Festival da Cancao 1996 odbył się 7 marca w Lizbonie. Prowadzącymi byli Isabel Angelino i Carlos Cruz. Format był niezwykle prosty – jurorzy regionalni wybierali zwycięzcę spośród 10 kandydatów. Interval Act poświęcony był gwiazdom kina. W głosowaniu jury najwięcej punktów zdobyła Lucia Moniz z utworem „O meu coração não tem cor” – uzbierała 95 głosów i 4 punktami pokonała Patricię Antunes („Canto em Portugues”). Na najniższym miejscu podium znalazła się formacja SomSeis (76 punktów).

Ana Lúcia Pereira Moniz urodzona w 1976 roku w Lizbonie to wokalistka i aktorka. Startując w preselekcjach była stosunkowo nieznana szerszej publiczności, ale zdołała wygrać i odnieść sukces podczas Eurowizji. Rok później zaczęła się jej kariera…telewizyjna. W 2003 roku pojawiła się w filmie „To właśnie miłość”, a rok później na Azorach urodziła córeczkę. Swój debiutancki album nagrała w 1999 roku w Stanach. Krążek pokrył się złotem i był w kraju dość popularny. Drugi album pt. „67” wydała w 2003 roku. Co ciekawe, to jak na razie jedyna reprezentantka Portugalii (od debiutu tego kraju do 1996) która ma profil na Wikipedii w języku polskim.

Utwór „O meu coração não tem cor” napisany został przez Pedro Osório i José Fanhę. Piosenka doczekała się też wersji po angielsku, a opowiada o kulturze Portugalii, języku narodowym, kolonialnej przeszłości czy tradycji muzycznej, co jest dość częstym motywem eurowizyjnych piosenek tego kraju.

Ze względu na zbyt dużą liczbę krajów chętnych do udziału w Eurowizji 1996, EBU zdecydowało się na organizację specjalnego przesłuchania i odrzucenia najgorszych piosenek. Portugalia zakwalifikowała się do finału zajmując 18. miejsce i zdobywając 32 punkty, o 10 mniej od reprezentantki Polski – Kasi Kowalskiej. Do finału wchodziły jedynie 22 kraje. W stawce finałowej Lucia otrzymała czwartą pozycję startową, pomiędzy Hiszpanią a Cyprem. Zdobyła aż 92 punkty co dało jej 6. miejsce i nowy rekord dla Portugalii! Tylko trzech punktów zabrakło by przegonić Estonię i wejść do czołowej piątki.

Cypr i Norwegia przekazały Portugalii po 12 punktów, 10 dały Chorwacja, Szwajcaria i Islandia, 6 Holandia z Belgią, 5 Turcja, Grecja i Francja, 4 Szwecja, 3 Finlandia, 2 Wielka Brytania, a 1 Austria i Bośnia. Polska i Hiszpania nie przekazały Lucii żadnych not. Portugalskie jury swoje 12 punktów wysłało do Wielkiej Brytanii, 10 do Chorwacji, 8 do zwycięskiej Irlandii. Reprezentanci Polski i Hiszpanii nie otrzymali punktowego wsparcia od Portugalii. Specjalne „życzenia” w pocztówce Portugalii przekazał ówczesny premier – Antonio Guterres, punkty podała Cristina Rocha, a dla RTP1 komentowała  Maria Margarida Gaspar.

6. miejsce pozostanie najlepszym rezultatem Portugalii, aż do 2017 roku. Do tej pory najlepiej poradzili sobie reprezentanci z 1972 i 1980 roku (7. miejsce). Portugalia ma jednak w latach 90. straszne „wahania” – od wielkich sukcesów po drastyczne porażki i właśnie za rok do takiej dojdzie.

Reklamy