W kolejnym odcinku 42-częściowego cyklu Dziennika Eurowizyjnego jesteśmy już przy ostatnich krajach w finałowego rankingu. Sprawdzimy jak wyglądały wyniki głosowania w półfinale i finale, jak oceniali jurorzy oraz widzowie oraz jak dany rezultat wpłynął na statystyki danego kraju. Przed nami Cypr i reprezentant Hovig. Wokalista zaprezentował ciekawą choreografię i całkiem dobry utwór, ale od samego początku krytykowano go za kopiowanie pomysłów innych.

Cypr wystartował w I półfinale i zajął tam bardzo wysokie, piąte miejsce, wypadając lepiej niż Australia, która przecież w finale wywalczyła miejsce w top10! Hovig uzbierał aż 164 punkty, o 1 mniej niż Belgia. Tak dobry wynik to zasługa widzów, którzy piosence „Gravity” dali 5. miejsce i wyżej ocenili jedynie Portugalię, Mołdawię, Belgię i Szwecję. Cypr zdobył 103 punkty, tyle samo co Szwecja i aż 34 więcej niż Polska, która zajęła 6. miejsce. U jurorów Hovig znalazł się na 10. pozycji z 61 punktami – był to remis z Grecją. Punkt więcej miała Gruzja, 11 mniej Polska. Komplet 24 punktów przekazała Hovigowi Armenia (ormiańskie korzenie Hoviga zrobiły swoje), Grecja dała 12 punktów w televotingu, ale tylko 6 od jury. W głosowaniu komisji Belgia i Szwecja dały 8, Finlandia 7, z kolei w televotingu aż 7 punktów dały Gruzja, Polska czy Mołdawia. Jedynie dwa kraje nie doceniły Cypru (Azerbejdżan – z powodu ormiańskich korzeni Hoviga) i Hiszpania.

Chociaż w półfinale Cypr wypadł świetnie, to jednak przepadł w finale. Hovig uzbierał 68 punktów co dało mu niskie, 21. miejsce – 9 punktów mniej od Grecji i Danii oraz 4 punkty więcej od Polski. W televotingu było całkiem dobrze – 14. miejsce pomiędzy Białorusią a Norwegią i Grecją (32 punkty). U jurorów „Gravity” było na 20. miejscu z 36 punktami – pomiędzy Francją a Izraelem. W głosowaniu jury nie zawiodły Grecja (12) i Armenia (7) co razem stanowiło ponad połowę punktów. W televotingu te dwa kraje przyznały Hovigowi 12 punktów, co oznacza, że przekazały mu 75% wszystkich punktów jakie od widzów zebrał.

W pierwszym półfinale jurorzy cypryjscy uznali, że najlepszą piosenką pochwalić się mogła Grecja…Przynajmniej w faworyzowaniu swojego „wielkiego brata” nie byli tak bezpośredni i nie dali Demy samych pierwszych miejsc. Drugie miejsce miała Portugalia, trzecia Szwecja. Polska zdobyła 9. pozycję. Na samym końcu Czarnogóra z Albanią. W głosowaniu widzów wygrała oczywiście Grecja, drugi był Azerbejdżan (który nic nie dał Cyprowi za ormiańskie korzenie wokalisty…), trzecia Armenia (ciągnie Cypr na Kaukaz w tym roku). Portugalia zajęła 5., a Polska ósme miejsce. Czarnogóra i Albania także tutaj zajęły ostatnie miejsca.

Grecja wygrała głosowanie jurorów także w finale, drugie miejsce zajęły Włochy, a trzecie Portugalia. Polska wypadła słabo – tylko 19. miejsce, pomiędzy Hiszpanią a Rumunią. Na dnie Chorwacja i Norwegia. Demy zdobyła 1. miejsce w televotingu, a w top3 znaleźli się reprezentanci Bułgarii i Włoch. Portugalii przypadło czwarte miejsce, Polske dopiero 17. Dania i Niemcy szorowały doły rankingu publiczności.

21. miejsce to drugi najsłabszy rezultat Cypru w finale, ale osiągnięty już po raz czwarty. Wcześniej zdarzyło się to w 2000, 2010 i rok temu z grupą Minus One. Gorzej wypadli reprezentanci z 1999 i 2015 – zajmowali 22. miejsce. Piąte miejsce to nadal największy sukces Cypru – osiągnięty w 1982, 1997 i 2004. Na 28 udziałów w finale Cypr tylko 9 razy znalazł się w top10. Ostatni raz stało się to w 2004 roku, a nawet należy dodać, że od tego momentu Cypr tylko dwa razy wszedł do top20 (2005 i 2012). Zdobyciem 5. miejsca w półfinale Hovig zrównał się z Lisą Andreas z 2004 i jest to najlepszy rezultat kraju na tym etapie show. To trzeci z rzędu awans Cypru do finału!

Reklamy