Wielkie zmiany nastąpiły w formacie Festival RTP da Cancao w 1976 roku. Po raz pierwszy wewnętrznie wskazano reprezentanta – został nim Carlos do Carmo, niezwykle popularny ówcześnie wokalista i pierwszy prawdziwy fadista, który pojechał z Portugalii na Eurowizję. Urodził się w 1939 roku w Lizbonie, a jego prawdziwe imię i nazwisko to Carlos Manuel de Ascenção do Carmo de Almeida. Jest synem niezwykle znanej i cenionej wokalistki fado – Lucili do Carmo. Karierę rozpoczął w 1963 roku, pierwszy album wydał w 1967, a najnowsze wydawnictwo muzyczne podpisane jego imieniem i nazwiskiem ujrzało światło dzienne w 2015 roku, zresztą w 2014 roku przyznano mu nagrodę Grammy za całokształt twórczości. Warto podkreślić, że jest to pierwszy od dawna reprezentant Portugalii, który nie ma za sobą preselekcyjnej przyszłości. Carlos nigdy nie uczestniczył w Festival da Cancao.

Konkurs na piosenkę eurowizyjną dla Carlosa był otwarty dla wszystkich kompozytorów. Zgłoszenia wysyłano jednak używając pseudonimów, tak, by komisja wybierająca piosenki nie sugerowała się nazwiskami. Wybrano osiem utworów, które Carlos wykonał 22 lutego na żywo podczas programu RTP1. Występy pokazała dzień później stacja RTP2. Tym razem wybór piosenki powierzono widzom, którzy mogli głosować na najlepszą kompozycję wypełniając specjalne kupony z gazet czy śląc kartki pocztowe na adres telewizji portugalskiej. Każdy głosujący mógł wskazać tylko jeden utwór. Głosowanie trwało do 3 marca, a 7 marca ogłoszono wyniki – podczas finału preselekcji wokalista wykonał piosenki ponownie, jednak tym razem w kolejności rankingowej, czyli od najniżej do najwyżej ocenionej. Wtedy też ogłoszono kto skomponował daną propozycję oraz jaki procent poparcia uzyskała. Finał prowadzili António Vitorino de Almeida, Ana Zanatti i Eládio Clímaco.

Zwyciężyła piosenka pt. „Uma flor de verde pinho” zdobywając 25,25% głosów. Kompozytorami zwycięskiej propozycji byli Jose Niza i Manuel Alegre. Drugie miejsce otrzymała piosenka „Novo fado alegre” (23,97%), a trzecie „No teu poema” (13,24%). Najgorzej wypadła kompozycja „Maria-criada, Maria-senhora”, na którą głos oddało jedynie 3,58% widzów. Chociaż Carlos był pierwszym portugalskim fadistą na Eurowizji, to jednak zwycięski utwór nie był utrzymany w tym gatunku… „Ale piosenka nie jest fado, ma tylko jego elementy. Mówi o miłości…w tekście jest porównanie do miłości Pedro i Inês (króla i księżnej Portugalii). Taki odpowiednik Romeo i Julii” – komentuje Tymon Chwalisz, specjalista od udziału Portugalii w Eurowizji.

Portugalia wystąpiła na Eurowizji 1976 jako piętnasta, pomiędzy Austrią a Monako. Zdobyła 24 punkty, co dało jej 12. miejsce na 18 startujących państw. Carlos zdobył o 4 punkty więcej niż Greczynka, ale miał aż 20 punktów straty do reprezentantów Finlandii, którzy zajęli 11. miejsce. Udało się jednak zdobyć dwunastkę – najwyższa nota trafiła do Portugalii z Francji. Poza tym kraj wsparli jurorzy z Luksemburga (6), Grecji (4) oraz Finlandii i Włoch (po 1 punkcie). Portugalia 12 punktów przekazała zwycięskiej Wielkiej Brytanii, dziesięć dostały Włochy, a Belgia. Po raz kolejny sąsiednią Hiszpanię pozostawiono z zerem. Punkty z Portugalii podawała Ana Zanatti, która pełniła także rolę komentatorki dla RTP1. Dla radia RDP Antena 1 komentował Amadeu Meireles.

Po raz drugi (i na razie ostatni) Portugalia zajęła 12. miejsce w finale Eurowizji. Wynik nie należy do najlepszych, ale po dwóch słabszych latach każda poprawa się liczy. Telewizja RTP nie przestanie jednak kombinować z formatem preselekcji narodowych i już w 1977 roku zaprezentuje kolejny rewolucyjny pomysł.

Przypominam, że do odcinka z rokiem 1983 trwać będzie głosowanie na pierwszą dekadę piosenek Festival da Cancao. Głosowanie dostępne TUTAJ.

Reklamy