Dotter ze Szwecji wygrywa Rejected Song Contest! • Eurowizja 2021 z nowymi piosenkami! • Kulisy odwołania Eurowizji 2020

Szwecja 🇸🇪 po raz piąty wygrywa REJECTED SONG CONTEST, czyli plebiscyt Dziennika Eurowizyjnego w którym fani wybierają najlepszą piosenkę odrzuconą w sezonie preselekcyjnym. Konkurs organizowany jest od 2011 roku, a Szwecja wygrała go do tej pory czterokrotnie – w latach 2014-2017 za sprawą Ace Wilder i Mariette (każda z wokalistek wygrała po dwa razy). To pokazuje jak wysoki poziom i jak wielką popularność mają preselekcje szwedzkie – Melodifestivalen. W tym roku Szwecję reprezentowała Dotter z utworem „Bulletproof” – piosenka omal nie wygrała finału szwedzkiego, przegrała z The Mamas jednym punktem. W Rejected Song Contest Dotter zdobyła łącznie 326 punktów. Drugie miejsce ma Elodie z Włoch 🇮🇹, która nie dostała się do superfinałowej trójki Sanremo, ale zyskała ogromną sympatię fanów. Na trzeciej pozycji mamy Rumunię 🇷🇴 i Roxen z „Cherry Red”. W czołowej piątce są też Norwegia 🇳🇴 (Raylee) oraz Polska 🇵🇱 (Lake Malawi). Ostatnie miejsce zdobył reprezentant Danii 🇩🇰 – Emil. Wyniki plebiscytu znaleźć można TUTAJ.

Eurowizja 2021: Nowe utwory, stare będą uhonorowane

Znamy kolejnego uczestnika Eurowizji 2021 – Azerbejdżan reprezentować będzie Samira Efendi 🇦🇿, która w 2020 w Rotterdamie miała zaśpiewać utwór „Cleopatra”. „Dziękuję Wam za wsparcie i niezapomniane emocje! Nie mogę się doczekać by Was zobaczyć” – napisała na swoim Instagramie. Europejska Unia Nadawców poinformowała, że pozostawia wolność decydowania uczestniczącym nadawcom w kwestii wyboru reprezentantów na Eurowizję 2021, a piosenki z ESC 2020 nie zostaną dopuszczone do startu. Podano również, że trwają dyskusje na temat specjalnego formatu pozbawionego elementu rywalizacji, w którym uhonorowani zostaną uczestnicy odwołanej Eurowizji i ich piosenki. Na razie nie wiemy kiedy poznamy jakiekolwiek szczegóły. Pewne jest jednak, że spośród stawki utworów ESC 2020 nigdy nie wyłonimy prawdziwego zwycięzcy. Dziennik Eurowizyjny już w kwietniu przeprowadzi specjalny plebiscyt, w którym polscy i zagraniczni fani dokonają swojego wyboru!

 

🇳🇱 Eurowizja 2020: Kulisy odwołania konkursu

Podczas talk-show Op1 Shula Rijxman i Sietse Bakker poinformowali, jak wyglądały kulisy odwołania Eurowizji 2020. EBU cały czas była w kontakcie z telewizją holenderską, jednak call, który zaplanowano został przyspieszony dwukrotnie, co zwiastowało bardzo trudne i smutne informacje. Coraz gorsza sytuacja i większe restrykcje w wielu krajach Europy niejako nastawiały wszystkich na możliwy scenariusz. 18 marca o 14:15 telewizja holenderska otrzymała ostateczną decyzję od EBU – Eurowizja 2020 nie odbędzie się. Podkreślono, że to Europejska Unia Nadawców w pełni odpowiada za anulowanie konkursu i temat nie był dyskutowany z telewizją organizującą konkurs. Zarówno po stronie EBU jak i po stronie Holendrów panowała jednak zgodność – nikt nie chciał Eurowizji bez udziału publiczności. Sietse Bakker przyznał, że najgorsze było przekazanie tej smutnej informacji całej ekipie zaangażowanej w proces tworzenia konkursu. „Marzenie się rozpłynęło. Ludzie pracowali bardzo ciężko i wszystko nagle się zatrzymało” – wspomina dodając jednak, że jego team w pełni zrozumiał sytuację i uznano, że w porównaniu do zagrożenia jakie niesie pandemia koronawirusa odwołanie Eurowizji to tylko mały dramat.

 

🇷🇺 Little Big: Rosjanie wystąpią w Chorzowie

Eurowizja 2020 już „za nami”, a jeśli do sierpnia sytuacja związana z koronawirusem się poprawi, nasz kraj odwiedzą niedoszli reprezentanci Rosji – formacja Little Big. Zespół ma wystąpić podczas chorzowskiego „Fest Festival” w Parku Śląskim. Impreza zaplanowana jest na 13-15 sierpnia 2020 roku. „Zanim Eurowizja oficjalnie została odwołana mówiło się, że rosyjski zespół, to zwycięzca konkursu, ponieważ ich utwór Uno w ciągu kilku godzin od premiery podbił sieć, a teledysk został obejrzany ponad 30 milionów razy” – podaje eska.pl. Rosjanie śpiewali już w naszym kraju w ramach „Skibidi Tour” – wystąpili w październiku 2019 w Gdańsku, Poznaniu i Krakowie. Popularność eurowizyjnego utworu „Uno” jest tak ogromna, że w sieci powstało mnóstwo filmików w którym internauci mierzą się z tzw. „Uno Challenge”, czyli tańczą tak jak muzycy w teledysku. Ostatnio w mediach rosyjskich pojawił się też filmik, w którym pracownicy szpitala w Riazaniu pokazują jak witać się w erze koronawirusa – wszystko oczywiście z hitem Little Big w tle.

 

Źródło: Rejected Song Contest, Eurovoix, Wiwibloggs, Eska.pl, rg.ru, fot.: SVT

%d blogerów lubi to: