[UPD!] Eurowizja 2020 w Rotterdamie? Wszystko na to wskazuje! Inis Neziri wygrywa „New Wave”. Czy pojedzie na Eurowizję z Albanii?

Już w piątek o 11:58 telewizja holenderska 🇳🇱 oficjalnie poda, które miasto zostało organizatorem Eurowizji 2020. Okazuje się jednak, że wpadka portalu Eurovision.tv może popsuć emocje. Zdaje się, że przez przypadek potwierdzono dziś, że Konkurs Piosenki Eurowizji 2020 odbędzie się w Rotterdamie, o czym świadczą usunięte już wpisy z oficjalnej strony Eurowizji, ale nie tylko. Ponoć niektórzy partnerzy konkursu otrzymali już oficjalne zaproszenia, w których Rotterdam podano jako miasto-organizatora. Screeny internetowe, które zostały zapisane przez fanów ESC nie pozostawiają wątpliwości i cieszą – większość miłośników konkursu stało murem za tym portowym miastem i w kontrze do małego i uznanego za prowincjonalne Maastrichtu. Jeśli te wszystkie „wycieki” w piątek się potwierdzą Eurowizja 2020 trafi do drugiego największego miasta w Holandii i po raz pierwszy od 2013 roku konkurs nie odbędzie się w stolicy (jeśli uznajemy, że Tel Awiw jest stolicą Izraela). Nie znamy jeszcze oficjalnej daty Eurowizji, ale wiele wskazuje na to, że show rozegrane będzie 12., 14. i 16 maja 2020. Areną zmagań będzie hala Ahoy, która w 2007 roku gościła Eurowizję Junior.

Telewizja szwedzka 🇸🇪 opublikowała terminarz preselekcji Melodifestivalen 2020. Pierwszy półfinał odbędzie się 1 lutego w Linkoping, drugi 8 lutego w Goteborgu, trzeci 15 lutego w mieście Lulea, a czwarty 22 lutego w Malmo. Dogrywka zaplanowana jest na 29 lutego w Eskilstunie, która po raz pierwszy będzie gościć preselekcje. Finał odbędzie się 7 marca w Sztokholmie. Sprzedaż biletów na wszystkie części konkursu odbędzie się 31 października. Tymczasem kolejny kraj potwierdza udział w Eurowizji 2020 – jest to Irlandia 🇮🇪. Telewizja RTE na razie nie podała formatu wyboru reprezentanta, ale należy się spodziewać kolejnego wyboru wewnętrznego. Nadal nie wiadomo co z Chorwacją 🇭🇷. Telewizja HRT jest w trakcie planowania budżetu na przyszły rok i dopiero po zakończonych pracach zdecyduje, czy wziąć udział w Eurowizji 2020. Nadawca obiecuje, że poinformuje widzów o swoich eurowizyjnych planach najszybciej jak to możliwe, aczkolwiek wycofanie się Chorwacji może być jedną z opcji – twierdzą nieoficjalne źródła.

Telewizja irlandzka 🇮🇪 ruszyła z nagraniami preselekcji do Eurowizji Junior. Poznaliśmy już pierwszych uczestników – o miejsce w finale powalczy sześciu solistów i jeden duet. O wynikach wszystkich części decydować będą jurorzy. Emisja pierwszego odcinka już 1 września. Tego samego dnia zakończy się przyjmowanie zgłoszeń do selekcji w Serbii 🇷🇸, a 3 września nadawca walijski 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 zacznie emisję reportaży z castingów przed finałęm narodowym. 8 września pora na pierwszy odcinek „Szansy na Sukces” w TVP2 🇵🇱. Najbliższy (z planowanych) finał narodowy odbędzie się 20 września na Białorusi 🇧🇾, następnie 24 września wybiorą Walijczycy i Rosjanie 🇷🇺, 28 września Holendrzy 🇳🇱, a 29 września Polacy i Irlandczycy. Pełen terminarz sezonu preselekcyjnego znajdziecie na specjalnej podstronie Dziennika Eurowizyjnego – TUTAJ.

[AKTUALIZACJA] Inis Neziri zwycięża festiwal „New Wave”! Albanka zdobyła w finałowym głosowaniu 281 punktów. Drugie miejsce miała grupa Da Vinci z Rosji, a trzecie Iliana Sanchez z Kuby. Aisel z Azerbejdżanu zajęła 7. miejsce. 

Po dwóch dniach muzycznej rywalizacji podczas festiwalu „New Wave” w rosyjskim Soczi 🇷🇺 faworytką do wygranej jest Albanka Inis Neziri 🇦🇱, która w głosowaniu jury uzbierała już 186 punktów. Drugie miejsce ma reprezentantka Kuby – Iliana Sanchez 🇨🇺, a trzecie rosyjskie Da Vinci. Eurowizyjna uczestniczka z Azerbejdżanu – Aisel 🇦🇿 – zdobyła 151 punktów, co dało jej ósme miejsce w klasyfikacji generalnej. Jeśli Inis dziś wygra, będzie to już jej drugi triumf na międzynarodowym festiwalu muzycznym po ubiegłorocznym Cerbul de Aur w Rumunii. Czy kolejną sceną, którą zawojuje będzie ta eurowizyjna? „Eurowizja to wielka scena, dzięki której można spotkać nową publiczność i młodych muzyków” – przyznała Inis w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym dodając, że jej ulubionymi utworami z tego roku były piosenki „Scream” z Rosji, „Arcade” z Holandii i „Proud” z Macedonii Północnej. Czy Inis weźmie udział w Festivali i Kenges, w którym zadebiutowała 2 lata temu zajmując 3. miejsce za „Piedestal”? „To najbardziej prestiżowa scena w Albanii. Kto wie co przyniesie przyszłość” – odpowiada.

Źródło: Eurovision.tv, Facebook, Eurovoix, SVT, Wikipedia, Eurosong.hr, T4G, New Wave, inf. własne, fot.: @inis_neziri

%d blogerów lubi to: