Kolejna uczestniczka Eurowizji 2017 wybrana! Telewizja czeska już jakiś czas temu informowała, że dokonano wyboru reprezentanta Czech, ale tajemnicę planowano zachować aż do marca, jednak dziś wszystko się wydało. Do Kijowa pojedzie wokalistka jazzowa Martina Barta (fot.) z utworem w języku angielskim. Premiera piosenki odbędzie się w marcu podczas specjalnego programu telewizji czeskiej. Pierwsi przekazali tę informację…członkowie niemieckiej formacji 4 To The Bar w której Martina śpiewa. W skład jury wybierającego reprezentanta weszli m.in. Jiri Skorpik, Michal Dvorak czy Michal Pavlicek. Do otwartego konkursu zgłosiło się ponad 300 chętnych. Będzie to już trzeci udział Czech w Eurowizji po powrocie tego kraju w 2015 roku. Rok temu nasi sąsiedzi po raz pierwszy awansowali do finału i chociaż zajęli tam jedno z ostatnich miejsc (z zerem punktów od widzów), udział Gabrieli Guncikovej i tak uznawany jest za sukces.

Znamy już kolejność startową w półfinale preselekcji mołdawskich. Stawkę otworzy Vozniuc ft. Vio Grecu, a zamknie The One. Formacja SunStroke Project (ESC 2010) wystartuje jako dziesiąta w kolejności. Poinformowano też, że trzeci uczestnik zrezygnował z rywalizacji. Po Constantinie Cobileanie i Irinie Kit z preselekcji wycofał się także jeden z najpopularniejszych wykonawców w kraju – Boris Covali. Powodem odejścia były problemy osobiste. Zamiast niego w półfinale wystąpi duet złożony z Valentiny Nejel i Sergiu Pungi. Półfinał preselekcji odbędzie się 24 lutego w Kiszyniowie.

Telewizja norweska opublikowała już pełne wersje swoich utworów do preselekcji „Melodi Grand Prix 2017”. Piosenki dostępne są na stronie NRK.no lub poprzez Spotify. W finale znajdzie się m.in. formacja Ammunition w której występuje Age Sten Nilsen – reprezentant Norwegii 2005 (zespół Wig Wam). Jak się okazuje, całkiem sporo wykonawców znanych z Eurowizji w Kijowie próbuje/próbowało w tym roku wrócić do stolicy Ukrainy. W preselekcjach portugalskich mamy Rui’ego Drumonda (17. miejsce w półfinale w Kijowie – jako 1/2 duetu 2B), w estońskich startują Lenna Kuurmaa (8. miejsce w finale dla Szwajcarii – jako Vanilla Ninja) i Laura Poldvere (20. miejsce w półfinale dla Estonii – jako Suntribe), w słoweńskich mamy Omara Nabera (12. miejsce w półfinale dla Słowenii). Do polskich selekcji próbowała się dostać Gosia Andrzejewicz (akordeonistka u boku Ivana Komarenki – reprezentacja Polski), a sporo plotkowano o udziale Heleny Paparizou dla Grecji (zwyciężczyni z Kijowa). Reprezentantka Albanii – Ledina Celo – prowadziła tegoroczne preselekcje w swoim kraju, przedstawicielka Rumunii – Luminita – zasiadła w jury, a Szilvia Peter Szabo (Nox) była gościem jednego z półfinałów „A Dal”.

Dodatkowe akcje dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego!

  • Głosowanie jurorów RSC w preselekcjach Łotwy, Norwegii, Litwy, Włoch (przedłużone do 19.02), Mołdawii, Estonii, Malty, Węgier, Rumunii i Islandii. Swoje punktacje należy wysyłać na blazewicz.poczta@gmail.com – szczegóły i terminarz TUTAJ.
  • Głosowanie w finale urodzinowego plebiscytu „Lucky 13″! Szczegóły TUTAJ.
  • GŁOSOWANIE NA FAWORYTA POLSKICH PRESELEKCJI 2017 – Szczegóły TUTAJ.

Źródło: Eurovoix, Wiwibloggs, inf. własne, fot.: 4 to the bar

Reklamy