Histeria opanowana – Polska wystartuje w ESC 2016

Prawdopodobieństwo wyrzucenia TVP i PR z Europejskiej Unii Nadawców i jednoczesne wykluczenie Polski ze stawki konkursowej Eurowizji 2016 spowodowało lawinę artykułów w polskich i zagranicznych mediach. Wszędzie informowano o tym, że EBU nie jest zadowolone z faktu, że prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. „małą ustawę medialną”, podawano, że polskie media publiczne utraciły niezależność (tak cenioną przez Unię) oraz przypominano o wypowiedziach Jacka Kurskiego na temat Conchity Wurst. Przypominano też dwa ostatnie rezultaty Polski na Eurowizji, a artykuły okraszano zdjęciami Cleo i Mazowszanek czy Moniki Kuszyńskiej. O sprawie z rana informowano w TVN24, pisały też o tym najważniejsze polskie media co wywołało panikę wśród fanów Eurowizji. Nawet jeśli nie byli oni zadowoleni z „dobrej zmiany” wprowadzanej przez partię rządzącą, to jednak nie zgadzali się na traktowanie Polski gorzej niż np. Białorusi i Azerbejdżanu, których status w EBU nigdy nie był zagrożony.

Około poludnia na Twitterze profilu Eurovision pojawił się wpis potwierdzający, że Polska weźmie udział w Eurowizji 2016, zgodnie z planem. Parę chwil później oświadczenie w tej sprawie wydała Europejska Unia Nadawców zapewniając, że TVP i PR nie stracą statusu aktywnego członka, jednak organizacja jest zaniepokojona zmianami i będzie się im bacznie przyglądać.

Pomimo burzy wokół statusu TVP w ramach EBU i Eurowizji, przedstawiciele nadawcy nie opublikowali żadnego oświadczenia w tej sprawie. Nadal nie ma żadnych nowych informacji ws. przygotowań do konkursu oraz wyboru reprezentanta, więc należy się spodziewać kolejnych plotek z tym związanych. Najnowsze wskazują nawet na to, że TVP zorganizuje preselekcje narodowe w których udział wezmą artyści, których piosenki zostały już do telewizji zgłoszone. Na razie nie ma jednak żadnych oficjalnych przesłanek mogących potwierdzać te doniesienia.

Jeden z czytelników Dziennika Eurowizyjnego poinformował, że Michał Szpak wystąpi 27 lutego w Mińsku Mazowieckim (szczegóły TUTAJ), co oznacza, że jego zaangażowanie w program „Agent” stacji TVN może nie być tak długotrwałym procesem, jak informowałem wczoraj. W szybkiej ankiecie zorganizowanej wczoraj na Facebooku Michał ma jedynie 5% poparcia czytelników Dziennika Eurowizyjnego. Wygrywa Edyta Górniak (20%), na drugim miejscu jest… (ulibienica fanów ESC) Magda Gessler z 8%, na trzecim Natalia Nykiel (7,9%). Ze Szpakiem wygrywają też Aldona Orłowska i Doda.

Źródło: EBU, Facebook, fot.: telewizjarepublika.pl

1 komentarz

  1. Zakończenie kręcenia programu Agent planowane jest na drugą połowę lutego, gdyż już 15 lutego rusza nowa ramówka TVN. Wiem to z forum o temtyce telewizyjno-satelitarnym.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: