PÓŁFINAŁ – EUROWIZJA 2012 – Co nas czeka?

UWAGA! SPOILER

Jesteśmy już po pierwszej próbie generalnej, więc z relacji obserwatorów wiemy, jak wyglądać będzie pierwszy półfinał minuta po minucie. Osoby, które nie chcą sobie psuć niespodzianki, powinny na tym zdaniu zakończyć czytanie notki. Próba generalna opóźniła się o 20 minut, a gdy w końcu się zaczęła, trio prowadzących powitało wszystkich w…czterech językach – po angielsku, azersku, francusku i po niemiecku (Ell zna ten język). Po wyjaśnieniu zasad głosowania wymienione są nazwy krajów finałowych: Big 5 i Azerbejdżanu. Pocztówki, zgodnie z przypuszczeniami, pokazują piękno Azerbejdżanu, ludzi w nim mieszkających i wszystko co z kulturą tego kraju (lub regionu) związane. W tle leci muzyka folkowa, która pewnie jest skradziona Ormianom, ale mniejsza już o to…Każda pocztówka kończy się widokiem Crystal Hall i ponoć jest tak dlatego, że fasada obiektu będzie oświetlona zgodnie z kolorami flagi danego państwa. Nie wszystkie pocztówki zostały na próbie zaprezentowane, niektóre się powtarzały, a Islandia podpisana została jako Albania. Po Albanii będzie przerwa, podczas której niektórzy nadawcy pokażą blok reklamowy. W tym czasie Nargiz zaprezentuje numery startowe (na tablicy Izrael miał flagę Norwegii), a później obejrzymy materiał video z Welcome Party. Przed każdym występem usłyszymy bicie bębnów, tak jak rok temu słyszeliśmy bicie „serca”. Po występie faworyzowanej Rosji ponownie będzie przerwa, a jeśli nadawca nie emituje reklam, widzowie obejrzą łączenie z Green Roomem. Po Irlandii rozpocznie się głosowanie, przypomniane zostaną numery i podana będzie informacja, że głosować można tylko 20 razy z jednego numeru telefonu. Po skrócie występów rozpocznie się Interval Act pełen folkowych dźwięków, a później pokazany zostanie skrót utworów finałowych. Ostatnim elementem show będzie „otwieranie” kopert. Podczas próby awansowały Islandia, Irlandia, Czarnogóra, Rosja, Cypr, Belgia, Mołdawia, Grecja, Austria i Łotwa.

BREAKING NEWS: RTSH może nie transmitować wtorkowego półfinału ze względu na żałobę narodową w Albanii.

BREAKING NEWS: Do Internetu wyciekł recap piosenek półfinałowych. Do obejrzenia TUTAJ.

OGAE/PRESS VOTING

Coraz więcej dziennikarzy przyjeżdża do Baku. Zgodnie z zapowiedziami, ma ich być dwukrotnie więcej niż w ubiegłym tygodniu. W związku z tym coraz więcej punktacji trafia do głosowania OGAE/PRESS co doprowadziło do paru zmian. W półfinale pierwszym aktualnym liderem jest…Grecja, za nią jest Rumunia, a dopiero trzecie miejsce ma Rosja. Islandia i Cypr dopełniają top5. W drugiej piątce są Irlandia, Dania, Mołdawia, Szwajcaria i Albania. Austria jest pierwsza pod kreską, a na dnie niezmiennie San Marino i Czarnogóra. W drugim półfinale liderem jest Szwecja, zaraz za nią Serbia i Norwegia, a w top5 jest jeszcze miejsce dla Turcja i Ukrainy. W top10 znalazły się też Malta, Estonia, Holandia, Macedonia i Słowenia. Pod kreską Białoruś, a na dnie Litwa i Słowacja.

32 komentarze

 1. Brawo Azerowie,robicie sobie jaja.Zanosi się ,że jutro wpadka ,będzie gonić wpadkę.hehehe.
  Niech już przyjdzie finał.Niech wygra europejski kraj,a nie Ten co go „udaje”,lub chce być nim tylko z nazwy.

  Zastanawiam się również nad reakcją publiczności zgromadzonej w domach Azerów tzn: w Crystal Hall.Czy będą godnie oklaskiwać wszystkich ,czy tylko Turków i być może podobnych do siebie Białorusinów również udających wolny kraj.

  Ludzie to woŁa o pomstę do nieba,czy EBU nie widzi,kosztem takich państw ,my się wycofaliśmy{pośrednio}.

  Tak sobie pomyślałem.Ogae powinno spotkać się z prezesem Braunem osobiście. Przedstawić mu „biznes plan” dot. Eurowizji. Przecież wielkich preselekcji nie musi być. 1 artysta{dobrze śpiewający},3 utwory { solidnie skomponowane } i możemy jechać. Kilka programów promocyjnych w TVP. Zaangażowanie do projektu odpowiedzialnych osób. Przecież to dużo kasy nie kosztuje.
  Moim zdaniem p.Braun nie wie co się dzieje w TVP. Gdyby Ogae ,które ma kontakt z TVP ,osobiście rozmawiało z prezesem,pod pachę można zabrać p.Orzecha,p.Niedzwieckiego,p.Szabłowską.
  Wiem,to łatwo się mówi i rzuca pomysłami.Warto spróbować.Tylko to musi być osobisty kontakt,przecież przez rzecznika TVP,czy Facebooka gadać nie można- bo prezesik połowy rzeczy nie wie co się dzieje z konkursem w Polsce. A tak może….

  Potrzeba ludzi w TVP,chętnych do pracy.

  Polubienie

  1. Oczywiście, masz 100% racji. Ale do tego potrzebny jest choćby mały pozytywny krok ze strony TVP, a tego tu nie ma, niestety… Oczywiście, OGAE powinno próbować spotkać się z prezesem osobiście, ale nawet jeśli jakimś cudem by do tego doszło, to czy coś by z tego wynikło, przy tym całym chaosie i braku dobrej woli ze strony TVP? Małe szanse. Ale i tak warto by doprowadzić do takiego spotkania. Choćby dlatego, że warto robić coś, cokolwiek. Choćby także dlatego, że byłoby to dosyć medialne, i przy pewnym zaangażowaniu w tej kwestii, sprawa być może stałaby się bardziej znana.

   Polubienie

 2. Johnie, nie rzucaj się tak na Azerów. Pomijając wszystkie kwestie pozakonkursowe, to za taki przebieg wyżej opisanej próby odpowiadają Niemcy – zdajesz sobie sprawę, że za całość show stoją te same osoby, co rok temu?

  TVP poijam, czas i miejsce na ponowne gadanie o tym będzie najprędzej za tydzień.

  Polubienie

  1. No tak, ale wiesz, Niemcy nie odpowiadają w Baku za wszystko… chyba zbyt dużo ich tam nie przyjechało.

   Polubienie

 3. Zapowiada się ciekawe show, mam nadzieję, że bez tych wszystkich pomyłek… Scena w Baku podoba mi się, ale ciekawe, jak to będzie wyglądało podczas transmisji telewizyjnej/internetowej. No ale i tak najbardziej ciekawią mnie oczywiście losy moich ulubionych piosenek:).

  Klemenz, czy jest szansa na dokładny spis stacji, które NA 100% będą transmitować ESC na swoich stronach internetowych? Bo mimo wszystko nie mamy 100% pewności, czy eurovision.tv będzie działać… a w ostatniej chwili szukać tych stacji… nieciekawa perspektywa. Sprawdziłem swoją kablówkę – i raczej marnie jest z tymi stacjami, co by transmitowały ESC:]. No bo to jest tak: jestem nastawiony na eurovision.tv, bo chcę przez Internet, bez komentarzy, itd. Ze stacjami transmitującymi ESC u mnie marnie, albo beznadziejny odbiór, więc jeśli eurovision.tv nie zadziała, to najwyżej wstępnie nastawiam się na stronę telewizji serbskiej. Zawsze to lepiej język słowiański, coś się da zrozumieć. Ale czy jest jakaś stacja (np. BBC, albo irlandzka?), co na swojej stronie przeprowadzi taką transmisję z angielskim komentarzem? Ewentualnie niemiecka… Taką bym wybrał, bo mimo wszystko po serbsku mniej zrozumiem, a skoro się zna pewne języki, no to lepiej już słuchać komentarzy w nich, skoro się musi:).

  Polubienie

   1. Tak, wiem, czytałem, ale chodziło mi o to, czy oprócz tych stacji, co wymieniłeś, które będą na pewno transmitować ESC na swoich stronach internetowych (tv z Białorusi, Serbii, Chorwacji i Słowenii), będą jeszcze jakieś inne, najlepiej po angielsku lub niemiecku. No ale dobra, najwyżej będzie to jedna z tych, co wymieniłeś.

    Polubienie

   2. Wiem, być może sprawdzę w ten sposób, co napisałeś w artykule:). Po prostu pomyślałem, że może masz więcej potwierdzonych informacji o tych stacjach, no ale skoro nie, to ok:). Ale i tak, mam nadzieję, że eurovision.tv będzie działało… oby!

    Polubienie

   3. No i ok, a ja chciałbym obejrzeć np. transmisję internetową robioną przez BBC albo tv irlandzką, albo niemiecką, ze względu na to, że jak już ma być z komentarzem, to wolałbym coś zrozumieć (a znam szczególnie j. angielski), a po serbsku chyba jednak mniej zrozumiem, mimo, że to słowiański język:).

    A oglądać będziesz pewnie i tak po prostu w BBC w telewizji na żywo:).

    No ale oby działało eurovision.tv bo chciałbym spróbować obejrzeć chociaż raz ESC bez żadnego komentarza, żeby mi nikt nie nawijał przez pół piosenki:).

    Polubienie

   4. Na stronie telewizji irlandzkiej (RTE 2) będzie się dało obejrzeć. Transmisja dostępna także poza granicami Irlandii. No i super, będę miał po angielsku. Oczywiście, jeśli nie zadziała eurovision.tv. Chociaż może i tak obejrzę tą irlandzką transmisję internetową live, bo przynajmniej zrozumiem komentarze, i może tam tak długo nie gadają w czasie piosenki, jak pan Artur Orzech (którego komentarze eurowizyjne i tak lubię:)).

    Już za niecałe 20 godzin (wg polskiego czasu) zaczyna się pierwszy półfinał:). Ach, jak ten czas zleciał:).

    Polubienie

  1. @ Mati

   Spróbuj wyszukać sobie automatycznie wszystkie kanały dostępne drogą satelitarną.

   TV Romania,Slo TV 1,2,czy 3, TVE,Rik Sat- coś znajdziesz.

   Polubienie

   1. No wiadomo, coś się tam znajduje, tylko gorzej z jakością, więc przez Internet będzie lepiej. Dobra, spoko, jakoś sobie poradzę, gdzieś przecież na pewno obejrzę… a może się uda na eurovision.tv (na to się nastawiłem, dlatego wolę przez Internet, ogólnie), może jednak nikt tego nie zablokuje i nie będzie problemu. Pozdrawiam.

    Polubienie

   2. „Błądzisz, synu” 😉 Na satelitarnej SLO TV jakość jest świetna, wiem bo rok w rok tam oglądałem niepolski półfinał i w tym roku też tam będę oglądał. No i z tego co patrzyłem, to BVN również ma dobrą jakość. Obydwa na pewno lepszą niż w necie.

    Polubienie

   3. „Ojcze”, są różne kablówki i satelity:). Ale ja i tak wolę w Internecie… jeśli nie zablokują eurovision.tv, to tam będę oglądał (głównie dlatego, że jest bez komentarza), a jeśli zablokują, to i tak wybiorę transmisję internetową jakiegoś nadawcy, bo po prostu chcę spróbować obejrzeć całą Eurowizję przez Internet. No dobra, tak serio zresztą, TV będzie u mnie zablokowany, bo ma być ten mecz z Łotwą, który też z miłą chęcią bym oglądał, gdyby nie Eurowizja:):).

    Polubienie

 4. Być może te same osoby są odpowiedzialne,ale jest gorzej niż rok temu.
  Do Azerów nic nie mam ,może zwykli obywatele są w porządku,ale kończąc temat”gospodarza”bo staje się monotematyczny-uważam ,że nie dorośli do udziału w takim show,a już do wygranej na pewno.
  Zobaczymy jutro,jak to wyjdzie w tv.Oby dobrze,bo to święto muzyki.

  Próba Engelberta wypadła lepiej,ale czy poprawny wokal , starczy do TOP 5?
  Jutro telewizja SLO TV 2 od godz 20.30 planuje rozgrzewkę przed konkursową.

  Polubienie

 5. Właśnie się zorientowałem, dlaczego Eurowizja stała się tak ujednolicona w swojej formie przez ostatnie 3 lata – nowy supervisor… Jeżeli ESC 2013 będzie miało taką samą formę jak przez ostatnie 3 lata i również 3 prowadzących to zgroza. Svante, wróć.

  Polubienie

 6. Mnie wystarczy ten link z kanałami o CP co jest na OAGE więcej mi nie potrzeba teraz tylko pytanie jakie będą warunki bo ma być ponoć burzowo i tu net odpada, a jak są niekorzystne warunki to te sateliarne też różnie nadawają miejmy nadzieje, że wszystko przebiegnie sprawnie chodź jak sprawdzałem to i wt i czw burzowo się zapowiada.

  Czyli jednak Rumunia wyprzedziła Islandię w notowaniach ciekawe. Grecja nadrabia moim zdanie wizualizacją, która jest ciekawa, a Eurowizja to też w końcu wizja.
  Dlatego wcześniej pisałem, że np Portugalia dzięki temu co ma za plecami też sporo zyskuje w odbiorze.
  Jakoś osobiście mi Estonia nie przypadła do gustu w eliminacjach mi się lepiej to podobało, a z kolei Litwa odwrotnie teraz bardziej zyskuje.

  No dobra panie i panowie nadszedł ten dzień na który czekamy cały rok, pierwszy raz odkąd interesuje się konkursem Polska jest poza nim no ale cóż nie chce z tego powodu psuć sobie święta w którym bawi się Europa i ta bardziej europejska i ta wschodnia. Zatem jutro o tej porze będziemy się szykować do oglądania bo chyba o 21 się zaczyna show czy 20 ale chyba 21??

  No i nie można zapomnieć, że koko TVP jest spoko ciekawe jaka będzie oglądalność meczu z Łotwą.
  I czy będzie można jakoś sprawdzić ile ludzi z Polski śledziło innymi kanałami Eurowizję.
  Oby bez wpadek bo to co czytałem z tymi flagami i podpisami to przegięcie ale pewnie wszystko w komputerze ustawia i będzie git.

  Jedyny psikus jaki mogliby zrobić i zostać to mogłoby źle odebrane to zamiast flagi jakiegoś państwa umieścić flagę Armenii no ale to chyba nam nie grozi.
  Ciekawi mnie też cała Crystal Hall jak będzie wyglądać w nocy oświetlona, mam nadzieje że ją pokażą z zewnątrz, tak jak stadiony.

  Polubienie

 7. Jezu Chryste, obejrzałem na kanale eurovision skróty występów w oficjalnych kostiumach i… szczęka mi opadła, gdy natrafiłem na Cypr. Ja wiedziałem, że ona nie umie śpiewać, ale żeby aż tak?! Jest tak ekstremalnie nieczysto, że bania mała. Ledwie rozpoznałem to jej żałosne „La la love”.

  Polubienie

  1. Cutafong Khui,zgadzam się w 100%.Też obejrzałem ten skrót na eurovision.tv.Obawiałem się,że również Eleftheria będzie wspaniale fałszowała.Ale całkiem całkiem śpiewa.Musiała rzeczywiści na próbach technicznych oszczędzać głos.Ale Ivi to kompletne dno i koszmar.Być może jutro Cypryjka lepiej zaśpiewa.Ale ten fragment pokazał,że albo ją zjadła trema i dlatego tak okropnie śpiewała,albo po prostu nie umie śpiewać.

   Polubienie

   1. Nie zmienia to faktu, że na pewno awansuje. I to z wysokiej lokaty. Dobry śpiew przestał się liczyć kilka lat temu. Skoro nawet ubiegłoroczne fałsze wygrały…

    Polubienie

 8. Skrót z próby pierwszego półfinału jest dostępny na eurovision.tv więc nic nie wyciekło .

  Cypr nie awansuje.

  Polubienie

 9. Mam prośbę,gdyby „odpukać” eurovision.tv nie działała,to na RTE 2 gdzie dokładnie wejść,aby obejrzeć transmisję? Mati podasz linka i info,gdzie tam wejść?

  Polubienie

 10. ludzie, każdy sobie może obejrzeć próby ESC. wystarczy zainwestować w odpowiedni sprzęt i antenę. przekaz w hd i bez komentarza. oczywiście nieco pojęcia w technice telewizyjnej też mile widziane. wczoraj sobie nagrałem próbę w SD – pełen materiał, wyszło ~20GB.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: