Festival da Cancao 1992 rozrósł się do rekordowej ilości pięciu półfinałów organizowanych od 12 stycznia do 9 lutego. Prowadził je Julio Isidoro w ramach programu „Entretenimento Total”. Celem półfinałów było wybranie spośród 15 kompozycji najlepszych pięciu, które trafiły do finału. W finale zagwarantowanych pięć miejsc miały propozycje przygotowane przez zaproszonych przez RTP kompozytorów. Piętnaście utworów półfinałowych podzielono na pięć grup po trzy utwory, a jurorzy decydowali o tym, które piosenki powinny się zakwalifikować – wyniki zsumowano dla wszystkich utworów i podano je po zakończeniu serii półfinałów. Z pierwszej grupy nie dostał się nikt (najwięcej punktów miała Olivia – 25), z drugiej awansowała Dina z utworem „Amor d’agua fresca” (40 punktów), z trzeciej Maria Emauz (31 punktów), z czwartej Cristina Roque (31 punktów), a z piątej Nani (42 punkty) oraz Os Safari (40 punktów).

Pięciu zaproszonych kompozytorów to Pedro Osório, Paco Bandeira, Paulo de Carvalho, José Niza i Nuno Nazareth Fernandes. Finał odbył się 7 marca, a prowadzili go Ana Zanatti i Eládio Clímaco. W finale aż 230 punktów zdobyła Dina i to ona triumfowała. Piosenkę „Amor d’agua fresca” przygotowała razem z Rosą Lobato de Faria. Drugie miejsce przypadło Ricie Guerrze z „Meu amor inventado em mim” (170 punktów), a trzecie Nani’emu i „Eu sou Maria-rapaz” (157 punktów). Ostatni był Luis Duarte – zdobył tylko 47 punktów.

Ondina Maria Farias Veloso urodziła się w 1956 roku w Carregal do Sol. Swój pierwszy album wydała w 1982 roku, ostatni w 2008. W preselekcjach portugalskich zadebiutowała już w 1980 roku z utworem „Guardado em mim” zajmując 2. miejsce w półfinale, ale dopiero 8. w finale. Spróbowała ponownie w 1982 roku z „Em segredo” lecz znów udało jej się zająć jedynie ósme miejsce. 10 lat przerwy od selekcji dobrze jej zrobiło, bo za trzecim razem udało jej się wygrać, chociaż w półfinałach zajęła 2. miejsce. Jej eurowizyjna piosenka nagrana została także po angielsku, francusku i hiszpańsku.

Podczas Eurowizji 1992 Portugalia wystartowała jako ósma pomiędzy Christerem Bjorkmanem ze Szwecji a Evridiki z Cypru. Zdobyła 26 punktów, co dało 17. miejsce na 23 kraje. Jednego punktu zabrakło by zremisować z Niemcami, zresztą Niemcy i Izrael przekazały Portugalii i tak najwięcej punktów – po 8. Jugosławia dorzuciła 5, Grecja i Finlandia po 2, a Włochy jeden. Portugalia swoją dwunastkę przesłała na Maltę, 10 zdobyły Niemcy, a 8 Włochy. Zwycięska Irlandia dostałą 4, a Hiszpania nic. Konkurs komentował Eládio Clímaco, a punkty podawała Ana Zanatti. Te osoby związane są z Eurowizją już od wielu lat.

Drugi raz w historii Portugalia zajęła 17. miejsce, wcześniej zdarzyło się to w 1978 roku. To trzeci najsłabszy rezultat do tej pory. Pomimo słabego rezultatu, format preselekcji postanowiono zachować także w 1993 roku…

Reklamy