Eurowizja 2011, 2012, Eurowizja dla Dzieci 2011
SŁOWENIA 2012

 • Zgłoszenia rozpoczęte
Wokaliści mogą już zgłaszać się do nowego eurowizyjnego show "Misija Evrovizija", którego celem jest wybór nowego reprezentanta Słowenii. Aby się zgłosić, należy wejść na specjalną stronę internetową MisijaEvrovizija.si i wypełnić prosty formularz. Jak podają autorzy projektu, format preselekcji był już wcześniej stosowany np. w Niemczech, Azerbejdżanie, Chorwacji, ale też w Wielkiej Brytanii, Francji (2006), Szwecji (?) i Izraelu (?). Selekcje składać się będą z trzech etapów – najpierw odbędą się castingi (w pięciu miastach: Celje, Maribor, Koper, Kranj i Lublana). Później najlepsi uczestnicy wezmą udział w koncertach telewizyjnych, a widzowie i jurorzy będą decydować, kto z nich powinien znaleźć się w finale. Co istotne, telewizja RTV SLO otwiera castingi dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej, więc również i Polacy mogą zgłaszać się do udziału w konkursie. Telewizja słoweńska zapewnia też, że "Misija Evrovizija" nie zastąpi preselekcji EMA. Show pod tą nazwą odbędzie się pod koniec stycznia i polegać będzie na wyborze piosenki dla zwycięzcy "Misija Evrovizija". Program poprowadzą Maja Keuc i Klemen Slakonja

EUROWIZJA DLA DZIECI 2011
 • Litwa i Armenia gotowe do preselekcji
Telewizja litewska będzie przyjmować zgłoszenia do preselekcji JESC do 16 sierpnia. Aplikacja musi zawierać propozycję utworu na CD, a także CV, zdjęcia i informacje o utworze. Format selekcji będzie taki sam, jak rok temu. 4 i 11 września odbędą się dwa półfinały. Finał zaplanowano na 18 września i max. będzie mogło wziąć w nim udział 15 kandydatów (po 5 z każdego półfinału i dodatkowo 5 "dzikich kart" od LRT). Spośród wszystkich finalistów, tylko najlepsza trójka trafi do superfinału i tam decydować będą już tylko jurorzy.
Telewizja Armenii przyjmuje zgłoszenia do 20 lipca. W tym przypadku, aplikacja musi zawierać m.in. kopię drugiej strony paszportu. Nadawca zawarł w regulaminie selekcji informację o zakazie startu dla byłych reprezentantów Armenii na JESC. Takie zakazu zabrakło w Rosji i stąd mamy ponowny udział Katji Rjabovej w Eurowizji dla Dzieci. Termin finału selekcji armeńskich nie jest jeszcze znany.

ELL/NIKKI PO EUROWIZJI
 • Eldar traci przyjaciół
Rosyjskojęzyczny portal Vesti.az dowiedział się, że zwycięstwo na Eurowizji nie przynosi tylko samych pozytywnych zmian. Przekonał się o tym Eldar, który wyznał, że po wygranej wielu jego przyjaciół odwróciło się od niego. Trudno się temu dziwić, twierdzi Vesti.az, bowiem Eldar i Nigar niemal nie mają czasu dla siebie – wciąż podróżują, występują na różnego rodzaju koncertach i imprezach, udzialają wywiadów. "Z jakiegoś powodu ludzie twierdzą, że gwiazdorzę" – żali się Eldar, dodając, że od finału Eurowizji nie ma nawet chwili czasu, by spokojnie porozmawiać ze swoją mamą. Swoją wypowiedzią dla Vesti.az młody wokalista chce pokazać, że nie jest gwiazdą i że tęskni za swoją dawną wolnością. 
Eldar Gasimov urodził się 4 czerwca 1989 roku w Baku. Jest prawnukiem niezwykle znanej pary aktorskiej z czasów Azebejdżańskiej SRR – Abbasa Mirzy Sharifzadeha i Marziyyi Davudovej. Bardzo szybko odkrył w sobie talent do śpiewania i już jako młody chłopak występował na koncertach w Azerbejdżanie i w Rosji. W 2001 roku zaczął pobierać lekcje śpiewu i gry na fortepianie. Studiuje na uniwersytecie w Baku. Przez pewien okres czasu mieszkał w Niemczech, dlatego świetnie zna język niemiecki. 
Swój udział w preselekcjach azerbejdżańskich 2011 rozpoczął od zajęcia 2. miejsca w ćwierćfinale szóstym, który rozegrano zaraz przed Świętami Bożego Narodzenia. Zgodnie z regulaminem preselekcji, powinien zostać wyeliminowany, bo pokonała go tylko Ilgara Ibrahimova, która zdobyła 2 punkty więcej. Zdobył jednak "dziką kartę" i pozwoliło mu to na udział w półfinale. Później poszło już gładko – z półfinału dostał się do finału i tam zajął pierwsze miejsce, razem z Nigar. Co ciekawe, również Nigar dostała się do półfinałów tylko dlatego, że w ćwierćfinale przyznano jej "dziką kartę". Może to budzić pewne podejrzenia, zwłaszcza że telewizja Ictimai łącznie przyznała tylko 3 dzikie karty – zdobyli ją Eldar, Nigar i wokalistka ze Szkocji – Nicola. 

KTO Z POLSKI?
 • Trwa przyjmowanie zgłoszeń
Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego do 26 czerwca mają czas na wskazanie artystów, którzy mogliby reprezentować Polskę na Eurowizji 2012 w Baku. Spośród wskazanych kandydatów wybrana zostanie grupa, która otrzymała największe poparcie. Do tej pory wskazano już 65 różnych artystów (wokaliści, wokalistki, duety, zespoły), z czego jedna wokalistka zdobyła zdecydowanie najwięcej głosów i ma sporą przewagę nad resztą. Aby wskazać swoich kandydatów, należy wysłać mejla nablazewicz.poczta@gmail.com (najlepiej z dodatkowym wytłumaczeniem, dlaczego akurat ten artysta został wskazany). Wykonawców, którzy przejdą do drugiego etapu głosowania poznamy pod koniec czerwca. 

9 komentarzy

 1. Widzę, że z uporem maniaka będziesz wstawiał przecinek między „zwłaszcza” a „że”. To typowo polskie: mów mu, a on i tak swoje.
  Elder ma to, na co czekał – popularność, bądź co bądź, nie zasłużoną. Niech nie skamle zatem, tylko wyciśnie z tych 5 minut, co się da, bo jego „gwiazda” długo nie poświeci.

  Polubienie

 2. Klemek masz jakiś zamierzony cel poprzez organizowanie tego plebiscytu, czy robisz to tylko dla zabawy?

  Polubienie

 3. Ciekawe, która wokalistka prowadzi… Obstawiam Edytę Górniak lub Dodę. Znając życie, jeżeli tvp nie zmieni formatu preselekcji, to w ke wystąpią sami artści o, których przeciętny Polak nigdy nie słyszał.

  Polubienie

 4. To się rzadko zdarza, więc o tym napiszę. Natrafiłem przed chwilą na wywiad z niejaką asią ash(piszę to celowo z małej litery). Otóż na pytanie: euro 2012 czy eurowizja 2012 odpowiedziała ona euro. Uzasadniła to tak, że eurowizja jest dla niej synoninem kiczu i, że sama kiedyś wysłała piosenkę do preselekcji, ale teraz bardzo tego żałuje. Wywiad był na eska tv.

  Polubienie

 5. to takie polskie wypominanie błędów ortograficznych interpunkcyjnych ;p
  KLEM NIE ZNASZ POLSKIEGO! PRZESTAN PISAC TEGO BLOGA BO PRZEZ BRAK TEGO PRZECINKA NIE ROZUMIEM KOMPLETNIE TEGO TEXTU!!

  więcej tu nie wejdę to obraża moją ortograficzno-interpunkcyjną polską dumę ;p

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: