Historia Wielkiej Brytanii na Eurowizji 1996: Gina G z hitem i komputerem na eurowizyjnej scenie w Oslo

Powrót do selekcji z rundą półfinałową

Pierwszy raz od 1959 roku telewizja BBC zorganizowała preselekcje dwuetapowe – z półfinałem i finałem. Pierwsza runda odbyła się w ramach specjalnego wydania popularnego programu „Top of the Pops” i transmitowana była 1 marca. Konkurs prowadził szkocki prezenter radiowo-telewizyjny Nicky Campbell. O wynikach decydowali widzowie, którzy do finału wpuścili cztery najlepsze piosenki. Wyniki zostały ogłoszone 2 marca podczas programu „National Lottery Live”. Awans otrzymali boyband Code Red (w skład którego wchodził Roger Ratajczak, wokalista polskiego pochodzenia), urodzona na Barbadosie Zeeteah Massiah, Gina G oraz Layla. Odpadli Esseness, Dan Anderson, Lois i Twin Hazey. Finał odbył się w BBC Television Centre 8 marca i prowadzony był już przez Terry’ego Wogana. Po raz pierwszy od 1985 roku zrezygnowano z transmisji radiowej na BBC Radio 2. Wyniki podano pod koniec show, a gościem specjalnym była irlandzka formacja Boyzone. Wygrała Gina G z „Ooh Aah…Just a little bit” zdobywając aż 113 tys. głosów, czyli więcej niż konkurenci razem wzięci. Drugie było Code Red z „I gave you everything” (41,8 tys.), trzecia Zeeteah z „A little love” (41 tys.), a ostatnia Layla z „Find Love„, która dostała nieco ponad 2,5 tys. głosów.

Wielki sukces komercyjny

Gina G, czyli Gina Mary Gardiner, urodziła się w Brisbane (Australia) w 1970 roku. W Australii była DJ-em i liderką tanecznej grupy Bass Culture, występowała pod pseudonimem Geena. W 1995 roku przeniosła się do Wielkiej Brytanii i już rok później wystartowała w preselekcjach. „Ooh Aah … Just a little bit” było jej debiutanckim singlem na Wyspach. Piosenkę napisali Simon Caldwell i Steve Rodway. Piosenka dotarła do 1. miejsca UK Singles Chart, była też numerem 1 w Izraelu. Dobrze radziła sobie również w Stanach, gdzie dobrnęła do 12. miejsca Billboard Hot 100 co jest czwartym najlepszym wynikiem dla piosenki eurowizyjnej (po „Volare”, „Waterloo” i hiszpańskim „Eres Tu”). Ze względu na ogromny sukces komercyjny, Gina G dostała za ten utwór nominację do nagrody Grammy w kategorii „Best Dance Recording”, a BuzzFeed przyznał piosence 25. miejsce na liście 101 największych tanecznych przebojów lat 90. Piosenka miała wielu zwolenników, ale też przeciwników. Szkocka gazeta „Aberdeen Evening Express” komentowała, że utwór można kochać lub go nienawidzić. Określano to jako typowy europop, który jest tak tani, że wszystkim się spodoba. Spodobało się nie tylko w UK, ale też w Australii, Danii, na Węgrzech, w Norwegii, Belgii, Czechach, Finlandii, Irlandii, Szkocji i Szwecji. Na europejskiej liście „Eurochart Hot 100” dotarło do 9. miejsca. Do piosenki powstało mnóstwo remixów, które wydane zostały razem z oryginalną wersją na wielu różnych singlach w zależności od nośnika. Wielka Brytania już dawno nie wysyłała tak popularnej piosenki.

Komputer na scenie

Aby dostać się do finału Eurowizji 1996 Gina G musiała przejść przez specjalną rundę eliminacyjną w wersji audio. Zdobyła tam aż 153 punkty co dało jej 3. miejsce. Przegrała tylko z piosenkami ze Szwecji i Irlandii. Gina G otrzymała 12 punktów z Izraela, Szwecji i Turcji, 10 punktów z Austrii, Cypru, Francji i Portugalii, a 8 z Irlandii, Norwegii i Rumunii. Polska dała jej 1 punkt. Jury UK 12 punktów przekazało Irlandii, 10 niezakwalifikowanym Niemcom, a 8 Szwecji. Kasia Kowalska dostała 1 punkt. Tak wysokie miejsce z pewnością sprawiło, że była uznawana za faworyta, jednak w finale ESC przyznano jej pechową, drugą pozycję. Ostatecznie zdobyła 77 punktów i tylko 8. miejsce. Strój, w którym zaśpiewała Gina G był pierwotnie przygotowany dla Cher przez Paco Rabanne, jednak słynna piosenkarka nigdy go nie użyła więc trafił na Eurowizję. Doszło też do komplikacji – zgodnie z zasadami, każdy dźwięk instrumentu powinien mieć przełożenie w orkiestrze lub na scenie, natomiast „Just a little bit” po części stworzone było przez dźwięki generowane komputerowo. W związku z tym na scenie pojawiły się…dwa komputery Apple Mac. W trakcie głosowania Hiszpania wprowadziła wszystkich w błąd – podając 6 punktów zrozumiano, że notę otrzymuje Polska („Poland„) natomiast później zrozumiano, że chodziło o Holandię („Holland„). Tym samym Holandia wskoczyła na 7. miejsce, spychając UK na pozycję ósmą. W finale UK zgarnęło dwunastki z Portugalii i Belgii, natomiast Izrael i Rumunia czyli kraje, które dały najwyższe noty w kwalifikacjach, nie miały w finale prawa głosu. Polskie jury nie przedzieliło Ginie żadnych punktów. Komisja brytyjska 12 punktów dała Cyprowi, 10 Estonii, a 8 Norwegii, pozostawiając zwycięską Irlandię, ale też Polskę z zerem. Zarówno osoba podająca punkty z UK jak i komentarzy pozostali ci sami co od lat.

Gina G po Eurowizji

Jest to jedyne ósme miejsce zajęte przez Wielką Brytanię w historii eurowizyjnych startów. Chociaż pozycja nie była najwyższa, „Ooh Aah…Just a little bit” pozostaje jednym z najlepiej przyjętych komercyjnie utworów Wielkiej Brytanii na Eurowizji. Po konkursie wokalistka wydała „I belong to you„, które weszło do top10 UK Singles Chart, a w 1997 miała takie hity jak „Fresh!„, „Ti amo” czy „Gimme Some Love„. Chociaż osiągała sukcesy, postanowiła zniknąć z rynku muzycznego aż na siedem lat. Mówiło się, że artystka była zmęczona batalią sądową z byłym menadżerem. W 2000 roku powróciła i nagrywała piosenki ze szwedzkimi producentami z „Lagoona” w tym nową wersję eurowizyjnego hitu. W 2003 wzięła udział w reality-show „Reborn in the USA”. Chociaż zdobyła sympatię amerykańskiej publiki, poddano ją także głosowaniu brytyjskiemu, gdzie zajęła niskie miejsce i odpadła, zajmując 8. miejsce w programie. Dwa lata później powróciła do preselekcji brytyjskich z utworem „Flashback„, jednak zajęła ostatnie, piąte miejsce. Do tej pory wokalistka wydała tylko dwa albumy i jedenaście singli (ostatni to „Next 2 U” z 2011 roku. W wywiadzie dla ESCtoday.com z 2013 roku przyznała, że obawiała się reakcji widzów na piosenkę „Just a little bit” podczas Eurowizji jednak nie umiała odmówić wytwórni. Wspominała, że ciężko pracowała nad choreografią, miała też ogromne problemy z doborem odpowiedniego stroju.

Polak w barwach Wielkiej Brytanii

Chociaż była faworytką do wygrania, zajęła tylko 8. miejsce co jednak nie popsuło jej humoru w noc finału. Wspomina, że świetnie się bawiła i imprezowała do białego rana, jednak następnego dnia przyszedł kryzys, gdy zderzyła się z opiniami, że „przegrała” Eurowizję. Bała się pierwszego kontaktu z prasą po przylocie na lotnisko w Heathrow, a nawet spodziewała się, że zostanie wygnana z kraju. Tak się jednak nie stało – jej ekipa poinformowała ją, że po finale ESC 1996 piosenka „Ooh Aah Just a Little bit” dotarła do 1. miejsca UK Singles Chart. Niecały miesiąc po Eurowizji 1996 w Lizbonie odbyła się Eurowizja dla Młodych Muzyków, którą w 1994 Wielka Brytania wygrała w Warszawie. Tym razem BBC postanowiło na konkurs wysłać…Polaka – Rafała Zambrzyckiego Payne. Skrzypek urodził się w Łodzi i jest absolwentem Yehudi Menuhin School w Anglii. Niestety Rafał został wyeliminowany w półfinale Eurowizji dla Młodych Muzyków wraz z ośmioma innymi uczestnikami. Co ciekawe, skrzypaczka z Polski – Maria Nowak – do finału weszła. Konkurs wygrały Niemcy, które także wystawiły muzykę skrzypcową. Wielka Brytania po raz drugi w swojej historii nie weszła do finału konkursu.

Źródło: BBC, ESCtoday, Wikipedia, fot.: Official Charts

%d blogerów lubi to: