Telewizja Polska opublikowała dziś nazwiska 10 wykonawców, którzy 1 października powalczą o tytuł reprezentanta Polski w Tbilisi, a pozostałe kraje nadal przygotowują się do konkursu. Swojego reprezentanta ma już Cypr. Telewizja CyBC zdecydowała, że do Gruzji pojedzie Nicole Nicolaou z piosenką „I wanna be a star” napisaną przez trzykrotnego reprezentanta Cypru podczas dorosłego konkursu – Constantinosa Christoforou. Piosenka została zgłoszona do preselekcji wewnętrznych w ubiegłym roku, ale nie została przyjęta, a dzięki temu, że nikt jej nie opublikował, Cypr może ją wystawić w tym roku. Premiera nastąpi na początku października, ale już teraz wiadomo, że za choreografię sceniczną odpowiadać będzie Antigoni Tasouri.

Holendrzy w weekend zakończyli swoje preselekcje. Triumfowała formacja Fource, która w finale wykonała cover „September Song” i pokonała Sezinę i Montanę. O wynikach decydowali jedynie jurorzy, oceniając prezentowane utwory. Najpierw odrzucono Montanę, a w ostatecznym duelu Fource zostali ocenieni wyżej od Seziny. Fource to pierwszy boband reprezentujący Holandię w konkursie – kraj ten po raz pierwszy od 2009 roku wystawia na JESC głosy chłopięce, a nie dziewczęce. Na razie nie wiadomo kto przygotuje utwór dla zespołu oraz kiedy odbędzie się premiera piosenki. Finał selekcji śledziło ponad 200 tys. widzów w Holandii.

5 października odbędzie się finał preselekcji portugalskich czyli Festival da Canção Júnior z udziałem pięciu wykonawców, którzy zostali wybrany przez stację RTP. Są to Filipa FerreiraMariana LeiteMargarida LimaDuarte ValençaMariana Venâncio. Już od poniedziałku 25 września każdy finalista będzie przedstawiany widzom w trakcie porannego programu „A Praca”. Format preselekcji na razie nie jest znany i nie wiadomo, czy finaliści wykonają covery, czy może utwory, które specjalnie napisano dla nich na Eurowizję dla Dzieci.

Już od jakiegoś czasu wiemy, że Macedonię reprezentować będzie w Tbilisi Mina Blazev z programu „Pinkove Zvezde”, natomiast dziś ogłoszono, że piosenkę dla niej napisze Aleksandar Masevski, kompozytor, który stworzył m.in. „Love will lead our way” z ubiegłorocznej Eurowizji dla Dzieci. Piosenka ma być nowoczesna i zawierać elementy dubstepu. Data premiery utworu nie jest na razie znana.

Już w sobotę 23 września odbędą się preselekcje w Albanii. Kolejnym krajem wybierającym poprzez preselekcje narodowe będzie Polska (1 października), a następnie Portugalia (5 października). Sezon selekcyjny zamknie Irlandia, której reprezentanta poznamy dopiero 19 listopada. Swoją drogą ciekawe, czy informacja o zwycięzcy preselekcji w tym kraju „wycieknie” wcześniej, bo w przeciwnym razie zablokuje fanom możliwość głosowania na najlepsze utwory i typowania swoich faworytów.

Reklamy