TVP milczy, media grzmią

Zgodnie z zapowiedziami TVP jeszcze z końca 2015, nowego reprezentanta Polski na Eurowizji mamy poznać w lutym, a wybór miał zostać dokonany wewnętrznie. Dochodzą nas jednak słuchy, że może dojść do pewnych komplikacji i zmian w samym formacie wyboru. Przypomnę, że Monika Kuszyńska została nominowana do roli reprezentantki już we wrześniu 2014, chociaż dopiero w lutym 2015 zostało to oficjalnie przekazane widzom. Teraz decyzje nie zapadły tak szybko. Z różnych źródeł wiadomo, że Telewizja Polska zbiera(ła) zgłoszenia od artystów i rekomendacje z wytwórni płytowych. Zainteresowanie wyraził m.in. Michał Szpak, dziś na Facebooku swoje zgłoszenie potwierdziła Stashka. Pojawiły się niepotwierdzone doniesienia, że takich zgłoszeń zebrano już całkiem sporo – zarówno od tych mniej znanych wykonawców jak i takich, którzy są aktualnie na topie. Plotkuje się m.in. o Natalii Nykiel. Co ciekawe, Michał Szpak dziś wyleciał do RPA wraz z ekipą uczestników reality-show „Agent” realizowanego przez TVN. Jeśli wokalista okaże się wystarczająco bystry, lub jest tytułowym agentem, może spędzić w Afryce aż 2 miesiące. Czy to oznacza, że jednak zrezygnował z walki o Eurowizję?

„Z początkiem stycznia komisja złożona z dziennikarzy muzycznych współpracujących z TVP miała wybrać spośród nadesłanych propozycji piosenkę dla Europy i tym samym sfinalizować umowę między wykonawcą, wytwórnią a nadawcą. Jak podają osoby z otoczenia komisji, nowa rada nadzorcza rozpoczęła „konsultacje” z sekcją odpowiedzialną za wybór reprezentanta i utworu. Czy na ostatniej prostej dojdzie do zmiany? A może nowy zarząd nie zdąży już wprowadzić zmian?(wątpię…).” – czytamy na profilu Facebook PopRunTheWorld. Sugestie, że może dojść do zmiany eurowizyjnej strategii pojawiły się niemal równocześnie z wiadomościami o tym, że Jacek Kurski przejmie Telewizję Polską.

Tzw. „mała ustawa medialna” została mocno skrytykowana za granicą. Władze szwedzkich mediów publicznych, w tym SVT, który jest organizatorem Eurowizji 2016, wystosowały pismo do szwedzkiego parlamentu z prośbą o reakcję na niepokojące zmiany zachodzące na Woronicza. Zaniepokojone jest również EBU, a temat podchwyciły media, na co dzień niezajmujące się Eurowizją. Washington Post powołuje się na Oikotimes i ESCDaily podając, że TVP może zostać wykluczona z Europejskiej Unii Nadawców, tym samym stracić prawo do udziału w Eurowizji. W podobnym tonie przygotowano artykuł na Politico.eu. Cytowane jest pismo, które dyrektor EBU wysłał do Andrzeja Dudy. Była to prośba o niepodpisywanie małej ustawy medialnej ze względu na ochronę niezależności mediów publicznych, które są symbolem wolnego i demokratycznego kraju. Media wspominają też o homofobicznych wypowiedziach Jacka Kurskiego na temat Conchity Wurst po jej wygranej w Kopenhadze. Zarówno Washington Post jak i Politico twierdzą, że udział Polski w Eurowizji 2016 będzie czymś godnym obserwacji.

Jeśli TVP chciałaby wycofać się z Eurowizji 2016, stacja poniosłaby karę finansową. Do tej pory nie zdarzyło się, by jakikolwiek kraj został tak późno wykluczony ze stawki konkursowej. „Nie jestem entuzjastą stylu ‚dobrej zmiany’, ale co z Rosją, Białorusią, Azerbejdżanem w kontekście nadawców publicznych?” – pyta Szymon, właściciel popularnego profilu „Let’s talk about ESC” na Facebooku.

Nadal czekamy na jakiekolwiek nowe informacje odnośnie Eurowizji ze strony Telewizji Polskiej. Póki co nie znamy dokładnej daty podania nazwiska reprezentanta i premiery piosenki. Nie ma też żadnych wiadomości dotyczących formy prezentacji utworu.

Źródło: Facebook, Washington Post, Politico, inf. własne, fot.: wiadomosci.wp.pl

2 komentarze

 1. Jeżeli zostaniemy na Eurowizji i EBU faktycznie nas nie wyrzuci to znając życie forma wyboru będzie taka sama jak przed rokiem czyli:
  1. Faza komisyjna – tym razem poprzez utwory nadesłane przez wytwórnie płytowe. TVP zapytanie do nich wysłała w grudniu
  2. Negocjacje TVP1 z reprezentantem
  3. Podpis Prezesa TVP
  4. Ogłoszenie reprezentanta i piosenki w programie Świat się kręci
  Raczej nie widzę zmian w tym zakresie.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: