przeczucie że PL potwierdzi udział w przyszłorocznej Eurowizji… mało tego… padnie rekord w ilości uczestników w historii konkursu 🙂

  Polubienie

 13. Ktoś napisał wcześniej,że my narzekamy na głosowanie polityczno-geograficzne,podczas gdy np.Ukraina też nam dawała punkty po sąsiedzku.Zgadza się.Tylko,że krajów byłego ZSRR jest więcej,a Bałkany to nie tylko kraje byłej Jugosławii.ale również inne państwa tego regionu.Więc jak najbardziej mamy prawo w tek sprawie mieć jakieś „ale”.Czytałem na esctoday.com,że niektóre kraje powinny zrezygnować z ESC,bo nie ma sensu brać udziału w „tym cyrku”.Jak ktoś napisał na esctoday.com będą jeszcze zauważane kraje skandynawskie,ale zwycięzca będzie praktycznie z byłego ZSRR lub Bałkanów.Coś w tym jest.

  Polubienie

 14. Oprócz Hiszpanii,która powinna być na 2 miejscu lub 3,czy też nawet wygrać całe ESC,uważam,że w top 10 powinna być również Islandia i Macedonia.

  Polubienie

 15. Najleosze jest to, że Euphoria jest numerem 1 w 14 państwach europejskich na iTunes Charts. W tym tyg zadebiutowała na miejscu chyba 80 w UK, nie zdziwiłbym się gdyby za tydzień weszła do top5.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: