Eurowizja Junior: Oto prowadzący finału! • O której godzinie startuje finał, gdzie go oglądać? • Dziś Laura Bączkiewicz wystąpi w „The Voice” • Eurowizja: Kto chce reprezentować Australię?

Eurowizja Junior: Niepokorna Iveta poprowadzi finał 🇦🇲

Telewizja ARMTV ogłosiła wczoraj skład prowadzących finału Eurowizji Junior 2022 w Erywaniu i zaskoczyła fanów. Widzów przywitają bowiem Iveta Mikuchyan (fot.), Garik Papoyan i Karrina Ignatyan. Iveta to 36-letnia wokalistka urodzona w stolicy Armenii ale przez wiele lat mieszkająca w Hamburgu. W 2009 wróciła do swojego kraju, gdzie zajęła 5. miejsce w programue „Hay Superstar”. W 2012 występowała natomiast w drugim sezonie „The Voice of Germany”. Fani konkursu znają ją z reprezentowania Armenii na Eurowizji 2016 w Sztokholmie, gdzie wykonała „LoveWave” prezentując świetnie dopracowany i bardzo elektryzujący występ za który zajęła 7. miejsce w finale. Kojarzy się ją także z politycznym skandalem. W związku z tzw. wojną czterodniową (kwiecień 2016) czyli krótkotrwałą konfrontacją militarną pomiędzy Republiką Górskiego Karabachu (wspieraną przez Ormian) a Azerbejdżanem wokalistka zmieniła tekst swojego utworu podczas gościnnego występu na eurowizyjnej imprezie w Moskwie, a podczas półfinału Eurowizji pokazano ją jak w Green Roomie trzyma flagę Artsakhu, co było złamaniem zasad konkursu i zaburzeniem apolityczności wydarzenia. Wywołało to oburzenie w Azerbejdżanie, niezadowolenie ze strony Europejskiej Unii Nadawców, która zagroziła telewizji ARMTV sankcjami, ale też wzrost wsparcia dla wokalistki ze strony Ormian i diaspory (w dniu finału nad Sztokholmem latała awionetka z napisem „Karabach kocha Ivetę„). Mówi się, że problemy podczas próby generalnej Ivety przed finałem Eurowizji były nieoficjalną karą ze strony EBU dla niepokornej wokalistki, jednak piosenkarka zachowała zimną krew i odśpiewała utwór do końca pomimo braku odsłuchu. Zebrała za to owacje od widzów w arenie. Od 2016 Iveta jest stałą częścią świata Eurowizji, pojawiała się jako juror w selekcjach Armenii, Szwecji czy Hiszpanii, a także wystąpiła w eurowizyjnym panelu telewizji niemieckiej.

Garik i Karina na eurowizyjnej scenie

Garik Papoyan ma 38 lat i urodził się w Gyumri. To aktor, muzyk prezenter i showman. Był jurorem w „X Factor”, „Hay Superstar” czy „Cash humor”, a także współtworzył dwa eurowizyjne utwory Armenii – „Not Alone” dla Arama MP3 (2014) i „Walking out” dla Srbuk (2019). Niedawno podawał punkty jurorskie na Eurowizji w Turynie stojąc na tle kompleksu, w którym odbędzie się tegoroczny Junior. Zaprosił też wszystkich do Armenii. Karina Ignatyan to kolejna była uczestniczka Eurowizji Junior, która sprawdzi się w roli prowadzącej konkurs. W 2019 śpiewała dla swojego kraju w Gliwicach, a za utwór „Colours of your dream” zajęła 9. miejsce, co dla wielu jest dużą niesprawiedliwością. Polskie jury przyznało jej wtedy 3 punkty. Wokalistka pojechała w 2021 do Paryża, by wprost ze sceny przedstawić jurorskie punkty Armenii w trakcie finału JESC. „Kiedy otrzymałem propozycję prowadzenia tegorocznego konkursu, ucieszyłem się jak małe dziecko. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że chociaż to konkurs dla dzieci, odpowiedzialność jest wielka” – mówi Garik. Karina, która jest wielką fanką Eurowizji, także nie może się już doczekać finału. „W Polsce miałam tylko 3 minuty aby reprezentować swój kraj, a tu przez cały czas trwania show wraz z moimi kolegami postaramy się utrzymać wysoki poziom. Odpowiedzialność jest dwa razy większa. Jestem pewna, że będziemy mieć naprawdę świetne show” – zapowiada Karina.

Ormianie kręcą bączki i czekają na finał

Od 2018 roku JESC prowadzone jest zawsze przez trzy osoby. Iveta to kolejna uczestniczka dorosłej Eurowizji, która podjęła się tego wyzwania. Wcześniej były to Ani Lorak 🇺🇦 (Ukraina 2008), Zlata Ognevich 🇺🇦 (Ukraina 2012) i Poli Genova 🇧🇬 (Bułgaria 2011 i 2016). Każda z nich wystąpiła na scenie JESC więc należy się spodziewać, że Iveta także będzie miała taką okazję. Pierwszą byłą uczestniczką Eurowizji Junior, która pojawiła się na scenie konkursu jako prezenterka była Lizi Japaridze z Gruzji 🇬🇪, a rok później na Białorusi w tej roli odnalazła się Helena Maraai. Roksana Węgiel 🇵🇱 to pierwsza zwyciężczyni JESC, która rok później poprowadziła show. Z kolei w Paryżu gospodynią Green Roomu była Carla Lazzari 🇫🇷. Przygotowania w Armenii trwają, a trwa też promocja wydarzenia. W Erywaniu odbył się kolejny event związany z Eurowizją Junior. Tym razem Nare wraz z grupą dzieci wspólnie zakręcili eurowizyjnymi bączkami, tym samym promując symbol imprezy i prezentując historię tej drewnianej zabawki, która w Armenii nazywana jest „holi” i stanowi istotny element ormiańskiej kultury. Podczas wydarzenia świętowano też sukces utworu „Dance”, który jest najchętniej oglądanym klipem z tegorocznej stawki. „Moja codzienność wywróciła się do góry nogami od dnia, w którym dowiedziałam się, że będę reprezentować Armenię na Eurowizji. Niekończące się ćwiczenia i próby” – mówi Nare dodając, że z niecierpliwością oczekuje przyjazdu delegacji by wspólnie móc uczestniczyć w jubileuszowej edycji konkursu. Trwa sprzedaż biletów na próbę jurorską 10 grudnia – na ten moment dostępnych jest jeszcze nieco ponad 200 biletów. Nie wiadomo o której rozpocznie się JESC 2022 – istnieją przesłanki ku temu, by sądzić, że transmisja ruszy 11 grudnia już o 15:00 (18:00 czasu armeńskiego, który jest podany na biletach) czyli godzinę wcześniej niż w zeszłym roku. Nie jest to jednak potwierdzone przez EBU i TVP. W Polsce konkurs transmitowany będzie za pośrednictwem TVP1, TVP Polonia oraz TVP ABC i ma potrwać 2 godziny i 45 minut.

Freya i Laura prezentują swoje utwory publiczności 🇵🇱🇬🇧

Laura Bączkiewicz, reprezentantka Polski na Eurowizji Junior, która już na początku grudnia odbędzie swoją pierwszą w życiu podróż samolotem, dziś wystąpi w trakcie finału trzynastej edycji talent-show „The Voice of Poland”. Wokalistka wykona „To The Moon” i być może zdradzi nieco w temacie koncepcji na eurowizyjny występ. Na scenie pojawi się też zwycięzca Eurowizji 2019 – Duncan Laurence z Holandii 🇳🇱 oraz finalista selekcji Polski do ESC 2003 – Piotr Cugowski. Nie zabraknie też ostatniej zwyciężczyni „The Voice” – Marty Burdynowicz. Wokalistka często pojawia się w spekulacjach fanów dotyczących startu w preselekcjach 2023. Czy faktycznie to zrobi? Na razie nie wiemy, bo triumfatorka „The Voice” zaznacza, że do udziału w Eurowizji potrzebny jest jej naprawdę dobry utwór. Wczoraj podczas koncertu „BBC Children in need” po raz pierwszy wystąpiła Freya Skye, reprezentantka Wielkiej Brytanii na JESC. Wokalistka zaśpiewała „Lose my head” prezentując choreografię znaną już z teledysku. Być może w podobnym stylu utrzymany będzie także jej eurowizyjny występ. Freya to jedna z faworytek do zwycięstwa w Erywaniu.

Co nowego w dorosłej Eurowizji?

Pozostając w temacie Wielkiej Brytanii warto poinformować, że London Eurovision Party 🇬🇧 odbędzie się 16 kwietnia, a partnerem imprezy jest portal Wiwibloggs. Nie znamy jeszcze miejsca w którym odbędzie się tradycyjna brytyjska impreza oraz kto ją poprowadzi. Wiadomo, że wydarzenie odbędzie się raptem dzień po holenderskim „Eurovision in Concert” 🇳🇱. W Amsterdamie koncert poprowadzą Cornald Maas i Hila Noorzai. Poznaliśmy też prowadzących selekcje „Eesti Laul” 🇪🇪. Będą to Tonis Niinemets i Grete Kuld, którzy funkcję tę pełnili także w 2021 roku. Półfinały selekcji odbędą się 12 i 14 stycznia w Viimsi Artium, a finał 11 lutego w Tondiraba Ice Hall. Piosenki zaprezentowane zostaną 2 grudnia. Dzień wcześniej utwory na selekcje ukraińskie Vidbir przedstawi nadawca z Kijowa 🇺🇦. Niedawno poznaliśmy skład 10 finalistów konkursu. W Australii 🇦🇺 kandydaci, których znamy z wcześniejszych finałów narodowych deklarują chęć reprezentowania Australii w Liverpoolu. Głośno mówi o tym zespół Sheppard (znany z hitu „Geronimo”), formacja Voyager (faworyci publiczności finału narodowego 2022) czy Jaguar Jonze, która już dwukrotnie startowała w „Australia Decides”. Chętna do powrotu na Eurowizję jest też Dami Im, o której już wcześniej spekulowano. Do selekcji serbskich 2023 🇷🇸 nie zgłosi się Nevena Božović. Wokalistka trzykrotnie reprezentowała już swój kraj – raz na JESC i dwukrotnie na ESC. Jak powiedziała w jednym z wywiadów, kocha eurowizyjną scenę i tęskni za tą atmosferę i z pewnością jeszcze na Eurowizję wróci, ale na pewno nie w przyszłym roku. „Pojadę tylko wtedy, gdy znajdę utwór w który uwierzę od pierwszego momentu. Tak było z Kruną, ale wtedy nie myślałam o wygranej. Ważniejszy był dla mnie fakt, że to moja pierwsza piosenka, muzyka i tekst który chcę pokazać, stąd zdecydowałam się na Beoviziję” – mówi.

Źródło: JuniorEurovision.tv, ArmenPress, News.am, ArmeniaSputnik.am, Wikipedia, ARMTV, TVP, OGAE Armenia, BBC, EER, London Eurovision Party, Wiwibloggs, Eurovision in Concert, Blic, fot.: @iveta.mukuchyan

%d blogerów lubi to: