Roksana Węgiel wystąpi na Eurowizji Junior jako ostatnia! Wiemy, kiedy Polka będzie miała swoje próby w Mińsku!

W Mińsku 🇧🇾 odbyła się dziś uroczysta Ceremonia Otwarcia Eurowizji Junior 2018 podczas której 20 wykonawców przeszło po czerwonym dywanie i spotkało się z fanami. Każdy z nich miał też swoje „5 minut” na scenie oraz rozmawiał z prowadzącymi. Nasza Roksana Węgiel 🇵🇱 wraz ze swoją ekipą wypadła bardzo dobrze i pięknie wyglądała, co można obejrzeć na zapisie video wydarzenia (poniżej). Najważniejszym elementem ceremonii było losowanie pierwszej i ostatniej pozycji startowej oraz miejsca dla gospodarzy – Białorusinów. Zgodnie z wynikiem losowania stawkę otworzy jedna z faworytek – Darina z Ukrainy 🇺🇦, natomiast podczas losowania ostatniego miejsca (20.) Zinaida Kupriyanovich, jedna ze współprowadzących JESC 2018 wyciągnęła karteczkę z flagą Polski, co oznacza, że nasz utwór „Anyone I want to be” wybrzmi w niedzielnym finale jako ostatni. Ze względu na rekordową liczbę uczestników, do tej pory nikt w historii Eurowizji Junior nie miał takiej pozycji startowej, ale statystyki dotyczące ostatniego miejsca są niezwykle pozytywne dla Roksany. W latach 2005-2007 oraz w 2016 roku kraje zamykające stawkę (dwukrotnie Białoruś, a także Rosja i Gruzja) zdobyły Grand Prix, a średnio reprezentanci zajmowali ok 6-7. miejsce w finale. Wyniki losowania spotkały się z ogromną euforią polskich fanów konkursu.

Daniel z Białorusi 🇧🇾 wystartuje jako ósmy, co statystycznie jest jedną z najsłabszych pozycji (średnie zajmowane miejsca to 10-11.) – najwyższe miejsce rankingowe przy ósmej pozycji startowej to 6. z lat 2014-2015. Statystycznie słabo wypada też miejsce 16. (Macedonia 🇲🇰) oraz 5. (Rosja 🇷🇺). Zwyciężczyni plebiscytu „Nasz Faworyt” – Francja 🇫🇷, otrzymała miejsce 15. – jedno z najlepszych (średnio 5-6. miejsce), które w historii JESC dało zwycięstwo trzykrotnie – ostatni raz Malcie w 2015 roku. Pozycje 2-19 (bez 8.) ustalali producenci i sporym zaskoczeniem jest fakt, że jeden z faworytów – Kazachstan 🇰🇿 – otrzymał wczesne, trzecie miejsce. Przed Polską wystartują reprezentantki Walii 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 i Malty 🇲🇹. Pełna kolejność startowa dostępna jest poniżej oraz na oficjalnym skrócie piosenek:

 1. 🇺🇦 Ukraina
 2. 🇵🇹 Portugalia
 3. 🇰🇿 Kazachstan
 4. 🇦🇱 Albania
 5. 🇷🇺Rosja
 6. 🇳🇱 Holandia
 7. 🇦🇿 Azerbejdżan
 8. 🇧🇾 Białoruś
 9. 🇮🇪 Irlandia
 10. 🇷🇸 Serbia
 11. 🇮🇹 Włochy
 12. 🇦🇺 Australia
 13. 🇬🇪 Gruzja
 14. 🇮🇱 Izrael
 15. 🇫🇷 Francja
 16. 🇲🇰Macedonia
 17. 🇦🇲 Armenia
 18. 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 Walia
 19. 🇲🇹 Malta
 20. 🇵🇱 POLSKA

Czy dobra pozycja startowa pomoże Roksanie 🇵🇱 wygrać konkurs? Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego głosujący na Facebooku w większości twierdzą, że Polka ma szanse na wygraną (74%). Przeciwnego zdania jest 9% głosujących. W komentarzach najczęściej widać nadzieję na triumf ale też obawy przed nadmiernymi oczekiwaniami i tzw. „dmuchaniem balonika”. Wielu fanów chce poczekać z osądem do prób oraz do właściwego występu obawiając się zwłaszcza głosowania jurorskiego, które zazwyczaj nie było dla Polaków szczęśliwe (chociaż Alicja Rega rok temu udowodniła, że nie jest to normą). Warto jednak trzymać kciuki za Roksanę i mocno jej kibicować, pamiętając, że często wyniki na JESC określane są przez miłośników konkursu mianem „loterii”, a wielokrotnie zdarzało się, że wygrywały kraje, które nie były typowane do zajęcia wysokiego miejsca.

Kolejność startowa obowiązywać będzie zarówno podczas prezentacji stawki konkursowej w finale jak i podczas podawania głosów jurorskich, ale nie wpłynie na program prób. Podobnie jak w poprzednich latach, próby odbędą się zgodnie z kolejnością alfabetyczną. Rozpoczynają się już jutro! Pierwsze dwa dni (wtorek-środa) to te najdłuższe próby techniczne. Dla każdej delegacji wyglądać będą one tak samo:

 • 30 minut – pobyt delegacji w garderobie i przygotowania przed próbą
 • 5 minut – krótki kurs bezpieczeństwa
 • 15 minut – próby odsłuchowe
 • 40 minut – próba na scenie w pełnym stroju finałowym
 • 20 minut – pobyt w tzw. „Viewing Room” i analiza pracy kamer
 • 15 minut – wywiad dla JuniorEurovision.tv
 • 15 minut – konsultacje make-up i fryzjerskie

Jutro próby rozpocznie Albania i później w kolejności alfabetycznej – Armenia, Australia, Azerbejdżan, Białoruś, Francja, Macedonia, Gruzja, Irlandia i Izrael. We środę próby o godzinie 9:00 czasu lokalnego (czyli 7:00 czasu polskiego) będą mieć kolejno Włochy, Kazachstan, Malta, Polska, Portugalia, Rosja, Serbia, Holandia, Ukraina i Walia (próby zakończą się tego dnia ok. 17:40 czasu lokalnego). Druga tura prób technicznych ruszy w czwartek i plan dnia wyglądać będzie nieco inaczej:

 • 30 minut – pobyt delegacji w garderobie i przygotowania przed próbą
 • 15 minut – próby odsłuchowe
 • 30 minut – próba na scenie w pełnym stroju, fryzurze i make-up oraz próba pocztówek i grafik. Krótki fragment tej próby będzie dostępny w Internecie podczas głosowania online.
 • 20 minut – pobyt w tzw. „Viewing Room” i analiza pracy kamer. Delegacje wskażą wtedy fragmenty opublikowane w ramach głosowania online (jeden fragment 10-sekundowy do skrótu oraz dłuższy – minutowy)
 • 20 minut – nagrania materiałów dla BTRC i mediów społecznościowych
 • 20 minut – konferencja prasowa

Czwartkowe i piątkowe próby odbywać się będą w odwrotnej kolejności. W czwartek o 9:00 czasu lokalnego (7:00 czasu polskiego) rozpocznie Izrael, a później kolejno Irlandia, Gruzja, Macedonia, Francja, Białoruś, Azerbejdżan, Australia, Armenia i Albania. Próby zakończą się ok. 16:00, a konferencje prasowe o 17:25 (czasu lokalnego). Analogicznie plan wygląda w piątek – pierwsza na scenie pojawi się o 9:00 (czasu lokalnego) Walia, a dalej Ukraina, Holandia, Serbia, Rosja, Portugalia, Polska, Malta, Kazachstan i Włochy. Drugą próbę techniczną Roksany Węgiel Dziennik Eurowizyjny relacjonować będzie już na żywo z Mińska, a czytelnicy strony oraz członkowie grupy facebookowej będą mieli okazję na żywo obejrzeć konferencję prasową polskiej reprezentantki. 

Ważne daty do zapamiętania!

 • Środa – Pierwsza próba techniczna Roksany
 • Piątek – Druga próba techniczna Roksany oraz start I tury głosowania online na JuniorEurovision.tv
 • Sobota – Próba jurorska finału
 • Niedziela – Koniec głosowania online w I turze, a o 16:00 finał Eurowizji Junior na TVP ABC, TV Polonia, TVP HD oraz na YouTube JuniorEurovision, po prezentacji piosenek II tura głosowania online!

Wiadomo, że w Interval Act Eurowizji Junior 2018 wystąpi zwyciężczyni ubiegłorocznego konkursu – Polina Bogusevich. W Opening Act usłyszymy natomiast hymn konkursu „Light up”, odbędzie się defilada uczestników oraz pokaz taneczny o tematyce kosmosu. Próby występów artystycznych i dodatkowych, a także ćwiczenia prowadzących i głosowania odbywać się będą wieczorami przez cały tydzień aż do niedzieli. Przypominam, że po zakończeniu piątkowych prób uruchomione zostanie głosowanie online w I turze, a każdy internauta będzie mógł zobaczyć minutowe fragmenty występów uczestników oraz zagłosować na trzy, cztery lub pięć państw. Dokładna instrukcja o tym jak głosować pojawi się na Dzienniku Eurowizyjnym w piątek.

Źródło: JuniorEurovision.tv, Eurovoxx, inf. własne, fot.: EBU Andres Putting

%d blogerów lubi to: