Polish Eurovision Party: Ilu wykonawców wystąpi? • Opole 2022: Gwiazdy Eurowizji i preselekcji na festiwalu • Rumunia wycofa się z ESC 2023?

Polish Eurovision Party: Ponad cztery godziny koncertu! 🇵🇱

Polish Eurovision Party już 16 lipca w Warszawie, a w sobotę rano ma być ogłoszony ostatni uczestnik ponad czterogodzinnego koncertu pełnego gwiazd Eurowizji z ostatnich lat. Wczoraj podano, że do grona reprezentantów Azerbejdżanu, którzy przyjadą do Polski dołączył tegoroczny uczestnik konkursu – Nadir Rustamli. Dziś poznaliśmy natomiast gościa z Austrii – będzie to Cesar Sampson (fot.), zwycięzca głosowania jury finału Eurowizji 2018. Łącznie do stolicy Polski przyjedzie 24. uczestników Eurowizji, a będą też reprezentanci Polski – Tulia i Lukas Meijer. Szykuje się największe tego typu wydarzenie w Polsce, którego zdecydowanie nie warto przegapić. Bilety kupić można na stronie Hulakula, gdzie odbędzie się impreza. Cena wejściówki to 100 zł, a bilet upoważnia też do udziału w afterparty po koncercie. Całość poprowadzi Konrad Zemlik, organizator wydarzenia. Dziennik Eurowizyjny 14 czerwca przeprowadzi drugi półfinał głosowania czytelników na piosenki eurowizyjne zaproszonych gwiazd. Tym razem podczas wspólnego oglądania przypomnimy sobie utwory i występy drugiej części stawki (począwszy od Dihaj z Azerbejdżanu). Spośród 15 piosenek do finału głosowania wejdzie sześć najlepszych. Łącznie w finale będziemy mieć 12 utworów, z którego wybierzemy ten najlepszy! Szczegóły wydarzenia wkrótce na Dzienniku Eurowizyjnym.

Opole 2022: Gwiazdy Eurowizji i preselekcji na scenie 🇵🇱

Znamy szczegóły Festiwalu w Opolu 2022. Festiwal rozpocznie się w przyszły piątek od koncertu „Od Opola do Opola. Wielkie Gwiazdy! Legendarne Przeboje” podczas którego wystąpią m.in. Justyna Steczkowska (ESC 1995), Kasia Cerekwicka (PdE 2006), Sławek Uniatowski (PdE 2006), Ania Wyszkoni (KE 2004), Maja Hyży (KE 2018 i SnS 2020), Karolina Stanisławczyk (TBSE 2022), Staszek Karpiel-Bułecka (KE 2018), a prowadzącymi będą Małgorzata Tomaszewska (JESC 2020), Tomasz Kammel (EYD 2013) i eurowizyjny komentator Marek Sierocki. Tego samego dnia odbędzie się też „Folkowe Opole” z udziałem m.in. Tulii (ESC 2019) i Future Folk (KE 2018). Jedną z prowadzących będzie Kasia Cichopek (EDC 2007). Drugiego dnia odbędzie się konkurs „Premier”, w którym uczestnicy rywalizują o nagrodę im. Karola Musioła. O głosy widzów i jury walczyć będą m.in. Wojciech Cugowski (KE 2003), Anka (ESC 2006) i Karolina Lizer z preselekcyjną „Czystą wodą” (TBSE 2022). Gościnnie zaśpiewa Krystian Ochman (ESC 2022). Po „Premierach” świętować będziemy 50. urodziny Justyny Steczkowskiej, a po jubileuszu pora na koncert „Debiutów”. O wygraną powalczy m.in. Basia Gąsienica Giewont (SnS 2020), a gościem będzie ubiegłoroczna laureatka – Ania Byrcyn (TBSE 2022). Pojawią się też Ania Rusowicz (PdE 2006, KE 2011) czy Karolina Stanisławczyk. Konkurs poprowadzi m.in. dwukrotna gospodyni JESC – Ida Nowakowska-Herndon.

Opole z jury regionalnym. Które miasta zagłosują? 🇵🇱

Trzeci dzień będzie dniem wspomnień – koncert „Tych lat nie odda nikt – 70 lat Telewizji” wyreżyseruje Konrad Smuga. Zaśpiewają m.in. Viki Gabor (JESC 2019), Ania Wyszkoni, Rafał Brzozowski (ESC 2021), Janusz Radek (KE 2004), Natasza Urbańska (PdE 2007-2008) czy Maciej Miecznikowski (KE 2010). Następnie obejrzymy koncert „To już lato” z wakacyjnymi przebojami śpiewanymi przez Sławka Uniatowskiego, Kasię Cerekwicką, Łukasza Zagrobelnego (KE 2004), Rafała Brzozowskiego, Anię Rusowicz czy Anię Wyszkoni. Czwarty dzień to scena alternatywna – tym razem w zestawie zaproszonych wykonawców nie ma nikogo powiązanego z Eurowizją czy preselekcjami. Telewizja Polska rozbudowuje festiwal w Opolu często wzorując się na Eurowizji czy preselekcjach narodowych innych krajów, stąd w tym roku po raz pierwszy organizowane będą spotkania „Meet & Greet” z artystami (bilety do kupienia na bilety.tvp.pl), a zwycięzcę „Premier” wybiorą widzowie oraz jurorzy regionalni! „Podczas koncertu połączymy się z 16 miastami Polski, a przedstawiciele jury na żywo podadzą wyniki głosowania w swoim mieście” – informuje TVP. Stacja wykorzysta do tego ośrodki regionalne w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gorzowie, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu co jest swoistym novum na festiwalu i z pewnością zwiększy ekscytację wynikami. Nie jest to jednak nowość jeśli chodzi o polskie formaty telewizyjne, bowiem swego czasu z „jurorów regionalnych” korzystał m.in. TVN podczas festiwalu w Sopocie. Głosowanie regionalne pojawia się też w selekcjach niektórych krajów, m.in. Chorwacji, Portugalii czy Norwegii.

Co nowego w świecie Eurowizji? 🇨🇿🇷🇴🇬🇧

Telewizja czeska nie planuje debiutu podczas Eurowizji Junior 2022 o czym poinformował przedstawiciel czeskiej delegacji eurowizyjnej życząc jednocześnie powodzenia ormiańskim organizatorom konkursu. Aktualnie dziewięć państw wyraziło chęć startu, ale z pewnością do tego grona dołączyć można także Kazachstan i Niemcy. Telewizja rumuńska z pewnością do Juniora nie zamierza wracać, a istnieją obawy, że zrezygnuje też z dorosłego konkursu, a wszystko przez konflikt z EBU zapoczątkowany dyskwalifikacją jury rumuńskiego w półfinale konkursu. Nadawca przygotowuje potrzebne analizy by pozwać Europejską Unię Nadawców, a zgodnie ze słowami prezesa stacji, wejście TVR na drogę sądową zablokuje start Rumunii w Eurowizji. Na ten moment nie poczyniono jeszcze żadnych radykalnych kroków, a nadawca planuje podjąć decyzję co do startu pod koniec tego roku. Tymczasem producent BBC i członek delegacji eurowizyjnej Lee Smithurst zaskoczył fanów konkursu publikując na swoim Instagramie zdjęcie sugerujące, że bierze udział w pierwszym spotkaniu delegacji BBC przed Eurowizją 2023. Wywołało to sporo spekulacji w temacie następcy Sama Rydera ale też w kontekście zainteresowania Brytyjczyków organizacją konkursu w zastępstwie za Ukrainę. Media zaznaczają, że jak na BBC tego typu spotkanie odbyło się zaskakująco wcześnie, co może być dobrym prognostykiem.

Posłuchaj piosenek zgłoszonych do Eurovision Internet Song Contest 2022! Wejdź TUTAJ by poznać 95 utworów!

Głosuj w HOLFESTIVALEN i wybierz najlepszy polski utwór maja 2022! Głosowanie dostępne TUTAJ.

Źródło: Polish Eurovision Party, TVP, Wikipedia, Eurovoix, Eurovision Fun, Eurovision Romania, Instagram, fot.: M. Błażewicz 2018

%d blogerów lubi to: