Eurowizja 2011, Eurowizja 2012NIEMCY 2012

 • Bez Raaba
Stefan Raab, najbardziej eurowizyjny Niemiec, zdecydował się opuścić konkurs – poinformowały lokalne media. Artysta stwierdził, że Eurowizja 2011 to był już najwyższy szczyt jego eurowizyjnej kariery. Stefan Raab chce, by teraz Eurowizją w Niemczech zajął się kto inny. On sam nie będzie już w żaden sposób współpracował z telewizją niemiecką czy reprezentantami kraju na ESC. Nie oznacza to jednak, że telewizja niemiecka zrezygnuje z formatu wymyślonego przez Raaba – "Unser Star fur….". Show będzie mogło być kontynuowane, ale już bez Stefana Raaba jako opiekuna i patrona programu. 
Stefan Raab po raz pierwszy wziął udział w ESC w 1998 roku jako kompozytor utworu dla Guildo Horna. Sam śpiewał na scenie eurowizyjnej w 2000 roku, w 2004 roku przygrywał na gitarze Maxowi Mutzke, dla którego napisał eurowizyjny utwór "Just can’t wait until tonight". Raab wymyślił format muzyczny dla telewizji niemieckiej, który wykreował Maxa na tyle dobrze, że mało znany wokalista później z łatwością wygrał preselekcje narodowe. W 2010 roku Stefan Raab wpadł na pomysl zorganizowana show na zasadach "Idola", jednak skierowanego głównie na Eurowizję. I tak powstało "Unser Star fur Oslo", które wygrała Lena Meyer-Landrut. Jej "Satellite" wygrało Eurowizję. W tym roku zorganizowano preselekcje, w którym Niemcy wybierali piosenkę dla Leny (parę konkursowych propozycji przygotował sam Raab). Stefanowi powierzono rolę współprowadzącego ESC 2011. 

DUSSELDORF 2011
 • Raphael ze srebrnym medalem
Chociaż Raphael Gualazzi nie za bardzo lubi Eurowizję, cieszy się z zajęcia wysokiego, 2. miejsca w finale konkursu. Wokalista przed wyjazdem do Dusseldorfu powiedział, że jedzie tam tylko po to, by pokazać się Europie i zaprezentować swoją muzykę. Jak się okazało, Europa go pokochała – reprezentant Włoch pokonał wyżej notowanego Szweda. Niestety świetny wynik Włoch przyćmiły fatalne wyniki oglądalności Eurowizji w Italii. Chociaż ESC oglądało niewielu Włochów, to jednak ci co oglądali, chętnie brali też udział w głosowaniu telefonicznym na swoje ulubione piosenki. 
Z nieoficjalnych informacji wynika, że Włochy i San Marino wezmą udział w Eurowizji 2012. Na oficjalne potwierdzenie musimy jednak jeszcze poczekać.
PRZY OKAZJI: Ciekawy felieton o awansie Rosji do finału ESC 2011 przeczytać można TUTAJ

DUSSELDORF 2011
 • Finowie publikują wyniki
Znamy już dokładne wyniki jurorów fińskich w finale Eurowizji 2011. 12 punktów przyznano Węgrom, 10 Azerbejdżanowi i 8 Islandii. Po połączeniu głosów jurorów i widzów można stwierdzić, że Azerbejdżan zdobył dość niskie poparcie widzów, bowiem ogólnie otrzymał 5 punktów. Podobnie Serbia – od jurorów zdobyła 7 punktów, ale po dodaniu głosów widzów wyszły jej tylko 2 punkty. Bardzo wysoką notę od widzów musiała dostać Estonia, która z zerowym poparciem jurorów otrzymała ostatecznie 7 punktów w punktacji fińskiej. 

BAKU 2012
 • Hotele czekają na gości
Stołeczne hotele są już gotowe do przyjmowania rezerwacji od turystów, którzy przyjadą do Baku podczas ESC 2012. Aktualnie ok. 10 hoteli jest zarejestrowanych na międzynarodowym portalu booking.com. Ich ilość ma się zwiększyć, tak by każdy Europejczyk miał dostęp do szybkiej aplikacji umożliwiającej rezerwację w wybranym hotelu. Niektóre hotele już teraz szykują specjalne atrakcje dla gości. W związku z tym, że w maju zazwyczaj jest już dość ciepło, The Grand Hotel Europe zaproponuje fanom m.in. wycieczki terenowe pokazujące piękno natury Azerbejdżanu.
Utworzono specjalną komisje dot. organizacji Eurowizji 2012 w Baku. W jej skład weszli m.in. przedstawiciele świata politycznego i ekonomicznego. Jest tam m.in. pani prezydentowa, ministrowie rządu Azerbejdżanu, prezydent miasta Baku, dyrektorzy azerbejdżańskich linii lotniczych i Azerenergy czy telewizji Ictimai. Silna ekipa ma czuwać nad tym, by jak najszybciej wybrano obiekt goszczący Eurowizję i by konkurs przygotowywany był bez żadnych problemów.
HISTORIA AZERBEJDŻANU NA ESC
2009: Drugi start, wielki sukces
Po sporym sukcesie debiutanckiego występu Azerbejdżanu, telewizja Ictimai planowała przygotować kolejne castingi i preselekcje "Land of fire". Okazało się jednak, że przysłane aplikacje nie spełniają wymagań komisji, poziom uznano za bardzo niski i preselekcje anulowano. 17 stycznia 2009 poinformowano, że reprezentantką Azerbejdżanu została, wybrana wewnętrznie, Aysel Teymurzadeh. Młodą wokalistkę wskazało siedmiu jurorów. 5 lutego padł kolejny ważny news – Aysel wykona utwór "Always" skomponowany przez Arasha. Telewizja Ictimai zdecydowała, że wokalistka wystąpi z irańsko-szwedzkim kompozytorem w duecie i tak powstał projekt "Aysel & Arash". "Always" było silnie promowane przez media, telewizja Ictimai przygotowała duetowi serię występów zagranicznych (również w Polsce, w ramach programu "Jaka to melodia"), utwór trafił do rozgłośni radiowych. 

Przy losowaniu półfinałów ESC 2009 Azerbejdżan już wyrzucony został z koszyka neutralnego i trafił do jednej grupy z krajami b. ZSRR. Rozlosowano go do drugiego półfinału. W półfinale, ogrnista propozycja zdobyła 180 punktów i 2. miejsce, co potwierdziło fakt, iż Azerbejdżan uważany jest za faworyta ESC 2009. Co ciekawe, jedną z prób duetu w Moskwie odwiedził sam Władimir Putin. W półfinale 12 punktów dały Azerbejdżanowi Węgry, Rep. Mołdowa, Polska, Rosja, Słowacja i Ukraina. 10 punktów otrzymał od Cypru, Estonii i Litwy, 8 od Danii, Łotwy i Holandii, 7 od Grecji i Hiszpanii, 6 od Chorwacji, Irlandii, Norwegii, Serbii i Słowenii (niższych not nie było). W finale (gdzie po raz pierwszy zastosowano mix jury/televoting) Aysel i Arash zdobyli trzecie miejsce i aż 207 punktów. Tym razem 12 punktów dała tylko Turcja. 10 punktów otrzymali od Białorusi, Chorwacji, Czech, Węgier, Rep. Mołdowy, Holandii, Norwegii i Ukrainy, 8 od Bułgarii, Cypru, Danii, Grecji i Szwecji, 7 od Estonii i Rosji, 6 od Izraela, Czarnogóry i Polski, 5 od Litwy, 4 od Albanii, Łotwy, Rumunii, Serbii i Słowacji, 3 od Belgii, Bośni, Macedonii i Wielkiej Brytanii, 2 od Finlandii i po 1 punkcie od Armenii, Malty i Słowenii. Sam Azerbejdżan w swoim półfinale najwięcej punktów dał Norwegii, Polska otrzymała 1 punkt. W finale 12 punktów trafiło do Turcji. Podczas Eurowizji 2009 doszło do skandalu, pokazującego jak silne są napięcia między Azerbejdżanem i Armenią. Podawająca głosy armeńskie Sirusho pokazała widzom tabliczkę ze zdjęciem pomnika "We are our mountains", który znajduje się w regionie Górskiego Karabachu, terenu spornego. Tabliczka Sirusho była odpowiedzią na usunięcie przez Rosjan wizerunku monumentu z eurowizyjnej pocztówki Armenii (na prośbę delegacji Azerbejdżanu). Po ESC 2009 dotarły do Europy skandaliczne informacje, jakoby policja azerbejdżańska szykanowała mieszkańców Azerbejdżanu, którzy w finale Eurowizji oddawali głosy na Armenię. Skandal odbił się szerokim echem w mediach zachodnich. 

12 komentarzy

 1. Heh, załatwiajcie lepiej szybko te miejsca hotelowe z programami wycieczek bo Makowska wszystko wykupi :P.

  Polubienie

 2. Piosenka azerska była co prawda do kitu pod każdym względem, ale skoro tak bardzo temu krajowi zależy na Eurowizji to może rzeczywiście przyłoży się do organizacji… Jedno jest pewne – Polacy lepiej by nie przygotowali ESC 2012, mimo mojej wielkiej sympatii do Magdy.

  Polubienie

 3. No dokładnie, wyobraża ktoś sobie zaangażowanie Anny Komorowskiej w ESC? Bo ja nie (zresztą nie chciałbym). Zaczynam się bać tego EURO.

  Polubienie

 4. Będzie przepych jak w Rosji…
  Scena z diamentów z wielkim złotym wybiegiem, cała pokryta ekranami led, różne kule, orbity, ruszające elementy nad głowami, podnośniki i kto wie… może fontanna na środku sceny…? pocztówki kręcone na dnie morza kaspijskiego z udziałem pary prezydenckiej Azerbejdżanu w tle będzie słychać piosenkę danego państwa w wykonaniu Muslima Magumajewa (bo on chyba stamtąd)… i do tego hasło „Meet Asian Atmosphere” tłumaczone przez Ell i Nikki na języki każdego Państwa biorącego udział w tym wydarzeniu… Zapomniałbym dodać o świetnych prowadzących i gwiazdach w intervalach takich jak: Lady Gaga, Beyonce, Madonna.
  Więc możemy sobie odpuścić szukanie dobrej piosenki bo jakaby ona nie była i tak zaleje ją ten wszechobecny przepych 😉 i nawet zwycięsca nie będzie tak opiewany jak cała organizacja w Baku ;p

  Polubienie

 5. Heh, jak to w tego typu krajach bywa wszystkie stołki obsiedli politycy i znajomi króliczka. U nas jest tylko troszkę inaczej, bo wszystkie obsiadają znajomi króliczka 😉

  Polubienie

 6. A u nas w 1996 roku ówczesny prezydent Kwaśniewski życzył w telewizji powodzenia Kasi Kowalskiej w Oslo:). Ech, to były cza). Młodziutki wtedy byłem, ale pamiętam to dość dobrze:).

  Tak w sumie, to bardzo fajnie, że się aż tak angażują w Azerbejdżanie. Widać, że im zależy na Eurowizji. Zbliżą się dzięki temu bardziej do Europy (kiedyś może nawet z czasem pogodzą się z Armenią…). Taka nutka egzotyki nie zaszkodzi:). Chciałbym kiedyś pojechać do Azerbejdżanu, zawsze ciekawił mnie ten kraj… jak i pozostałe kraje Kaukazu. Jest to skraj Europy. Różnie się o tym mówi pod względem geograficznym, ale moim zdaniem, jest to granica Europy, te kraje znajdują się na jej skraju. Nie ma jednego zdania wśród geografów, gdzie w końcu jest ta granica, więc tak bardzo nie przesądzajcie, czy Azerbejdżan i w ogóle Kaukaz jest w Azji, czy w Europie (prawdopodobnie trochę tu, trochę tam:)).

  Polubienie

 7. Hmm… Byłem dzisiaj w sklepie i w „Takie jest życie” nie ma żadnego artykułu o Magdzie 😦 WTF?

  Polubienie

 8. —————————–

  All Official Singles Charts – #1s – Week 20, 2011

  australia – lmfao feat. lauren bennett & goonrock – party rock anthem
  austria – pietro lombardi – call my name
  canada – adele – rolling in the deep
  denmark – alexandra stan – mr. saxobeat
  europe – lmfao feat. lauren bennett & goonrock – party rock anthem
  finland – poju – poika (saunoo)
  flanders – adele – set fire to the rain
  france – snoop dogg vs. david guetta – sweat
  germany – pietro lombardi – call my name
  greece – loucas yiorkas feat. stereo mike – watch my dance
  hungary – akos – utazo
  ireland – jedward – lipstick
  italy – alexandra stan – mr. saxobeat
  japan – kanjani8 – my home
  luxembourg – jennifer lopez feat. pitbull – on the floor
  netherlands – alexis jordan – happiness
  new zealand – lmfao feat. lauren bennett & goonrock – party rock anthem
  norway – chris medina – what are words
  portugal – jennifer lopez feat. pitbull – on the floor
  russia – jennifer lopez feat. pitbull – on the floor
  south korea – park jung hyun – i hope it would be that way now
  spain – jennifer lopez feat. pitbull – on the floor
  sweden – eric amarillo – om sanningen ska fram
  switzerland – pietro lombardi – call my name
  united kingdom – bruno mars – the lazy song
  united states – adele – rolling in the deep
  wallonia – jessie j feat. b.o.b – price tag

  —————————–

  AOSC: Peak positions for songs from the 2011 Eurovision Song Contest

  austria – nadine beiler – the secret is love
  austria – 9

  azerbaijan – ell/nikki – running scared
  ireland – 41
  flanders – 43
  netherlands – 59

  belgium – witloof bay – with love baby
  wallonia – 50

  denmark – a friend in london – new tomorrow
  denmark – 2
  ireland – 9
  netherlands – 58

  estonia – getter jaani – rockefeller street
  ireland – 44

  finland – paradise oskar – da da dam
  finland – 6

  france – amaury vasilli – sognu
  france – 33

  germany – lena – taken by a stranger
  germany – 2
  austria – 32
  europe – 33
  switzerland – 45
  ireland – 50
  netherlands – 92

  greece – loucas yiorkas feat. stereo mike – watch my dance
  greece – 1 – 1 wk

  ireland – jedward – lipstick
  ireland – 1 – 1 wk
  sweden – 18
  united kingdom – 82
  netherlands – 84

  italy – raphael gualazzi – madness of love
  italy – 8
  netherlands – 90

  netherlands – 3js – never alone
  netherlands – 1 – 2 wks

  norway – stella mwangi – haba haba
  norway – 1 – 4 wks

  portugal – homens da luta – a luta e alegria
  portugal – 4

  spain – lucia perez – que me quiten lo bailao
  spain – 19

  sweden – eric saade – popular
  sweden – 1 – 5 wks
  finland – 17
  ireland – 27

  switzerland – anna rossinelli – in love for a while
  switzerland – 8

  united kingdom – blue – i can
  united kingdom – 16
  ireland – 34
  europe – 37

  —————————–

  Polubienie

 9. @Szymon: Czy coś się posunęło w sprawie Twojego pomysłu na preselekcje? Angażujesz już jakąś większą gruoę wsparcia?

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: