Eurowizja 2018: Gdzie będzie Eurovillage? Eurowizja Junior: System akredytacyjny uruchomiony

Pojawiły się już pierwsze, na razie niepotwierdzone, informacje na temat organizacji Eurowizji 2018 w Portugalii. Nie wiadomo jeszcze jaki będzie oficjalny slogan konkursu, ale należy się spodziewać, że będzie silnie powiązany z historią i kulturą tego kraju. Być może będzie to coś związanego z oceanem. Według przedstawiciela RTP, Eurowizja 2018 będzie ekonomiczna, ale przygotowana w sposób niezwykle kreatywny. Na razie kreatywnością wykazano się przy budżecie – wg organizatorów, spora część kosztów zwróci się dzięki taksie turystycznej, którą objęty będzie każdy gość konkursu (1 euro za noc). Spodziewane jest przybycie ok. 27 tys. turystów do Lizbony w trakcie trwania konkursu. Wiadomo, że Eurovillage zostanie przygotowane na terenie Praça do Comércio, jednym z najbardziej znanych miejsc w stolicy. Eurowizyjna wioska zostanie otwarta 29 kwietnia. Praça do Comércio jest bramą do głównej ulicy-deptaku Lizbony – Rua Augusta, gdzie najpewniej zorganizowana zostanie ceremonia otwarcia wraz z czerwonym dywanem. Problemem może być jednak to, że ulica jest stosunkowo wąska, co utrudni pracę dziennikarzom i operatorom. Na razie nie wiadomo, gdzie przygotowany będzie Euroclub, ale ponoć wybrane ma być jakieś miejsce blisko rzeki Tag. Ma być też…ekologicznie, a Portugalczycy planują wykorzystywać energię słoneczną za pomocą 900 specjalnych paneli. Jeśli chodzi o prowadzących, to spekuluje się, że (podobnie jak w Wiedniu) konkurs poprowadzą trzy kobiety: Catarina Furtado, Silvia Alberto i Filomena Cautela. Chętną do prowadzenia show jest również Suzy, reprezentantka Portugalii z Eurowizji 2014, która stara się być bardzo aktywna w świecie fanów konkursu.

Kolejne kraje potwierdzają udział w Eurowizji 2018 i zdradzają metodę wyboru. Telewizja holenderska wyśle swojego reprezentanta do Lizbony. Najpewniej znów dojdzie do wyboru wewnętrznego, a ponoć jednym z kandydatów może być Alain Clark. Dania swojego reprezentanta wybierze poprzez Dansk Melodi Grand Prix 10 lutego 2018 roku w Aalborg. Prowadzącymi będą Annette Heick i Johannes Nymark (ESC 2016). Celem telewizji duńskiej jest znalezienie całego „pakietu”, który pozwoli na wygraną w Eurowizji. Pomimo wprowadzenia szeregu ułatwień w ściąganiu opłat abonamentowych, telewizja BHRT raczej nie zdecyduje się na powrót na Eurowizję w przyszłym roku. Sytuacja nadawcy publicznego nadal jest bardzo ciężka, a jego kondycję pogarszają też planowane strajki pracowników. Na ten moment 28 państw wyraziło chęć udziału w Eurowizji 2018, jest wśród nich powracająca Rosja. Czekamy na potwierdzenia m.in. z Wielkiej Brytanii, Włoch, Ukrainy, Węgier, Chorwacji, Albanii czy Grecji.

Do 27 października trwać będzie przyjmowane zgłoszeń po akredytacje prasowe i fanowskie przed Eurowizją Junior 2017 w Tbilisi. Organizatorzy czekają na zgłoszenia od przedstawicieli z mediów narodowych (tutaj przeważać będą zapewne Gruzini i kraje b. ZSRR) oraz międzynarodowych (głównie strony „fanowskie” takie jak Wiwibloggs, ESCkaz czy ESCbubble). Ze względu na ograniczone miejsce w Centrum Prasowym, szefowie delegacji mają za zadanie akceptować jedynie wnioski od najważniejszych mediów (z naciskiem na media publiczne). Telewizja Polska potwierdziła już udział w Eurowizji Junior, a do 11 września zbierać będzie piosenki do preselekcji narodowych, których finał zaplanowano na 1 października.

%d blogerów lubi to: