🇵🇱 Dziś rusza „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior 2021”. Czy są emocje? • Opole 2021: Znamy zwycięzców „Premier”

Dziś o 15:15 pierwszy odcinek półfinałowy preselekcji „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior 2021” w TVP2. Format konkursu nie zmienił się w porównaniu do lat ubiegłych. O jedno miejsce w finale walczy dziś siedmioro młodych kandydatów, a Marek Sierocki (nowy prowadzący show) losować będzie dla nich piosenki określone jako „hity eurowizyjne”. Na szczęście, zdaje się, że tym razem reżyser nie postawił na przeboje sprzed 50 lat, a świeższe utwory takie jak „Arcade”, „Anyone I want to be” czy „I’ll be standing”. W coverach zaprezentują się dziś:

  • Marysia Stachera (na zdj. z jurorami i bratem)
  • Emilia Głodek
  • Zuzanna Gajor
  • Krystian Gizicki
  • Paulina Ładosz
  • Gabrysia Frątczak
  • ?

Lista stworzona została na podstawie różnego rodzaju poszlak odnalezionych na Instagramie czy w portalach lokalnych. Niestety TVP nie podaje oficjalnych danych odnośnie stawki konkursowej, chociaż półfinały zostały już dawno nagrane. Kandydatów oceniać będą Cleo (ESC 2014), tancerz i juror programu „You Can Dance” Misha Kostrzewski oraz Marianna Józefina Piątkowska, którą TVP zaangażowało już przy organizacji JESC 2019 i 2020. „Było bardzo sympatycznie. Marianka miło wspomina udział w tym programie. Podobało jej się jak dzieci śpiewały, była też pytana o opinię” – mówi mama dziewczynki, Emilia Wrzos-Piątkowska, która wraz z nią brała udział w nagraniach półfinału. Zwycięzca dzisiejszej rundy trafi do finału 26 września gdzie ponownie zaśpiewa cover a także premierowo oryginalny utwór przygotowany na Eurowizję Junior przez producentów preselekcji. Dzisiejszy odcinek „Szansy na Sukces” emitowany będzie od 15:15 w TVP2, a powtórki dostępne mają być 11 września o 15:15 (TVP2) i 18:10 (TVP Polonia), 15 września o 23:35 (TVP Rozrywka) oraz 19 września o 19:45 (TVP Rozrywka).

Sara Egwu-James reprezentantką Polski na Eurowizji Junior?

Zdaje się, że emocje związane ze startem preselekcji do JESC są w tym roku znacznie mniejsze, zwłaszcza wśród fanów Eurowizji. Zapewne wszystko za sprawą informacji, że w III półfinale pojawi się Sara Egwu-James, zwyciężczyni „The Voice Kids 4”. Wokalistka już w momencie wygrywania talent-show była łączona z Eurowizją, w wywiadach zresztą mówiła, że chciałaby sprawdzić się na tej scenie. Z plotek wynika, że w „Szansie na Sukces” przypadnie jej do zaśpiewania mocna ballada, więc trudno uwierzyć w to, że mogłaby przegrać i nie wejść do finału. W finale zresztą też nie powinna mieć konkurencji i do tego nie trzeba będzie nawet manipulować głosowaniem. Aktualnie znana nam stawka „Szansy na Sukces” pokazuje, że o wyjazd do Paryża walczą mniej popularne i widoczne w telewizji dzieci (chociaż równie utalentowane), a nawet jeśli pochodzą one z „The Voice”, to nie dotarły w nim aż tak daleko. Sara jako jedyna jest promowana w telewizji, nagrywa nowe utwory (niedawno wydała piosenkę „Czarny Młyn” z popularnym Kubą Szmajkowskim), wystąpiła nawet na scenie Festiwalu w Opolu. Nie ma wątpliwości, że to ona zdobędzie pierwsze miejsce w głosowaniu widzów podczas finału „Szansy”, a z pewnością nie zostanie pominięta przez jurorów. Można więc uznać, że czekamy już tylko na premierę jej eurowizyjnego utworu. Pojawia się pytanie, czy „Szansa na Sukces” jest w tym roku potrzebna i czy warto angażować w program 20 młodych wykonawców skoro ze względu na status i rozpoznawalność szanse w finale nie będą równe? Z drugiej strony mało kto miałby coś przeciwko zwycięstwo Egwu-James bo nie ma co ukrywać iż Sara talent ma, świetnie prezentowała się w „The Voice Kids” i na różnych innych koncertach czy wydarzeniach muzycznych i z pewnością jest wymarzoną reprezentantką fanów Eurowizji na ten moment. Oby tylko nie zawiodła nas utworem!

Natalia i Krystian wygrywają „Premiery” w Opolu

Drugi dzień Festiwalu w Opolu za nami. Bardzo późno w nocy zakończył się konkurs „Premier”, który wyłonił dwóch zwycięzców. Nagrodę jury otrzymała Natalia Zastępa za piosenkę „Wiesz jak jest”, a kompozytorzy utworu dostali też specjalną nagrodę ZAiKS za muzykę. W televotingu wygrał Krystian Ochman i „Prometeusz”, tym samym zwycięzca „The Voice” mógł wznieść w górę statuetkę im. Karola Musioła. Drugą z nagród ZAiKS, za tekst piosenki, otrzymali autorzy słów do „Dobre Moce”, które na scenie wyśpiewali Kasia Moś i Jarecki. Niespodziewanie bez żadnej nagrody zeszła ze sceny Roksana Węgiel, która singiel „Korona” prezentowała też na innego tego typu konkursach piosenki w te wakacje. Nigdzie nie wygrała. Bez nagród także Three of Us i Martin Lange, którzy mieli już okazję walczyć o względy widzów w konkursach TVN czy Polsatu. Czy zwycięzcy „Premier” mają szansę trafić na Eurowizję tak jak to stało się z zespołem Tulia parę lat temu? W wywiadzie z początku ubiegłego roku Natalia Zastępa sugerowała, że w momencie otrzymania propozycji reprezentowania Polski z pewnością dokładnie przeanalizowałaby wszystkie za i przeciw. Twierdzi, że wiele zależałoby od repertuaru, ale nie powiedziała stanowczego „nie”. Krystian Ochman wielokrotnie pytany był o możliwość startu w konkursie. Zazwyczaj odpowiadał negatywnie, uważając że nie jest na to gotowy i ma aktualnie inne priorytety. Nie wyklucza jednak, że zmieni zdanie w przyszłości. W konkursie „Premier” faworytem czytelników Dziennika Eurowizyjnego w ankiecie na Facebooku była Kasia Moś w duecie z Jareckim. Drugie miejsce miała Roksana Węgiel, a trzecie Krystian Ochman.

Eurowizja Junior w Opolu. A co dziś w programie?

Festiwal w Opolu trwa, ale już bez elementów rywalizacji. Dziś o 20:15 koncert „Krzysztof Krawczyk. Ostatni raz zatańczysz ze mną” czyli największe przeboje zmarłego piosenkarza. Zaśpiewają je Kasia Cerekwicka (PdE 2006), Kuba Badach, Kamil Bednarek, Enej, Ania Dąbrowska czy Anna Karwan. Widowisko poprowadzą Agata Konarska (prowadząca konferencji prasowych JESC 2019-2020) oraz Paweł Sztompke. O 22:05 „Koncert piosenki literackiej” z udziałem np. Olgi Bończyk, Jacka Lenartowicza, Janusza Radka (KE 2004), Krzysztofa Szczepaniaka, Jana Traczyka, Macieja Miecznikowskiego (PdE 2010) czy Łukasza Zagrobelnego (KE 2004). Warto wspomnieć, że podczas sobotniego koncertu „Wielkie Przeboje Małego Ekranu” finałową część poświęcono sukcesom Polski na Eurowizji Junior 2018-2019. Prowadzący starali się przypomnieć widzom emocje związane z pierwszym zwycięstwem naszego kraju, jednak nie było to łatwe, bo przecież TVP1 nie transmitowała w 2018 roku Eurowizji Junior przenosząc ją na niszową stację TVP ABC, jednocześnie rujnując potencjał związany z udziałem Roksany Węgiel. „Anyone I want to be” wybrzmiało na scenie Opola w specjalnej orkiestrowej aranżacji. Później pokazano migawki z Gliwic i triumf Viki Gabor, więc widownia i statyści mogli bawić się do „Superhero”.

Źródło: TVP, Instagram, Nasze Miasto, inf. własne, fot.: @grzesstachera

%d blogerów lubi to: