Jurorska próba generalna na Malcie to najważniejszy moment w walce o głosy jurorów, bo to na podstawie dzisiejszych występów komisje profesjonalistów i dzieci będą oceniać piosenki. W trakcie transmisji finału na żywo jutro o 16:00 jedynie eksperci będą oddawać swoje głosy. Olivia Wieczorek ten najważniejszy występ ma już za sobą, więc pora sprawdzić, jak obserwatorzy ocenili polską reprezentantkę.

Steef Van Gorkum z Holandii, redaktor ESCdaily.com, bardzo dokładnie ocenia wszystkie poczynania wokalne uczestników, opisując każdą, nawet niewielką wpadkę. W przypadku Polski podkreślił pewne niedociągnięcia w pierwszej zwrotce oraz w refrenie, ale uznał, że i tak jest to drugi najlepszy wokal tegorocznej Eurowizji Junior, zaraz po Bułgarii, przy czym polska prezentacja do „Nie zapomnij” jest bardziej kompletna niż propozycja bułgarska „Magical Day”. ESCdaily.com przyznał też Polsce ocenę 4,5 bazując na tym, jak bardzo prawdopodobne jest, że dorosłe jury zagłosuje właśnie na ten utwór. Taką samą ocenę przyznano też Bułgarii i Gruzji – jest to najwyższy wynik spośród wszystkich reprezentantów! „Oceniając tylko wokal, najlepsza była dziś Bułgaria, a zaraz za nią Polska, Gruzja i Włochy. Pozostali są daleko w tyle – gdyby to był tylko konkurs wokalny” – dodaje Van Gorkum.

Polska była wielką niespodzianką podczas prób i wszystko wskazuje na to, że będzie tak samo także jutro, gdy poznamy wyniki konkursu. Co za występ!! Uwielbiam wszystko, co z tym związane: perfekcyjny wokal, klasyczny występ, mocna ballada…Jeśli Słowenia rok temu była blisko wygranej, tak teraz Polska może to osiągnąć, bo jurorzy ją pokochają. Olivia wygląda i brzmi jak księżniczka z Disneya” – zachwyca się Olivier Rocher z Francji, relacjonując przebieg prób dla Oikotimes.com. W głosowaniu Europrediction tego portalu swoje typy wskazało już ponad 12 tys. osób i Polska zajmuje pierwsze miejsce z 8,4% poparcia. Druga jest Albania, a trzecie są Włochy.

Klasyczny występ Polski idealnie współgra ze wspaniałym głosem Olivii – czytamy w relacji Sama Deakina dla Eurovoix.com, który podkreśla, że utwór „Nie zapomnij” z dnia na dzień stał się faworytem fanów, chociaż jest to ballada. William Lee Adams z Wiwibloggs.com przyznaje, że występ Olivii był zarówno słodki jak i pełen klasy, a wokalistka zdaje się być zupełnie pozbawiona tremy. Podkreśla też jej wspaniały wokal i bardzo dobrze dobrane wizualizacje. „Magia” – dodaje.

Wiemy, w jakiej kolejności zaprezentują się na scenie goście specjalni. Poli Genova wykona „If love was a crime”…w trakcie stawki konkursowej – dokładnie między Białorusią a Ukrainą. Po ostatnim występie konkursowym swoje opinie wygłoszą eksperci, a później Destiny zaśpiewa swój nowy utwór „Fast Life”, który przez portal ESCdaily został porównany do „Cool me down” Margaret. Kolejnym występem będzie prezentacja nowego singla „Hologram” duetu Jedward, a po nich znów pojawi się Destiny – tym razem z „Not My Soul”. Później dołączą do niej wszyscy uczestnicy i wspólnie zaśpiewają „Embrace”. Chociaż w tym roku nie ma głosowania widzów, skrót wszystkich występów i tak zostanie pokazany.

Poznaliśmy już nazwiska wszystkich rzeczników, którzy będą podawać punkty. Polskie noty przekaże reprezentanta polskiej diaspory na Malcie – 10-letnia Nicoletta Włodarczyk. Wśród byłych reprezentantów, którzy przekażą punkty są Mika (Armenia), Gaia Cauchi (Malta), Misha Smirov (Rosja), Anna Trincher (Ukraina) i Ruslan Aslanov (Białoruś).

Sam format głosowania wyglądać będzie następująco. Najpierw poznamy punkty jurorów dorosłych, które będą pokazane w ten sam sposób jak głosowanie jury podczas dorosłej Eurowizji. Rzecznicy przekazywać będą 12 punktów z danego kraju, wszystkie pozostałe noty pokazane będą na ekranie automatycznie. Po krótkiej przerwie poznamy rezultaty głosowania ekspertów – też tylko dwunastki zostaną wypowiedziane, a pozostałe noty pojawią się od razu na ekranie. Na koniec ten najbardziej emocjonujący moment, czyli zbiorcze wyniki głosowania jurorów-dzieci. Będą one pokazane w ten sam sposób, jak wyniki televotingu podczas dorosłej Eurowizji. W tym roku (podobnie jak w 2003-2004 gdy Polska startowała w konkursie) nie będzie automatycznych dwunastek od Europejskiej Unii Nadawców.

Źródło: Eurovoix, Wiwibloggs, ESCdaily, Oikotimes, JuniorEurovision.tv, fot.: Piotr Rubik

Reklamy

One comment

Możliwość komentowania jest wyłączona.