Eurowizyjna Historia Izraela. Odcinek 44: 2014 – „Helem” czyli „Szok”. Ostatnia piosenka z językiem hebrajskim na Eurowizji

Faworytka fanów spektakularnie odpada w półfinale Eurowizji 2014! Kim jest Mei Finegold, w jaki sposób wybrano jej piosenkę i jak bardzo źle wypadła w Kopenhadze? 

Ogromne preselekcje nie dały zarówno wysokiego miejsca w Eurowizji jak i dobrej oglądalności, więc telewizja IBA w grudniu 2013 roku poinformowała o powrocie do wyborów wewnętrznych z jednoczesnym wyborem piosenki przez publikę. Specjalna komisja podjęła się zadania wskazania odpowiedniego reprezentanta. Na „short list” znalazły się Maya Buskila (już po raz enty zresztą) czy Ella Doron, ale ostatecznie wskazano Mei Finegold. W skład komisji wszedł m.in. szef delegacji, dyrektor radia 88FM, dziennikarz muzyczny stacji Channel1, były wice-prezydent OGAE Izrael i inne osoby ze środowiska muzycznego. Do 28 stycznia chętni kompozytorzy mogli zgłaszać utwory dla Mei, a ostatecznie uzbierano 78 propozycji. Do finału zakwalifikowano dwie z otwartego naboru, a jedną Mei dostarczyła sama. Wszystkie trzy propozycje zaprezentowane zostały widzom 27 lutego w formie trzech teledysków i wtedy też uruchomiono głosowanie sms-owe. Wyniki poznaliśmy 5 marca. 55% otrzymał utwór „Same Heart”, 40% „Nish’eret iti”, a jedynie 5% „Be Proud„, czyli piosenka autorstwa Mei Finegold. Mini-preselekcje poprowadził Ofer Nahshon. Jeszcze przed ogłoszeniem wyników piosenka „Same Heart” została skrytykowana za łamanie zasad IBA – zgodnie z regulaminem piosenka miała mieć zachowany balans pomiędzy tekstem angielskim i hebrajskim, natomiast policzono, że w tej kompozycji 80,5% słów jest angielskich, a tylko 19,5% hebrajskich. Utwór nie został jednak zdyskwalifikowany.

Meital Slominsky urodziła się w 1982 roku w Rishon LeZion. Karierę muzyczną zaczęła od śpiewania w zespole Disiac z którym wydała płytę z coverami starych izraelskich piosenek. Sławę zdobyła jednak dzięki uczestnictwu w „Kokhav Nolad 7” organizowanym od maja do sierpnia 2009 roku. Jedną z jurorek była Dana International. W tej samej edycji startowali też Hovi Star, Vladi Bleiberg, Adi Cohen czy Moran Mazuz. Mei już w trzecim tygodniu rozgrywek po raz pierwszy była zagrożona, jednak później poszło już gładko i dotarła do finału ze statusem głównej faworytki. Sporym zaskoczeniem był więc fakt, że wokalistka została wyeliminowana w pierwszej rundzie finału. Ostatecznie konkurs wygrała Roni Dalumi. W trakcie programu Mei stawiała głównie na utwory rockowe, śpiewała też wiele piosenek izraelskich z lat 80. Praktycznie w ogóle nie otrzymała negatywnych opinii od jurorów. Zaraz po udziale w tym talent-show zaczęła błyskawicznie wydawać single. W 2010 roku wyznała, że gdy była nastolatką została zgwałcona. Na ten temat napisała później piosenkę i nagrała prowokujący teledysk, czym zainteresowała opinię publiczną. W tym samym roku wydała swój debiutancki album. W 2011 roku weszła w skład zespołu Limousine Express, z którym wystąpiła jako support podczas koncertu Roxette, będąc w dziewiątym miesiącu ciąży – urodziła zresztą parę godzin po występie. W 2012 roku pojawił się jej pierwszy singiel zapowiadający nowy album.

Rami Talmid jest kompozytorem i autorem tekstu do piosenki „Same Heart”, a specjalny wywiad z nim opublikowany został na portalu Eurowizja.org w kwietniu 2014 roku. Piosenka szybko stała się hitem i faworytem fanów Eurowizji – była wysoko notowana u bukmacherów i zajęła 3. miejsce w głosowaniu klubów OGAE, przegrywając ze Szwecją i Węgrami, ale pokonując Austrię. Przed Eurowizją 2014 Izrael ponownie poprosił o automatyczne przypisanie do II półfinału z powodu święta obchodzonego w dniu I półfinału. Europejska Unia Nadawców wyraziła zgodę i Izrael nie był obecny w żadnym z koszyków. Sporym zaskoczeniem był fakt, że faworytka fanów dostała 2. miejsce startowe w swojej grupie. Zaśpiewała pomiędzy Maltą a Norwegią.

Niestety występ nie był udany, a Mei miała ewidentne problemy z wokalem – praktycznie cały utwór zaśpiewała pod dźwiękiem. Koniec końców zajęła w półfinale 14. miejsce, czyli przedostatnie – zdobywając tylko 19 punktów. 14 więcej miała Macedonia, a 4 mniej Gruzja. 6 punktów dała Grecja, 5 Macedonia (tylko jury), 3 Finlandia, po 2 Niemcy i Białoruś, a Rumunia 1. Powracająca Polska nie przyznała Izraelowi żadnych punktów. Mei nie miała w półfinale szans. W televotingu zdobyła 26 punktów co dało jej 14. miejsce (pomiędzy Macedonią a Gruzją), natomiast w rankingu jurorskim miała 32 punkty i była ostatnia – jednym punktem przegrała z Irlandią i Gruzją, a dwa punkty więcej miała Polska. Izraelska dwunastka trafiła do Rumunii, 10 dostała zwycięska Austria, a 8 Słowenia. Po raz drugi w historii Izrael dał punkty Polsce – Donatan i Cleo otrzymali 4 punkty za „My Słowianie”. Widzowie i jurorzy z Izraela w swoim top10 mieli Irlandię i Macedonię, które nie zakwalifikowały się do finału. Punktów nie dostały natomiast Malta z Norwegią. Podawanie wyników półfinału pełne było emocji, bo organizatorzy na sam koniec zostawili Conchitę Wurst i Mei Finegold – wiadomo było, że odpadnięcie którejkolwiek z uczestniczek będzie ogromnym szokiem.

W finale Eurowizji 2014 Izrael dał 12 punktów Conchicie, 10 Szwecji, a 8 Rumunii. Dla Polski tym razem punktów zabrakło. Warto podkreślić, że izraelscy widzowie najwyższą notę dali Armenii, a jurorzy Austrii. Wyniki głosowania Izraela podał Ofer Nachson, a telewizja IBA tradycyjnie nie przygotowała komentarza hebrajskiego w ramach transmisji, natomiast Eurowizja pokazywana była na Channel 1 i Channel 33 z napisami po hebrajsku i arabsku. Dla radia 88 FM konkurs komentowali Kobi Menora i Yuval Caspin. Mei Finegold po Eurowizji 2014 otrzymała internetowe wyróżnienie im. Kate Ryan dla najlepszej piosenki odrzuconej w półfinałach. Status faworyta zachęcił jednak widzów do śledzenia konkursu i wyniki były nieco lepsze niż w 2013. Półfinał zdobył 8,1% udziału w rynku, finał 6,1%.

14. miejsce w półfinale zajęte zostało drugi raz z rzędu, natomiast Mei wypadła najsłabiej spośród wszystkich reprezentantów Izraela startujących od 2008 roku (gdy wprowadzono dwa półfinały). Była też ostatnią wewnętrznie wybraną reprezentantką kraju i ostatnią, która nie weszła do finału. Jednocześnie „Same Heart” to (póki co) ostatni utwór Izraela wykonany na Eurowizji w dwóch językach. Od 2015 roku język hebrajski zniknie z tekstu izraelskich piosenek. Pod koniec roku 2014 Mei wystąpiła w musicalu „Hair”, później grała też w innych musicalach. Parę dni temu podano, że wokalistka weźmie udział w nowym muzyczno-telewizyjnym projekcie stacji Reshet 13.

%d blogerów lubi to: