Sezon preselekcyjny 2004: Jaki był? Kto występował? Co warto wiedzieć? • Rejected Song Contest 2004 – wybierz najlepsze piosenki i weź udział w plebiscycie!

Brak eurowizyjnych emocji w maju 2020 sprawia, że wielu fanów konkursu sięga po archiwalne edycje i korzysta z przyspieszonego sezonu ogórkowego by lepiej poznać historię Eurowizji i nie tylko! Na Dzienniku Eurowizyjnym historii jak zwykle nie brakuje, ale zanim wybierzemy w plebiscycie „Nasz Zwycięzca” kraj, któremu lepiej się przyjrzymy, pora na parę ciekawostek odnośnie archiwalnych sezonów preselekcyjnych! Stali czytelnicy wiedzą, że co roku na Dzienniku Eurowizyjnym organizowany jest plebiscyt Rejected Song Contest dla najlepszych piosenek, które nie zostały wybrane w sezonie preselekcyjnym. Plebiscyt organizowany jest od 2011 roku, a w związku z brakiem Eurowizji 2020 warto zagłębić się w odmęty historii preselekcji i wybrać najlepsze utwory z lat 2004-2010! Przy okazji Dziennik Eurowizyjny będzie Wam serwował garść ciekawostek, które ubarwiały nam sezon preselekcyjny w danym roku!

POZNAJ NAJLEPSZE PIOSENKI SEZONU 2004.

Głosuj w Rejected Song Contest TUTAJ

Eurowizja 2004: Tylko sześć państw bez selekcji!

Eurowizja 2004 w Stambule była pierwszą, w której zorganizowano półfinał, tym samym zezwolono na start wszystkim zainteresowanym nadawcom. Łącznie do walki stanęło więc 36 krajów, z czego aż 30 (ponad 83%!) wybrało swojego reprezentanta i/lub piosenkę w ramach preselekcji narodowych! Dla porównania, w 2020 ten wskaźnik wynosił jedynie 63,4%. Formatów selekcji mieliśmy bez liku, a publicznie wybierały kraje, które od wielu lat już tak nie robią. Spośród stawki Eurowizji 2004 na wybór w pełni wewnętrzny zdecydowały się jedynie Monako 🇲🇨, Grecja 🇬🇷, Ukraina 🇺🇦, Francja 🇫🇷, Rosja 🇷🇺, i Islandia 🇮🇸. Co ciekawe, dwa z nich znalazły się w finałowej trójce Eurowizji 2004 – Ukraina wygrała konkurs, Grecja była trzecia.

🇦🇩 Andora na Eurowizji: Wielki zapał, rozbudowane selekcje

Organizacja preselekcji narodowych była wtedy niezwykle popularnym i lubianym sposobem wyboru reprezentanta, stąd decydowało się na takie rozwiązanie wielu nadawców. W 2004 takiego zadania podjęły się wszystkie kraje debiutujące tj. Albania (wykorzystując Festivali i Kenges) 🇦🇱, Serbia i Czarnogóra (łącząc Beoviziję z Monteviziją), Białoruś (organizując tradycyjny finał, niestety ślad po tych piosenkach zaginął w sieci) 🇧🇾, a nawet Andora 🇦🇩 i to w bardzo rozbudowanej wersji. Nadawca ATV wewnętrznie wskazał dwie kandydatki na ESC – wokalistkę Martę Roure oraz duet Bis a Bis. Całe selekcje składały się z pojedynków podzielonych na sześć ćwierćfinałów, dwa półfinały i finał. Kandydatki w każdej z rund prezentowały po jednej nowej piosence, a o tym która lepsza decydowali jury, televoting w Andorze i televoting w Katalonii. W półfinale Bis a Bis i Marta nadal ze sobą konkurowały, ale musiały też ze sobą współpracować, gdyż z trzech propozycji muzycznych w rundzie półfinałowej jedną panie śpiewały…wspólnie! Zapał Andory niewiele jednak dał – kraj zadebiutował na Eurowizji 2004 zajmując 18. miejsce w półfinale z 12 punktami, w całości z Hiszpanii.

Sezon selekcyjny: Publiczny wybór piosenek i talent-shows

Popularną metodą w 2004 był wewnętrzny wybór reprezentanta i publiczne wskazanie piosenki. Zdecydowano się na to w Izraelu 🇮🇱, Macedonii 🇲🇰, Bośni i Hercegowinie 🇧🇦 i Turcji 🇹🇷, przy czym formacja Athena (na zdj.) śpiewała w finale jedynie trzy piosenki, a nieżyjący już Tose Proeski z Macedonii aż osiem. Niektóre telewizje połączymy preselekcje z talent-shows. W Hiszpanii 🇪🇸 i Portugalii 🇵🇹 reprezentanta wskazano w ramach trwających tam edycji show Operacion Triunfo, z kolei w Irlandii 🇮🇪 użyto formatu „You’re a Star”. Część preselekcji składa się tylko z jednego finału (np. w Szwajcarii 🇨🇭, Polsce 🇵🇱 czy Norwegii 🇳🇴), ale sporo było tych rozbudowanych. W Finlandii 🇫🇮 i Chorwacji 🇭🇷 zorganizowano dwa półfinały, w Słowenii 🇸🇮 i Belgii 🇧🇪 cztery, w Holandii 🇳🇱 pięć, a na Litwie 🇱🇹 było ich aż sześć. Melodifestivalen 🇸🇪 w Szwecji miało już swoją aktualną formułę – cztery półfinały, dogrywka i finał. Stawiano raczej na oddanie decyzyjności widzom niż jurorom. Na Białorusi 🇧🇾 o wynikach decydowali też internauci, a z w Macedonii 🇲🇰 Tose Proeski miał 33% wpływu na wybór piosenki, którą sam miał zaśpiewać na Eurowizji. Podobnie było w Bośni 🇧🇦 – Deen zasiadł w jury, które miało 50% wpływu na wskazanie piosenki na ESC.

Eurowizja: Oni byli lub będą reprezentantami

O udział w Eurowizji 2004 walczyło wielu znanych nam wykonawców, którzy byli lub pojawią się w konkursie. W Finlandii 🇫🇮 5. miejsce zajął Geir Ronning (pojedzie na Eurowizję rok później), na Białorusi 🇧🇾 2. miejsce zdobyła Natalia Podolskaya (rok później wystąpi na ESC w barwach Rosji 🇷🇺), a ósme Polina Smolova – jej eurowizyjna przygoda odbędzie się w 2006. Na Malcie 🇲🇹 omal nie wygrała Olivia Lewis (weteranka trafi na ESC dopiero w 2007), a trzecie miejsce miał roznegliżowany Fabrizio Faniello, wtedy u szczytu popularności (reprezentował Maltę w 2001 i boleśnie „flopnie” w 2006). W Albanii 🇦🇱 o Grand Prix walczyła Eneda Tarifa (na Eurowizji dopiero w 2016), w Słowenii 🇸🇮 Rebeka Dremelj (wygra selekcje w 2008), a w Estonii 🇪🇪 po raz trzeci na Eurowizję jechać chciała Maarja, która reprezentowała już swój kraj w latach 1996-1997. Jacques Houdek wywalczył 4. miejsce w Chorwacji 🇭🇷 (na ESC dopiero w 2017), w Serbii 🇷🇸 i Czarnogórze 🇲🇪 12. miejsce miała Ekstra Nena (ostatnia reprezentantka Jugosławii), a oczko wyżej była Jelena Tomasevic (reprezentantka Serbii 2008). Dopiero 17. był Knez (Czarnogóra 2005), a ósmy Sergej Ćetković (Czarnogóra 2014). Drugie miejsce w Austrii  🇦🇹 osiągnęła grupa Waterloo & Robinson, która reprezentowała kraj na Eurowizji w 1976, z kolei w Norwegii 🇳🇴 trzecia była formacja Wig Wam (wygra MGP rok później). Na eurowizyjny powrót liczyła słynna Barbara Dex, która w 1993 reprezentowała Belgię 🇧🇪, a w 2004 zajęła w preselekcjach trzecie miejsce. W Rumunii 🇷🇴 pojawiły się Nico (2008) która była dziewiąta i Paula Seling (2010 i 2014), która zajęła w selekcjach szóste miejsce. W Szwecji 🇸🇪 duet Fame wrócił do selekcji zaraz po triumfie w 2003 – tym razem zajęli jednak tylko szóste miejsce w finale.

Remisy, wpadki, sensacje: Ciekawostki z sezonu!

Wszyscy pamiętamy słynną próbę łączenia się TVP 🇵🇱 z telewizją YLE 🇫🇮 – nadawcy organizowali swoje finały narodowe jednocześnie, a Artur Orzech bezskutecznie próbował skomunikować się z Marią, Bettiną i Antero, którzy prowadzili konkurs w Tampere Talo. Dzięki tej próbie polscy widzowie zobaczyli krótki fragment zwycięskiej piosenki „Takes two to tango”, której później już nie mieli gdzie usłyszeć, bo Finlandia bez powodzenia startowała w półfinale Eurowizji której TVP nie transmitowała. Artur Orzech w trakcie preselekcji ogłosił, że zwycięzcą w Finlandii był Jari Finlande, co było błędem bo prawdziwe nazwisko wykonawcy to Silanpaa. Na Białorusi 🇧🇾 wszystkie piosenki podpisano po rosyjsku, chociaż większość miała tekst w całości po angielsku. Na Łotwie🇱🇻 Fomins & Kleins nie wygrali pierwszej rundy televotingu, jednak w superfinale zdobyli znacznie więcej głosów niż konkurencja. Na Litwie 🇱🇹 doszło do potrójnego remisu na 1. miejscu – postanowiono, że jurorzy zagłosują jeszcze na raz na trzy piosenki – Linas & Simona wygrali jednym głosem. Na Cyprze 🇨🇾 jako jingiel muzyczny wykorzystano motyw dźwiękowy z … Eurowizji Junior 2003. W Słowenii  🇸🇮drugie miejsce zajęła piosenka nieregulaminowa – nie zawierała żadnego tekstu. W Austrii 🇦🇹 o tytuł reprezentanta walczyło paru wykonawców z diaspor, m.in. Daniel Djurić z Bośni czy Mizan śpiewający utwór pt. „My Instanbul”. Niemcy 🇩🇪 miały gwiazdorską obsadę w finale selekcji – o wyjazd do Turcji walczyli m.in. popularni ówcześnie Patrick Nuo, Mia, Sabrina Setlur, formacja Overground czy sławny także w Polsce Scooter. Wszyscy przegrali jednak z debiutantem Maxem Mutzke wylansowanym przez Stefana Raaba. W superfinale Max pokonał Scootera 92% do 8%.

Zapraszam do poznania najciekawszych piosenek z sezonu preselekcji 2004! W stawce Rejected Song Contest 2004 znajdziecie 28 państw i 28 wybranych utworów – są to zazwyczaj te, które były najbliżej wygranej lub takie, które warto pokazać lub przypomnieć. Dlaczego opłaca się poznać te utwory? Wiele z nich zapewne wypadnie w naszej ocenie lepiej niż te, które faktycznie wygrały selekcje i pojechały na Eurowizję! Pokazuje to chociażby polski przykład. Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego niedawno mogli wspólnie oglądać Krajowe Eliminacje 2004, które skończyły się zwycięstwem Blue Cafe. W specjalnej ankiecie na Facebooku fani uznali, że zdecydowanie wygrać powinny wtedy zespoły Goya lub Sistars. Dziś o 20:00 na Facebooku wspólne oglądanie preselekcji „Piosenka dla Europy 2006”! Serdecznie zapraszam!

Źródło: Archiwum Eurowizji, National Finals Database, Wikipedia, inf. własne, fot.: @athena

%d blogerów lubi to: