Minęły trzy tygodnie od ostatniego podsumowania tematów związanych z Eurowizją Junior 2023 więc pora sprawdzić, co nowego wiemy o konkursie organizowanym w listopadzie w Nicei (fot.). Parę dni temu udział potwierdziła Portugalia 🇵🇹 czym wydłużyła listę chętnych do czternastu pozycji. Znacznie więcej nadawców informuje jednak o braku chęci powrotu do rywalizacji. Nie doczekamy się w tym roku ponownego startu Rumunii, San Marino, Łotwy, Mołdawii czy Belgii, a nie dojdzie też do debiutu Słowacji i Islandii. Odmowa telewizji islandzkiej RUV 🇮🇸 oznacza, że już żaden kraj północnej Europy nie pozostał chętny do jakichkolwiek negocjacji z Europejską Unią Nadawców chociaż Martin Osterdahl na konferencji prasowej JESC 2023 w maju zapowiadał takie rozmowy i twierdził, że fanów konkursu czekają miłe niespodzianki. Do potwierdzonej już czternastki uczestników dołączą zapewne Albania 🇦🇱 i Serbia 🇷🇸, tym samym do Nicei poleci minimum 16 delegacji. Z grona sześciu krajów, które kiedyś startowały, a jeszcze nie ogłosiły swoich planów (Azerbejdżan, Australia, Grecja, Izrael, Chorwacja, Cypr) możliwy jest najpewniej tylko powrót Azerów 🇦🇿 co dałoby 17 krajów w stawce. Brakuje materiału na jakąkolwiek niespodziankę, panie Osterdahl!
Preselekcje na początkowych etapach
W paru krajach rozpoczął się proces selekcyjny. Ukraińcy zbierają zgłoszenia do 9 lipca 🇺🇦, a spośród wszystkich aplikacji (w tym także od osób, które nie mają własnej konkursowej piosenki) jurorzy wybiorą dziesięciu uczestników, których zaproszą na casting (13 lipca). Następnie wskażą najlepszą piątkę, która weźmie udział w internetowym finale. O nowym reprezentancie Ukrainy zadecydują internauci oraz jurorzy. W Holandii poznaliśmy już skład finału preselekcji „Junior Songfestival” 🇳🇱, który odbędzie się 23 września. Dziewięć osób pojawi się na scenie, jednak nie wiemy jeszcze w jaki sposób będą podzieleni – możliwe, że stworzone zostaną specjalne zespoły czy duety, ale nie jest wykluczone, że niektórzy zaśpiewają solo. Łącznie piosenek konkursowych usłyszymy cztery i z tej puli widzowie oraz komisja wybiorą nowy utwór na JESC. Hiszpanie 🇪🇸 wydłużają czas na zgłoszenia do swoich wewnętrznych preselekcji – pierwotnie deadline miał upłynąć 26 czerwca, ale kandydatom dano jeszcze dodatkowy tydzień i zgłoszenia wysyłać mogą do 3 lipca. Najlepsze zgłoszenia trafią na casting w Madrycie. Zwycięzcę powinniśmy poznać już w lipcu. 25 czerwca odbędzie się finał nowej edycji „The Voice Kids Portugal” 🇵🇹. Ostatni reprezentanci Portugalii wybierani byli właśnie poprzez ten program więc warto śledzić widowisko, bo możliwe, że już jutro dowiemy się, kto z Lizbony poleci do Nicei na konkurs.
Anastasia wygrała „Raninę” pełną remisów
Eurowizja Junior 2023 ma aktualnie dwie uczestniczki. W połowie czerwca zakończyły się selekcje „Ranina” w Gruzji, a zwyciężczynią została 11-letnia Anastasia Vasadze 🇬🇪 z Tbilisi. Jej przygoda z talent-show zaczęła się 1 kwietnia, gdy w pierwszym odcinku zaśpiewała piosenkę „Nat’vris khe” z Oto Bazerashvilim i wygrała rundę z maksymalną pulą 120 punktów. Po raz drugi na scenie stanęła 22 kwietnia i tym razem wykonała „Ach’aruli sakhumaro” zgarniając (ponownie) wszystkie możliwe punkty, ale tym razem remisując też z … siedmioma innymi uczestnikami! Konkurencja była więc ogromna. Trzecia runda „Raniny” zakończyła się jeszcze dziwniejszym wynikiem – wszyscy uczestnicy zajęli 1. miejsce ze 120 punktami przez co ciężko było ustalić kto faktycznie może być faworytem. w rundzie czwartej Anastasia zaśpiewać musiała utwór po hebrajsku, a za „Yerushalaim shel zahav” zgarnęła 120 punktów – taki sam wynik w tej rundzie uzyskało jeszcze czterech konkurentów. Sumując wszystkie punkty zdobyte w poszczególnych rundach Anastasia zajęła 1. miejsce w rankingu, równając wynik z trzema innymi osobami. Awans do półfinału nie był dla niej problemem, chociaż coraz trudniej było określić, czy faktycznie wokalistka ma szansę wygrać. W półfinale wypadła świetnie, ale komisja nie mogła dojść do porozumienia i wszystkich przepuściła do finału. Runda finałowa odbyła się 10 czerwca – Vasadze wykonała „Ram shemkmna adaminad” i zajęła 1. miejsce, tym samym wygrywając niezwykle wyrównaną edycję talent-show! Piosenka na Eurowizję Junior pojawi się znacznie później.
Polka wciąż na czele elitarnej grupy
W Nicei Anastasia na pewno spotka się z Tamarą Grujeską z Macedonii 🇲🇰. Profil Eurovision Macedonia na Instagramie potwierdził, że piosenkę Tamary przygotuje Robert Bilbilov, dla którego będzie to drugi angaż w tym konkursie. Wcześniej współtworzył „Green Forces” grupy Dajte Muzika. Na dorosłej Eurowizji również odniósł sukces, bo stał za „Proud” Tamary Todevskiej, czyli najwyżej ocenionej na ESC piosenki z Macedonii. Trwają prace nad piosenką Grujeskiej, a ona sama często pojawia się w mediach, występuje w programach telewizyjnych, ale też koncertuje. Kiedy do grona uczestników Eurowizji Junior 2023 dołączy ktoś z Polski? Zapewne pod koniec września. TVP już wcześniej podała, że w ramach „Szansy na Sukces” poszukiwany będzie nowy reprezentant kraju 🇵🇱. Pierwsze castingi odbyły się w maju. Nic więcej nie wiemy, chociaż zazwyczaj w lipcu półfinały selekcji „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior” były nagrywane. Wycieków informacji zapewne nie będzie, a polscy fani nie spodziewają się też żadnych znanych kandydatów. Marta Piekarska, szefowa delegacji TVP na JESC, nadal jest przewodniczącą Grupy Sterującej EBU ds. Eurowizji dla Dzieci. Wraz z nią o losach konkursu i jego wizerunku decydują przedstawiciele telewizji RAI (Włochy), RTP (Portugalii), BBC (Wielkiej Brytanii), France TV (Francji), AMPTV (Armenii) i AVROTROS (Holandii) oraz Martin Osterdahl jako przedstawiciel EBU.
Wczoraj na „Europejskim Stadionie Kultury” w Rzeszowie odbył się koncert otwarcia i słynne kolektywy. W tym roku na scenie zobaczyliśmy m.in. duet złożony z eurowizyjnych przyjaciółek – Sary James z Polski i Oleny Usenko z Ukrainy. Inne kolektywy to Justyna Steczkowska (Polska 1995) z Brainstorm (Łotwa 2000) oraz Smolik//Kev Fox z Aliną Pash (niedoszła reprezentantka Ukrainy 2022). Koncert dostępny jest poniżej:
Źródło: Eurovoix, ESCplus, EurovisionFun, Twitter, TVP, ESK, Wikipedia, inf. własne, fot.: M. Błażewicz 2021
