Ostatnio pojawiła się plotka, że jeden z czterech krajów (Szwecja, Łotwa, Holandia, Polska) zadebiutuje w tym roku podczas Turkowizji. Informacja okazała się prawdziwa, a tym krajem będzie Szwecja. Reprezentantką tego kraju będzie Arghavan z utworem „Dirçəliş”. Wokalistka urodziła się w Iranie, ale w wieku trzech lat trafiła do Szwecji, gdzie aktualnie mieszka, tworzy i udziela się społecznie.

Udział Szwecji w Turkowizji jest możliwy dzięki kompozytorkom – Ylvie i Lindzie Persson. Są one znane fanom Eurowizji, zwłaszcza tym, którzy śledzą preselekcje narodowe, gdyż Szwedki są znane z zalewania swoimi kompozycjami różnych nadawców europejskich. W latach 2013-2016 przygotowały 20 piosenek, które usłyszeliśmy w preselekcjach narodowych 11 krajów. Wśród najbardziej znanych są „You will be here”  i „Supernova” dla Janet z Białorusi, „Hold your colours” dla Solju z Finlandii, „Still alive” dla Antona Ovidiu z Rumunii, „Eye of the storm” dla Karlotty z Islandii czy „Overload” dla Victorii Petrik z Ukrainy. Do tej pory żadna ich próba nie zakończyła się sukcesem i Ylva i Linda na razie nie miały okazji uczestniczyć w Eurowizji. Postanowiły więc przerzucić się na Turkowizję, gdzie ich utwór na pewno może się wyróżnić.

Na tę chwilę 24 kraje/regiony potwierdziły udział w Turkowizji 2016, chociaż nadal nie wiadomo gdzie i kiedy będzie ona zorganizowana. Znamy dopiero ośmiu uczestników, a poza reprezentantką Szwecji – Arghavan, wystąpi też m.in. Seyran (Niemcy), Irenek Khan (Chakasja) czy Yulia Arnaut (Gagauzja).

Źródło: Eurovoix-World, YlvaLinda.se, fot.: Pierre’s Schlager

Reklamy