Europejska Unia Nadawców poinformowała, że nadawca rosyjski nie będzie uczestniczył w Eurowizji 2017 po tym jak Rosja odrzuciła dwie alternatywne opcje zaproponowane przez organizatorów – „zdalny” występ Yulii Samoylovej lub zmianę reprezentanta. Oznacza to, że pomimo starań, Eurowizja 2017 będzie mieć oficjalnie 42 uczestników – w stosunku do ubiegłorocznej stawki do konkursu wracają Rumunia z Portugalią, ale wycofały się Bośnia i Rosja.

Oczywiście, że jestem zawiedziona, ale nie rozpaczam – nigdy nie tracę wiary i nie spuszczam głowy (…) Tak czy siak zrobiłam to, co chciałam – nauczyłam się angielskiego, przygotowywałam piosenkę, próbowałam nie czytać wiadomości i być z dala od tego zgiełku. Wciąż nie miałam czasu zobaczyć stroju na Eurowizję – na razie tylko o nim rozmawialiśmy.

Yulia Samoylova

Rosja zadebiutowała w 1994 roku, a pierwszą nieobecność zaliczyła już dwa lata później, gdy Andrei Kosinsky nie zakwalifikował się do finału, zajmując w przedbiegach 24. miejsce. W 1997 roku kraj reprezentowała Ałła Pugaczowa, ale już w 1998 EBU nie zezwoliło na start Rosji ze względu na niską średnią wcześniejszych rezultatów. Telewizja rosyjska planowała powrócić w 1999 roku, ale nie transmitowała imprezy w 1998 roku w związku z tym Europejska Unia Nadawców nie zgodziła się na wysłanie reprezentanta Rosji do Jerozolimy. Od 2000 roku kraj startował już regularnie.

Do tej pory Rosja wygrała Eurowizję raz – w 2008 roku za sprawą Dimy Bilana i „Believe”. Aż cztery razy zajęła 2. miejsce – w latach 2000, 2006, 2012 i 2015, trzy razy była trzecia – w 2003, 2007 i 2016. Najsłabszym reprezentantem w finale był Filip Kirkorov, który w 1995 roku zajął 17. miejsce. Rosja trzykrotnie wygrywała półfinały w których uczestniczyła (w 2012, 2015-2016), rok temu wygrała głosowanie widzów w finale Eurowizji. Rosja była krajem, który startował we wszystkich półfinałach (poza 2009 gdy kraj był w finale jako organizator) i zawsze zdobywał awans. Podobny status ma tylko Azerbejdżan (także startował we wszystkich półfinałach, poza tym w 2012 ze względu na organizację show).

Udział Rosji w Eurowizji często wiązał się z kontrowersjami – problemy z (najpewniej) pijanym podawaczem punktów podczas prób w latach dziewięćdziesiątych, kontrowersje po przegranej z Danią w 2000, skandale związane z Tatu, cała otoczka organizacyjna w Moskwie, manipulacje głosowaniem i polityczne układy, piosenki mające „wybielić” wizerunek Rosji w Europie, niechęć do Conchity Wurst, niezadowolenie z zasad eurowizyjnych, buczenie na rosyjskich reprezentantów od 2014 roku, czy potyczki z Gruzją i Ukrainą, które często odbijały się w piosenkach eurowizyjnych. Najpewniej kraj powróci w przyszłym roku, a reprezentantką znów będzie Yulia Samoylova. Chociaż Rosja rezygnuje z Eurowizji 2017 na miesiąc przed finałem, Europejska Unia Nadawców najpewniej nie będzie karać nadawcy. Niestety, Eurowizja nie będzie transmitowana na terenie tego kraju.

Reklamy