Eurowizja Junior 2023: Znamy wszystkie piosenki! Pierwsze typowania fanów. Kto wygra, które miejsce zajmie Maja Krzyżewska? Zmiany w polskiej ekipie – na scenie będzie skromniej

Znamy już wszystkie piosenki!

Do finału Eurowizji Junior 2023 zostały już tylko cztery tygodnie. Znamy już pełną stawkę uczestników oraz wszystkie piosenki. Jako ostatnia swój utwór zaprezentowała Irlandia 🇮🇪, a dla zwyciężczyni preselekcji, Jessici McKean przygotowano utwór „Aisling”, przy którego tworzeniu zaangażowana była ubiegłoroczna reprezentantka – Sophie Lennon. Wokalistka pojawia się nawet w końcowej części klipu do „Aisling” gdzie udziela się wokalnie i być może wystąpi też z Jessicą na scenie w Nicei. To nie pierwsza tego typu kolaboracja, bowiem w 2021 roku chórek dla Mariu Levi Lawlora wspomagała Anna Kearney, przedstawicielka Irlandii z 2019 roku w Gliwicach. W tegorocznej stawce JESC mamy pięć piosenek zaśpiewanych tylko w jednym języku (Albania, Francja, Irlandia, Malta, Wielka Brytania), dziewięć dwujęzycznych (gdzie drugim językiem jest angielski) oraz dwa śpiewane „po narodowemu”, gdzie pojawiają się pojedyncze słowa w innych językach (Niemcy, Hiszpania).

Francuscy zwycięzcy JESC znów na scenie 🇫🇷

Sprzedaż biletów na Eurowizję Junior wciąż trwa. Bilety są dostępne w dwóch wariantach cenowych – za 15 euro (stojące) i 20 euro (siedzące). Kupić je można tylko na finał 26 listopada. Na ten moment nie wiadomo, czy bilety na próbę generalną (próbę jurorską) 25 listopada pojawią się w sprzedaży. Możliwe, że na widowni Jury Final znajdą się uczniowie ze szkół czy organizacji młodzieżowych, które zostaną zaproszone do obserwowania próby. Widzowie w Palais Nikaia będą mieli okazję zobaczyć na żywo nie tylko uczestników i prowadzących, ale także gości specjalnych, a wśród nich wymienia się już teraz dwóch francuskich zwycięzców JESC – Valentinę Tronel oraz Lissandro. Valentina ma aktualnie 14 lat i od zwycięstwa w 2020 jest nadal aktywna na rynku muzycznym. Zaraz po wygranej z „J’imagine” wydała singiel z coverem „Y’a pas que les grands qui revent” Melody, a następnie kolejne utwory, w tym piosenki świąteczne. Najnowszy singiel to „Last Christmas” nagrany razem z Viki Gabor (Polska 2019) i Petarem Anicicem (Serbia 2020). O Lissandro, który niespodziewanie wygrał w Erywaniu słuch praktycznie zaginął. 26 maja wydał EP-kę „Oh Maman!”, która zawiera nie tylko eurowizyjną piosenkę ale też covery „For me Formidable”, „Lazy Song”, „Feeling Good” oraz „Madison”.

Kto przygotuje choreografię, kto zatańczy na scenie?

Delegacje przygotowują się do konkursu, a wielu reprezentantów ćwiczy swoje występy. W teamie hiszpańskim u boku Sandry Valero 🇪🇸 zatańczą cztery osoby, a dyrektorem artystycznym ekipy jest Javier Pagero, który wcześniej pracował m.in. przy występach Karmenti i Raydena podczas Benidorm Fest 2022. Jego zadaniem ma być przeniesienie atmosfery klipu do „Loviu” na eurowizyjną scenę. Coachem wokalnym Sandry będzie Veronica Ferreira, jurorka w lokalnym „The Voice” i „The Voice Kids”. Choreografką Estonki 🇪🇪 Arhanny Sandry Arbmy będzie Alice Aleksandridi, która ma na koncie przygotowania występów do Eesti Laul dla Ollie’go czy Inger. Sabrina Lonis będzie z kolei choreografką ekipy francuskiej 🇫🇷- tu nie ma niespodzianek, bo Sabrina pracuje z reprezentantami tego kraju od 2018 roku. Pojawią się też tancerze, których znamy z ostatnich edycji: Thimeo Garin (2020-2022), Lily (2020-2021), Mahdy (2022), Lola Dalquier (2021-2022) i Yana (2021-2022). Przygotowania trwają też w Polsce, a za choreograficzną część występu Mai Krzyżewskiej odpowiedzialna będzie Paulina Przestrzelska 🇵🇱, która pracowała już przy poprzednich Eurowizjach Junior, m.in. w Paryżu z Sarą James. Na scenie z Mają pojawią się Nadia Borczyńska (występowała z Sarą w 2021), uczestniczka „You Can Dance – Nowa Generacja 2” Aniela Prus i utytułowana tancerka Misia Wysokińska. Na reżyserię występu do „I just need a friend” odpowiada art director polskiej delegacji – Konrad Smuga, który zapowiadał elegancką i skromną prezentację. Po raz pierwszy od 2017 roku polska delegacja będzie mieć mniej niż sześć osób na scenie.

Polska poza top10 JESC 2023? Fani typują zwycięzcę

Najbliższe tygodnie spędzimy na spekulacjach, przewidywaniach i typowaniach wyników JESC! Próby zaczną się 21 listopada, a dzień wcześniej odbędzie się Ceremonia Otwarcia show w Nicei. Mamy więc sporo czasu, by zastanowić się kto może wygrać, analizować wszystkie „za” i „przeciw” oraz dzielić się swoimi przewidywaniami. Jeden z czytelników Dziennika Eurowizyjnego, Dawid, sprawdził jak wyglądają notowania JESC bazując na „topkach” znalezionych na YouTube. Według stanu z soboty z godziny 16:00 (pod uwagę wzięto 62 rankingi) prowadzi Holandia z 461 punktami, a bardzo blisko pozycji lidera jest Macedonia (445). Trzecie miejsce zajmuje Armenia (403). W top5 znalazło się miejsce także dla Francji (357) oraz Hiszpanii (312). Polska zajmuje niskie, 11. miejsce ze 162 punktami – Maja znalazła się pomiędzy reprezentantkami Irlandii (166) i Malty (137). Niżej od nas i Malty znalazły się Ukraina (127), Włochy (77), Portugalia (63) oraz Albania (35). Podobnie jest w głosowaniu na aplikacji My Eurovision Scoreboard, gdzie Polska również zajmuje jedenaste miejsce, a za nami są Irlandia, Portugalia, Malta, Włochy i Albania. Prowadzi Macedonia (ponad 7,7 tys. punktów), druga jest Francja (7,6 tys.), a trzecia Holandia (7,5 tys.). W top5 Armenia z wielką Brytanią. Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego wybierać będą najlepszą piosenkę 12 listopada podczas tradycyjnego plebiscytu „Nasz Faworyt”. Tym razem o wynikach zdecydują głosy jurorów wojewódzkich (rekrutacja dostępna dla członków grupy na Facebooku trwa) oraz wsparcie instagramowe i nie tylko. Więcej informacji wkrótce.

Gdzie oglądać Eurowizję Junior?

Eurowizja Junior 2023 już 26 listopada o 16:00, a w Polsce transmisja dostępna będzie na TVP1, TVP Polonia oraz TVP ABC. Komentatorem będzie Olek Sikora. Francja, Wielka Brytania i Włochy pokażą konkurs na drugich kanałach swoich nadawców publicznych, z kolei Niemcy na kanale dziecięcym KiKa, a Ukraińcy na Suspilne Kultura. Istotna będzie też transmisja internetowa, którą znajdziemy na kanale YouTube JuniorEurovision.

Źródło: JuniorEurovision.tv, TG4, Wikipedia, Eurovoix, Palais Nikaia, Instagram, TVP, Dawid Marciniak, My Eurovision Scoreoboard, YouTube, fot.: M. Błażewicz 2023