Telewizja hiszpańska RTVE nie wyklucza użycia reaktywowanego formatu programu Operacion Triunfo by wybrać nowego reprezentanta na Eurowizję. Nie ma jednak pewności, że uczestnik dziewiątej edycji, która ma ruszyć w październiku pojedzie do Lizbony, gdyż nadawca rozpatruje różne opcje. Talent show OT kojarzy się jednak ze sporymi sukcesami Hiszpanii w latach 2002-2004. Pierwszą edycję wygrała Rosa, która reprezentowała Hiszpanię w Tallinie i zajęła 7. miejsce. Warto przypomnieć, że razem z nią na scenie wystąpili wtedy inni uczestnicy programu: David Bisbal, David Bustamante, Chenoa oraz Gisela (która później reprezentowała Andorę z piosenką „Casanova”). Drugą edycję wygrała Ainhoa Cantalapiedra, ale na Eurowizję w Rydze trafiła Beth Rodergas z utworem „Dime” i wywalczyła 8. miejsce. W top10 znalazł się również laureat 2. miejsca w trzeciej edycji – Ramon del Castillo (fot.). Chociaż OT było realizowane aż do 2011 roku, nigdy nie zostało już powiązane z Eurowizją.

Od 1 września telewizja szwajcarska przyjmuje zgłoszenia do preselekcji narodowych, które mają w końcu wyłonić reprezentanta mającego możliwość awansu do finału, czego Szwajcaria nie doświadczyła od 2014 roku. Reto Peritz, szef delegacji szwajcarskiej przyznaje, że obowiązkiem jego kraju jest awans do finału i ma nadzieję, że tym razem się to uda, zwłaszcza, że po niespodziewanym zwycięstwie Portugalii wszystko jest możliwe – nawet triumf Szwajcarii. Zmodyfikowano regulamin preselekcji i zaczęto współpracować ze Szwedami, co ma dać odpowiednie efekty. Peritz twierdzi, że Szwecja po klęsce z 2010 roku wprowadziła istotne zmiany do Melodifestivalen i szybko zaczęła znów odnosić sukcesy. Taki sam scenariusz ma spotkać Szwajcarię…

Wiadomo, że Francuzi mają wybrać nowego reprezentanta poprzez preselekcje narodowe, jednak żadnych szczegółów jeszcze nie poznaliśmy. Jednym z chętnych do udziału w konkursie może być Nony (Anthony Kruger), który wiele lat temu wydał singiel „Facon Sex” jako połowa duetu Tribal King. Utwór odniósł spory sukces we Francji i Belgii. Teraz wokalista chce o sobie przypomnieć szerszej publiczności – ma na swoim koncie m.in. nieudany udział w programie „Secret Story” (jedna z wariacji formatu „Big Brother”). Zdradził, że ma już przygotowany utwór do francuskich preselekcji narodowych i jest zdeterminowany i gotowy, by reprezentować swój kraj w Lizbonie.

Telewizja Polsat pokazała już zwiastun sobotniego odcinka ósmej edycji „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, w której wystąpi Kasia Moś. Polska reprezentantka z Eurowizji 2017 w pierwszym odcinku show wykona utwór „Po co” Kayah. Piosenka została wybrana na utwór Polski w konkursie OGAE Song Contest 2017. Premiera programu z udziałem Kasi Moś już w sobotę o 22:00. Finał show zapowiedziany jest na 18 listopada. Zgodnie z formatem programu, uczestnicy nie są eliminowani z tygodnia na tydzień, więc widzowie będą mogli obserwować poczynania Kasi Moś aż przez co najmniej dziewięć tygodni.

Reklamy