Historia Portugalii na ESC – 1993 – Trzecia dekada za nami!

Festival da Cancao w 1993 roku zachował format z ubiegłej edycji, chociaż doszło do lekkich modyfikacji. Zorganizowano pięć półfinałów dla piosenek z otwartego konkursu, na który nadesłano ponad 500 utworów. Specjalna komisja wyłoniła 20 najlepszych i podzieliła na pięć grup po 4 utwory. Półfinały odbyły się w ramach programu „Sons do Sol”, a prowadził je Julio Isidoro. O wynikach decydowali jurorzy, a w skład komisji weszli m.in. Carlos Mendes, Dulce Pontes, Fernando Tordo czy Rita Guerra. Spośród wszystkich pięciu półfinałów wyłoniono 8 najlepszych utworów, przy czym zakwalifikowano wszystkich z pierwszej grupy, trzy piosenki z drugiej grupy oraz jedną z trzeciej. Z czwartego i piątego półfinału nie awansował nikt. Najwięcej punktów zdobył Paulo Brissos za utwór „No dia seguinte” – 45 głosów.

W tym roku nie było zaproszonych kompozytorów i w finale rywalizowały tylko piosenki z półfinałów. Półfinały odbyły się pomiędzy 3 a 31 stycznia, a finał 11 marca – prowadzili go Margarida Mercês de Melo i António Sala. Zwycięzca półfinału przepadł w głosowaniu jury regionalnego i zajął jedynie 6. miejsce. 167 punktów zdobyła Anabela z „A cidade” Pedra Abrantesa, Marco Quelhasa i Paulo da Costy. Drugie miejsce miał były reprezentant Portugalii – Jose Cid wchodzący w skład formacji Cid, Braganca e Ca. Lda. Zdobył 139 punktów. Na trzecim znalazła się Isabel Campelo ze 127 punktami. Anabela w półfinale otrzymała 42 punkty, co dało jej trzecie miejsce.

Anabela Braz Pires urodziła się w 1976 roku w Cova da Piedade. Jest nie tylko wokalistką ale i aktorką teatralną. W wieku 12 lat wygrała festiwal Grande Noite do Fado, a w tym samym roku reprezentowała swój kraj podczas UNICEF Song Festival zajmując 2. miejsce. W 1991 roku ponownie śpiewała dla swojego kraju, ale tym razem podczas Sopot International Song Contest. Zajęła 10. miejsce wśród 23 wykonawców. Debiutancki album wydała w 1991 roku, najnowszy w 2010. Eurowizyjna piosenka „A cidade (até ser dia)” doczekała się angielskiej wersji pt. „Nightfall in the city”.

Portugalia podczas Eurowizji 1993 wystartowała jako 10., pomiędzy Austrią a Francją. Uzbierała 60 punktów co dało jej miejsce dziesiąte! Czterech punktów zabrakło by zremisować z Kateriną Garbi z Grecji, ale Portugalia o 2 punkty przegoniła Hiszpanię. W finale konkursu startowało aż 25 państw. Anabela dostała aż dwie dwunastki – od Holandii i Hiszpanii. 8 dała Francja, po 5 Austria z Norwegią, 4 z Luksemburga, 3 z Cypru, po 2 z Grecji, Islandii, Szwecji i Finlandii oraz po 1 od Niemiec, Danii i Wielkiej Brytanii. Portugalska dwunastka trafiła do Francji, 10 do Włoch, a 8 do Norwegii. Zwycięska Irlandia dostała 6 punktów, a Hiszpania znów nic. Margarida Mercês de Mello podawała punkty, Isabel Bahia komentowała dla RTP1, a w skład portugalskiego jury wszedł m.in. Jorge do Carmo.

Portugalia po raz drugi w historii zajęła 10. miejsce – wcześniej udało się to w 1973 roku. Anabela jest dopiero siódmą reprezentantką kraju, która zdołała zająć miejsce w top10! A za rok będzie jeszcze lepiej! I po raz pierwszy Portugalia spotka się na eurowizyjnej scenie z Polską!

Zamknęliśmy trzecią dekadę portugalskich startów, w związku z tym pora poznać zwycięzcę głosowania w II dekadzie i ruszyć z nowym plebiscytem! Najlepszą piosenką Portugalii drugiej dekady okazał się „Playback” Carlosa Paiao z 1981 roku – zdobył 33% głosów. Drugie miejsce otrzymała Manuela Bravo za piosenkę z 1979 roku (29%), a trzecie Doce za utwór z 1982 roku (10%).

Przed nami kolejne głosowanie!

Wybierz najlepsze utwory Portugalii z III dekady startów

„Silêncio e tanta gente” (wyk. M. Guinot) 1984

„Penso em ti, eu sei” (wyk. A. Ferreira) 1985

„Não sejas mau para mim” (wyk. Dora) 1986

„Neste barco à vela” (wyk. Nevada) 1987

„Voltarei” (wyk. Dora) 1988

„Conquistador” (wyk. Da Vinci) 1989

„Há sempre alguém” (wyk. Nucha) 1990

„Lusitana paixão” (wyk. Dulce Pontes) 1991

„Amor d’água fresca” (wyk. Dina) 1992

„A cidade (até ser dia)” (wyk. Anabela) 1993

free poll maker

%d blogerów lubi to: