Historia Portugalii na ESC – 1984 – Maria blisko top10

Telewizja RTP kolejną edycję Festival da Cancao zorganizowała w nieco innym formacie niż dotychczas. Finał odbył się 7 marca 1984, prowadzącymi byli Fialho Gouveia i Manuela Moura Guedes, ale tym razem konkurs składał się z dwóch części – finału i superfinału. W pierwszej rundzie wystartowało 15 kandydatów (z 16 piosenkami), a specjalnie powołana komisja wybierała sześć najlepszych utworów, które przeszły do superfinału. Także tam decyzję podejmowało to samo jury. Nie obyło się jednak bez problemów. Z powodu strajku muzyków w Portugalii, telewizja RTP była zmuszona wykorzystać nagrane wcześniej podkłady muzyczne i zrezygnować z orkiestry. Wyjątkiem była tylko Maria Guinot, która sama zagrała na instrumencie podczas swojego występu.

Jak co roku, w stawce nie zabrakło wykonawców, których możemy już kojarzyć z poprzednich odcinkó cyklu. 11. miejsce zajęły Doce, 10. miejsce miał Fernando Tordo, siódmy był kwintet Paula de Carvalho. Aż czterech wykonawców nie otrzymało w głosowaniu żadnego punktu i skończyło na ostatnim miejscu. Wśród nich Samuel w duecie z Cristiną. Co ciekawe, Samuel miał też dwa odrębne utwory – za jeden zajął ósme miejsce, a z drugim zakwalifikował się do superfinału. Pierwszą rundę wygrała Maria Guinot, która triumfowała również w superfinale, zdobywając 150 punktów za własny utwór „Silencio e tanta gente”. 10 punktów mniej miał Samuel, a trzecie miejsce zdobyła grupa Banda Tribo (113 pkt). Top6 pierwszej rundy jak i superfinału praktycznie niczym się od siebie nie różniło.

Maria Guinot urodziła się 1945 roku w Barreiro. Pod koniec lat sześćdziesiątych wydała dwie EP-ki, ale pierwszy album pojawił się dopiero w 1987 roku. Łącznie wydałą trzy płyty – ostatnią w 2004 roku. W 1981 roku po raz pierwszy pojawiła się podczas eurowizyjnych preselekcji i od razu zajęła 3. miejsce za utwór „Um adeus, um recomeco”. Ballada z Eurowizji nagrana została dodatkowo w trzech wersjach językowych – po angielsku, francusku i niemiecku.

Portugalia zamykała stawkę w 1984 roku, występując po reprezentacji Włoch. Maria zdobyła 38 punktów, co dało jej 11. miejsce na 19 możliwych. Aby wejść do top10 zabrakło tylko 1 punktu. Najwięcej punktów – po 8 – Maria dostała od Niemiec i Szwajcarii, 7 przekazała Jugosławia, 6 Holandia, 5 Hiszpania i 4 Luksemburg – to wystarczyło by zająć 11. miejsce. Portugalia, jako ostatni głosujący kraj, miała spory udział w punktowym dramacie, odbierając zwycięstwo Irlandii (dostała z Portugalii tylko 2 punkty). Przez głosowanie jury z Lizbony i pierwszą od lat dwunastkę dla Hiszpanii, Dania spadła z trzeciego miejsca. Portugalska dziesiątka trafiła do Belgii, a ósemka do Włoch. Zwycięska Szwecja dostała tylko 4 punkty. Komentatorem dla RTP1 był Fialho Gouveia, a punkty przekazał Eládio Clímaco.

Patrząc na wszystkie dotychczasowe rezultaty Portugalii należy uznać, że 11. miejsce to spory sukces! Do tej pory tylko raz (w 1968 roku) udało się temu państwu zająć jedenastą pozycję. Niestety, teraz aż do 1991 będzie…tylko gorzej.

Głosuj na ulubione utwory z drugiej dekady cyklu! Szczegóły TUTAJ.

%d blogerów lubi to: