Szóste miasto walczy o organizację Eurowizji 2017

Kijów, Odessa, Lwów, Dnipro i Charków mają kolejnego konkurenta w walce o tytuł gospodarza Eurowizji 2017 – do rywalizacji oficjalnie zgłosiło się miasto Chersoń, które konkurs chciałoby zorganizować na terenie stadionu Kristal, który wymaga jednak renowacji. Obiekt może pomieścić ok. 20 tys. widzów. Wszystkie miasta, które chcą jeszcze stanąć do rywalizacji, muszą wysłać swoje aplikacje do NTU nie później niż do 8 lipca. Później specjalna komisja wyłoni dwie najlepsze propozycje i podejmie decyzję. Ma ją podać publicznie na początku sierpnia. Na tę chwilę największe szanse na wygraną ma Lwów, który startuje z Areną Lviv, mogącą pomieścić ponad 30 tys. widzów.

Wcześniej chęć organizacji Eurowizji 2017 zgłaszały również Czerkasy, Winnica i Użhorod, jednak nie wiadomo, czy władze tych miast ostatecznie zdecydują się na wysłanie aplikacji bo i tak z góry wiadomo, że nie będą mieć żadnych szans w starciu z faworytem fanów – Lwowem, czy stolicą kraju – Kijowem.

Czy wiesz, że:

  • W latach 1569-1686 Kijów należał do Korony Królestwa Polskiego i był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów
  • Dopiero w tym roku miasto znane wcześniej jako Dniepropetrowsk zmieniło nazwę na Dnipro
  • Komunikacja tramwajowa jest we Lwowie bardziej rozwinięta niż autobusowa
  • W latach 1941-1944 Odessa była częścią Rumunii i nazywała się Antonescu
  • Charków to drugie co do wielkości miasto Ukrainy
  • Chersoń ma swoje lotnisko, z którego odbywają się jedynie regularne loty do Stambułu