Eurowizja 2022: Polska i Szwecja „łeb w łeb” w głosowaniu DE Jury. Sprawdź podsumowanie dnia i opisy dzisiejszych prób. Jak poszło Krystianowi Ochmanowi?

Czwarty dzień prób i ważny moment, bo swoją pierwszą próbę miał dziś reprezentant Polski – Krystian Ochman! Portal Eurovision.tv tradycyjnie pokazywał nam relacje spod sceny, a na stronie znaleźć mogliśmy także zdjęcia. Dodatkowo krótkie nagrania pojawiły się na TikToku. W tym roku czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego przejęli rolę obserwowania prób i relacjonowania ich w te pierwsze dni! Pora sprawdzić, na co zwrócili dziś uwagę i jak ocenili próby bazując na pierwszym wrażeniu. Relacjonują i oceniają dla Was Klaudia, Michał, Miłosz, Shiba, Marcin i Julia! Ich oceny znajdziecie pod opisem próby danego kraju!

🇮🇪 Irlandia: Brooke „That’s rich”

Przed próbą Brooke i jej tancerki pozdrowiły wszystkich użytkowników TikToka – widać, że dziewczyny cieszą się z możliwości występu na scenie. Wśród większości uczestników przewija się słowo „amazing” i nie inaczej jest z reprezentacją Irlandii. „Muszę dopracować jeszcze trochę małych rzeczy w moim występie, lecz jestem zadowolona” – mówi. „That’s Rich” nie jest aż takie „rich” na jakie się zapowiadało. Lekkie fale oraz srebrny brokat na powiekach przypomina bardziej motyw małej syrenki. Tancerki towarzyszące Booke mają włosy związane w kitkę i neutralne makijaże. Wiadomo, kto ma tu przyciągać główną uwagę. Wbrew obawom, Brooke brzmiała dziś dobrze. Można zauważyć duży progres względem chociażby preselekcyjnego występu, wokalistka brzmi pewniej i zachowuje przy tym wszystkim spory spokój. Dzięki wyróżniającemu się wokalowi piosenka nabiera charakteru. Od strony wizualnej Brooke postawiła na „cukierkowy” klimat. Zauważyć można ogrom różowo-fioletowych serduszek. W środku „serca” pojawia się tekst refrenu. w niektórych momentach na ekranach widzimy też kolor niebieski. Brooke na eurowizyjnej scenie pokazała się w kreacji koloru turkusowego. Jej stylizacja jest ciekawa, przyciąga uwagę swoim krojem. Wokalistka miała na sobie top, rękawiczki, spodenki z prześwitującą halką oraz bardzo długie buty. W tle mogliśmy dostrzec tancerki ubrane na biało.

Brooke, Ireland, First Rehearsal, PalaOlimpico, 3 May 2022 — EBU / NATHAN REINDS

🇲🇰 Macedonia Płn.: Andrea „Circles”

Nie mogę się doczekać by zobaczyć jak wygląda scena” – mówiła Andrea. Najwidoczniej jej się podobało, bo na TikToku widać, że próbę zakończyła z zadowoleniem na twarzy. W występie reprezentantki Macedonii nie brak pulsujących grafik z różnymi ciemnymi kolorami układającymi się w ciekawe wzory. Macedońska delegacja postawiła na scenie również 2 ekrany, na których możemy zauważyć kształty przypominające ludzkie dłonie. Wokal Macedonki jest dopełnieniem wszystkich emocji, które Andrea próbuje przekazać słuchaczowi. To właśnie poruszenie odbiorcy jest celem samym w sobie, głos jest więc przenośnikiem wszelkich odczuć piosenkarki. Na pewno nie brzmi to źle, Andrea wykorzystuje oddech do budowania atmosfery swojego „Circles” i ma świadomość tego, jak powinno to brzmieć. Makijaż wokalistki na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia, dopiero jak się przyjrzymy, możemy dostrzec narysowane czarne kółko na dolnych powiekach. Włosy ma związane w kitkę, ale wygląda jakby nosiła ją już parę godzin, na pewno nie jak fryzura na scenę. Andrea ma na sobie czarny strój. Cała stylizacja to płaszcz z błyszczącymi elementami oraz rękawiczki.

Andrea, North Macedonia, First Rehearsal, PalaOlimpico, 3 May 2022 — EBU / NATHAN REINDS

🇪🇪 Estonia: Stefan „Hope”

Niestety Estonia to kolejny kraj, gdzie wizualizacje nie są dobrze widoczne z powodu „zepsutego” słońca. Mimo to Stefan zdaje się być zadowolony z występu. Podczas występu Stefana w tle zauważyć możemy bardzo ładnie prezentujące się na tle nieba góry. Można odnieść wrażenie, że pokazywana na ekranach LED sceneria jest bardzo podobna do tej z klipu. Z zamieszczonych zdjęć wywnioskować można, że w niektórych momentach „słońce” świeci się na pomarańczowo, a w jego środku widać wizualizacje przypominające wschodzące słońce, zaś w innych fragmentach piosenki jest niebiesko, a w środku konstrukcji widać błękitne grafiki mogące budzić skojarzenie z zorzą polarną. Stefan brzmi świetnie i to jego głos przykuwa uwagę. Dość tajemniczy i ciemny wokal podkreśla westernowy klimat utworu. Momentami śpiewa leniwie, co także może przyczynić się do unikalnego klimatu piosenki. Wokalista zdecydował się na strój idealnie pasujący do klimatu piosenki. Wystąpił w ciemnej kurtce nawiązującej do klimatów dzikiego zachodu, ciemnych spodniach z paskiem oraz brązowych butach. Dużą rolę odgrywa tu również gitara i pasek, który pomaga Stefanowi w trzymaniu jej.

Stefan, Estonia, First Rehearsal, PalaOlimpico, 3 May 2022 — EBU / ANDRES PUTTING

🇷🇴 Rumunia: WRS „Llamame”

Podczas soundchecku WRS chwalił wysoką jakość dźwięku, a po próbie wyrażał swoją radość, bo jak uważa – ciężko pracował na to wszystko, co się teraz dzieje. W nagraniu na TikToku mówił, że ma świetnych tancerzy i już nie może doczekać się występu. Niestety Rumun będzie jednym z najbardziej pokrzywdzonych przez awarię sceny uczestników. Wizualizacje są bardzo efektowne, jednak podczas refrenu widać jedynie fragment hasła „Hola mi bebebe”. W tle widzimy też piękne kwiaty czy świetlne paski. Jest lekko, zmysłowo i energicznie. Chociaż na temat wokalu trudno jest się wypowiedzieć po tak krótkim urywku, WRS czuje się na scenie jak ryba w wodzie przez co sam głos schodzi na dalszy plan. WRS jako pierwszy w tym roku serwuje nam zmianę stroju w trakcie występu. Z początku ma na sobie czerwoną koszulę o ciekawej konstrukcji oraz czarne spodnie z niskim stanem. W czasie występu zdejmuje koszulę, pozostając w czarnym prześwitującym topie z przepięknymi wzorami. W całym występie istotną rolę grają też tancerze. Dziewczyny ubrane są w czerwono-czarne kombinezony, a tancerze mają na sobie bardzo krótki top, odsłaniający ich wysportowane ciała.

WRS, Romania, First Rehearsal, PalaOlimpico, 3 May 2022 — EBU – NATHAN REINDS

🇵🇱 Polska: Ochman „River”

Krystian Ochman przed próbą powiedział: „Czuję się dobrze, jestem skoncentrowany. Wszystko ma być gotowe. Jestem optymistycznie nastawiony przed próbą„. Po próbie Krystian stwierdził, że miał z ćwiczeń wiele radości, ale trochę zostało jeszcze do zrobienia. Krystian Ochman brzmi fenomenalnie. Chociaż do świetnego wokalu zdążyliśmy się już przyzwyczaić, dzisiejsza próba jedynie potwierdziła, że o nic nie trzeba się martwić. Krystian czaruje głosem od pierwszej sekundy, nadając balladzie unikalne brzmienie, które może wyróżnić Polskę wśród innych. Jego głos jest pełen mroku, tajemniczości, a przede wszystkim precyzji, dzięki czemu naprawdę trudno doszukać się w wykonaniu nieczystości. Wokalnie jest to świetny występ. Z pozoru Polak wystąpił w klasycznym garniturze, jednak gdy dokładniej się przyjrzymy, będziemy mogli dostrzec, że zawiera on kilka ciekawych elementów, jak niebieskie skrawki. Ochman na scenie nie pojawił się sam. W jego towarzystwie znalazły się cztery tancerki z zasłoniętymi twarzami, ubrane w ciemne stroje z frędzlami – wyglądają jak zjawy czy demony. Polska delegacja bardzo pozytywnie zaskoczyła. Wizualizacje świetnie wpisują się w klimat „River”. W tle zauważyć można mroczny, burzowy las z efektownymi błyskawicami. W jednym z fragmentów widać również wizualizację twarzy wokalisty, która zdaje się być jego odbiciem w wodzie. Tancerki swój występ rozpoczynają najpewniej na bocznej scenie, z każdą chwilą zbliżając się do Ochmana. Na jednym fragmencie z TikToka widać, że jedna „zjawa” bardzo stoi już bardzo blisko wokalisty. Całość wydaje się być minimalistyczna. Tak jak tego chcieliśmy, istotną rolę ma tu gra świateł.

Ochman, Poland, First Rehearsal, PalaOlimpico, 3 May 2022 — EBU / NATHAN REINDS

🇲🇪 Czarnogóra: Vladana „Breathe”

Fryzura Vladany nie należy do wyszukanych, ale wygląda w niej bardzo dobrze, delikatne fale dodają jej uroku. Sztuczne rzęsy dają efekt glamour makijażowi, mimo neutralnych barw na powiekach i ustach. Ma na sobie długie kolczyki z kamieniami w kolorze sukienki. Tym razem Vladana nie zaskoczyła swoją kreacją. Pokazała się dziś w dość skromnej, jak na nią, niebieskiej sukience z wycięciami na bokach. Zapowiedziała, że z sukienką ma się dziać coś wyjątkowego, a na InstaStory zasugerowała, że strój będzie się świecić. Vladana, podobnie jak występujący przed nią Krystian, postawiła na wizualizacje w niebieskim kolorze. W tle pokazują się ludzkie sylwetki ze skierowanymi ku górze głowami. Można też wywnioskować, że te postaci rozpadają się na kawałki, jak w klipie. Na soundchecku słychać, że Vladana śpiewa po włosku – czyżby zmieniono język utworu? Wokalnie wypada lepiej niż na pre-parties. Śpiew nie jest już krzykiem, a oddech zdaje się być ustabilizowany. Nie jest to wokal genialny, ale poprawa jest widoczna.

🇧🇪 Belgia: Jeremie Makiese „Miss you”

Jeremie Makiese kocha wszystkich fanów Eurowizji, jest podekscytowany tym, że jest uczestnikiem konkursu oraz zadowolony z próby. Zwycięzca „The Voice” postawił na strój, którego mogliśmy się spodziewać. Idealnie pasująca srebrna kurtka, czarny t-shirt oraz szare jeansy idealnie pasują do tego, co dzieje się na scenie. Dodatkowo w bardzo udany sposób wybijają go na tle ubranych na czarno tancerzy. Jeremie brzmi genialnie – pewny siebie i czuć to w każdym dźwięku. Dodatkowo pochwalić go trzeba za precyzję. Na pewno poprawił tym swoje notowania u fanów, którym nie podobał się jego występ na pre-parties. Belgijska delegacja postawiła na naprawdę zróżnicowane wizualizacje. W jednym z fragmentów zauważyć możemy pękające kawałki szkła, a na drugim zaś wirujące świecące drobinki. Na jednym ze zdjęć tło jest ciemne, a Jeremie’go oświetlają jedynie niebieskie oraz białe światła.

Jérémie Makiese, Belgium, First Rehearsal, PalaOlimpico, 3 May 2022 — EBU / NATHAN REINDS

🇸🇪 Szwecja: Cornelia Jakobs „Hold me closer”

Cornelia ma podobną fryzurę do tej z preselekcji oraz makijaż z widocznym bronzerem i cieniem na powiekach w podobnym odcieniu. Podczas próby miała na sobie to co w Melodifestivalen. Ciemne spodnie oraz top z mnóstwem błyszczących frędzli – prezentuje się to genialnie. Stylizacja jest minimalistyczna jednak mimo to efektowna i idealnie współgra z artystką. Chwilowe problemy z głosem jakie miała to już przeszłość. Fani tej piosenki nie powinni mieć żadnych obaw. Charakterystyczna barwa wokalistki wybrzmiała dziś wspaniale i podkreśliła wszystkie walory „Hold me closer”. Sekret wysokich notowań Szwecji kryje się m.in. w wyróżniającym się i lekko zachrypniętym wokalu. Szwecja tradycyjnie przeniosła preselekcje na Eurowizję – wizualizacje i okrąg są takie same jak w MF 2022. Pozostała też zmiana koloru okręgu z zielonego na czerwony. W momencie, gdy na scenie panuje ciemność, na okręgu widać wzory powstałe na skutek odbicia promieni światła. Cornelia mówi, że to szaleństwo być na tak wielkiej scenie. Swoją próbę uważa za ekscytującą – według niej wszystko dobrze wypadło.

Cornelia Jakobs, Sweden, First Rehearsal, PalaOlimpico, 3 May 2022 — EBU / NATHAN REINDS

🇨🇿 Czechy: We are domi „Lights Off”

To wyjątkowy dzień dla mnie” – mówi Dominika z zespołu. Przyznała…że dziś są jej urodziny. W prezencie otrzymała udaną próbę – „To było coś” – stwierdziła. We Are Domi zdecydowali się na futurystyczne stylizacje – świetnie pasują one do „Lights Off”. Każda część ich strojów składa się z innego materiału. W całości wygląda to rewelacyjnie, choć zapewne pojawią się osoby, którym się to nie spodoba. Wielu czekało dziś na próbę Czech pamiętając nieudane występy na pre-parties. Poprawa jest znaczna. Wokalistka wkłada całą swoją siłę w to, by kluczowy moment refrenu brzmiał jak najlepiej i po fragmencie widać, jak wiele pracy zostało w to włożone. Było lepiej, pewniej i możliwe, że czas działa na jej korzyść. Na wizualizacjach dzieje się bardzo dużo. Z rozpoczęciem części instrumentalnej w tle wybucha rzeźba Dawida. Pojawia się też płynącey przez ekrany LED kolor fioletowy. Wielką rolę odebrają tu także światła, których pojawia się ogrom, a na jednym ze zdjęć widzimy, że każde z nich rozproszone jest w inną stronę. Klawiszowiec zespołu ma na skrzyniach transportowych rozłożone różne retro sprzęty audio i video z dużą ilością kabli. Drugi z muzyków stoi za to obok dwóch dużych wzmacniaczy gitarowych oraz kolumny głośnikowej.

Nasze relacje z Turynu wspierają CREATIVE POLAND i THEATERBAU oraz czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego! Jeżeli chcesz nas wesprzeć – wpadnij na Tipply! Serdecznie dziękujemy

Relacje przygotowane przez Klaudię, Michała, Miłosza, Shibę (Jakuba), Marcina oraz Julię na podstawie eurovision.tv i TikTok, fot.: EBU/Nathan Reinds

%d blogerów lubi to: