A Dal, Destination Eurovision, maraton litewski i gruziński „Idol” – znamy wyniki sobotnich preselekcji!

Drugi półfinał „Destination Eurovision” we Francji 🇫🇷 zakończony zdecydowanym zwycięstwem debiutującej na scenie Seemone, która wykonała balladę „Tous les deux” poświęconą ojcu. Skromna wokalistka popłakała się po występie, a za emocjonalne wykonanie ballady zgarnęła wszystkie dwunastki od jurorów międzynarodowych, tym samym osiągnęła więcej, niż Bilal Hassani, zwycięzca I półfinału. Po głosowaniu jury miała dwa razy więcej punktów niż laureat 2. miejsca – Ugo Benterfa. Przegrała jednak w televotingu z Emmanuelem Moire. W typowaniu widzów zdobyła 53 punkty, a Emmanuel 56. Wraz z Seemone i Emmenuelem do finału weszli też trio The Divaz oraz Doutson, na którego mało kto stawiał, a wokalista zajmował w głosowaniach fanów ostatnie miejsce. Niestety, laureat 2. miejsca w głosowaniu jury – Ugo – zajął drugie od końca miejsce u widzów i ostatecznie zabrakło dla niego miejsca w finale. Odpadli też Gabriella, PhilipElise, Tracy De Sa oraz Noemie. Finał zapowiada się ekscytująco – fani twierdzą, że będzie to pojedynek między Seemone a Bilalem.

Gergő Szekér (fot.) i Gergő Oláh zdobyli za swoje piosenki najwięcej punktów w I rundzie ćwierćfinału „A Dal” 🇭🇺 – 41 punktów pozwoliło im na awans do półfinału. Trzecie miejsce w głosowaniu zdobył duet Timi Antal i (trzeciego już) Gergő, tym razem o nazwisku Demko. Do półfinału weszły też dwa zespoły – Konyha oraz Nomad. Spośród pozostałych pięciu piosenek widzowie (już bez udziału jury) wybrali szóstego półfinalistę – padło na rapera Deniza. Tym samym wśród sześciu piosenek, które zdobyły bilet do półfinału nie ma żadnej śpiewanej po angielsku. Zaskoczeniem jest eliminacja Olivera Berkesa (33 punkty, dwóch zabrakło by awansować) oraz, uznawanego za faworyta, Barni Hamara z utworem „Wasted”. Odpadli też Rozina Patkai oraz Laszlo Varay. Kolejny ćwierćfinał już za tydzień!

Weteran preselekcji litewskich 🇱🇹 – Edgaras Lubys – wygrał II ćwierćfinał na Litwie, zdobywając 10 punktów od jurorów i 12 od widzów (435 głosów, prawie dwa razy mniej niż zwycięzca televotingu w poprzedniej rundzie). Drugie miejsce przypadło Emiliji Gogolyte (6 od jury i 10 od widzów), a trzecie faworytce jurorów – Justine Budaite-Juna, która u widzów mogła liczyć na (tylko!) 2 punkty. Do półfinału awansowali też Lukas Bartaska, grupa Original Copy oraz Paola Hart, która przeszła tylko dzięki głosom jurorów – od widzów miała jedynie 62 głosy, czyli…0 punktów! Pod kreską znalazł się, niedoceniony przez jury (0 punktów) zespół Tiramisu (aż 8 punktów od widzów). Na ostatnim miejscu mamy grupę Banzzzai – rywalizację zakończyła bez żadnego punktu na koncie. Należy zwrócić uwagę, że to kolejna runda selekcji litewskich, w których widzimy spore różnice w gustach jurorów i widzów. Czy taki trend się utrzyma?

Mariam Kakhelisvili, czyli Baby Gaga, znalazła się w finałowej dziesiątce gruzińskiego „Idola”. Reprezentantka Gruzji 🇬🇪na JESC 2010 od zawsze marzyła, by powalczyć o miejsce na dorosłej Eurowizji i teraz jest już o krok bliżej. W finale są też Ikako Aleksidze, Dima Kobeshavidze (wcześniej uczestniczył w „X Factor”), Liza Kalandzadze, Nina Tsnobiladze (wcześniej „The Voice of Georgia”), Giorgi Pruidze, Giorgi Nakashidze (startował też w „X Factor”), Beso Nemsadze, Oto Nemsadze (preselekcje gruzińskie 2017) oraz Tamar Lachkhepiani. Teraz przed nimi koncerty na żywo i kolejne eliminacje, w którym o wynikach decydować będą nie tylko jurorzy, ale także widzowie.

Źródło: Duna TV, Mediaklikk, Wikipedia, LRT, ESCkaz, YouTube, France 2, fot.: Instagram

 

<span>%d</span> blogerów lubi to: