Kolejny rok i kolejna próba zdobycia serc jurorów. Piętnasta edycja Festival da Cancao odbyła się 18 lutego 1978 roku pod nazwą „Uma Canção Portuguesa”, a zgodnie z nowym pomysłem, udział w niej wzięło jedynie troje wykonawców, których wskazała stacja. Konkurs był otwarty dla kompozytorów, którzy musieli korzystać z pseudonimów, by jurorzy nie wiedzieli, kto stoi za daną propozycją. Zgłoszono 161 piosenek, a do finału wybrano 12 – każdy z wykonawców prezentował 4 utwory. Show poprowadzili Eládio Clímaco i Maria José Azevedo, a gościem w Interval Act była brazylijska wokalistka Elis Regina, która zmarła 5 lat później z powodu przedawkowania kokainy. O zwycięzcy preselekcji decydowało grono jurorskie w skład którego weszli m.in. Elis Regina czy Simone de Oliveira. Po dwóch latach korzystania z głosowania publiczności zrezygnowano z tej metody i powrócono do jurorów.

O wyjazd na Eurowizję walczyli Gemini, Jose Cid i reprezentantka Portugalii z 1971 – Tonicha. Wygrała formacja Gemini z utworem „Dai-li, dai-li dou” Victora Mamede i Carlosa Quintasa. Zdobyli 46 punktów. Drugi był Jose Cid z „O meu piano”, a trzecia grupa Gemini z „O circo e a cidade”. Gemini zajęli też poza tym miejsca 10. i 11., Jose Cid poza drugim miejscem był też na piątym, szóstym i siódmym, a najsłabiej wypadła Tonicha, która znalazła się na pozycjach 4., 8-9. i ostatniej, dwunastej. Należy jednak podkreślić, że walka była wyrównana – różnice punktowe między utworami były niewielkie.

W skład Gemini wchodzili Fatima Padinha, Teresa Miguel, Tozé Brito i Mike Sergeant. Swój pierwszy singiel wydali w 1976 roku, a ostatni trzy lata później. To drugi zespół reprezentujący Portugalię na Eurowizji i kolejny, który rozpadł się praktycznie zaraz po konkursie. Grupa startowała w preselekcjach 1976 i wykonywała tam utwór „Portugal no coração”, który ostatecznie wygrał, ale w wersji śpiewanej przez Os Amigos. Wariant zaprezentowany przez Fatimę, Teresę, Toze i Mike’a zajął jedynie 6. miejsce. O Teresie i Fatimie jeszcze w tym cyklu usłyszymy – wokalistki wrócą na Eurowizję w 1982 roku. Piosenka „Dai-li, dai-li dou” to kolejny portugalski utwór eurowizyjny sławiący wolność.

Podczas Eurowizji 1978 Portugalia wystartowała jako piąta, pomiędzy Finlandią a Francją. Zdobyła 5 punktów, co dało 17. miejsce na 20 państw. Gorzej wypadły jedynie Finlandia z Turcją (po 2 punkty) oraz Norwegia, która tych punktów w ogóle nie miała. Cztery punkty grupie Gemini dały Włochy, a 1 sąsiednia Hiszpania. Portugalskie jury przekazało 12 punktów Luksemburgowi, 10 zwycięskiemu Izraelowi, a 8 Grecji. Hiszpania pozostała bez punktów, co dzieje się notorycznie od momentu wprowadzenia nowego systemu głosowania. Eládio Clímaco zadebiutował jako nowy komentator Eurowizji dla RTP1, z kolei komentatorem radiowym dla RDP Antena 1 nadal był Amadeu Meireles.

Kolejny rok i kolejna porażka. Portugalia zajęła najniższe miejsce w swojej historii – wynika to oczywiście z wydłużającej się listy uczestników. Nie będzie jednak musiała zbyt długo czekać na pogorszenie tych statystyk…Ale póki co przed RTP Eurowizja 1979 i kolejne wyzwanie – w jaki sposób przygotować preselekcje? Nadawca zdecyduje się na powrót półfinałów…

Przypominam, że do odcinka z rokiem 1983 trwać będzie głosowanie na pierwszą dekadę piosenek Festival da Cancao. Głosowanie dostępne TUTAJ.

Reklamy