Eurowizja 2015, DE ESC TOP 10, EMA 2015, Rising Star, Dansk Melodi Grand Prix, Eurowizja dla Dzieci 2015, Polska na ESC

DE ESC TOP 10 – Notowanie 7.

Przed nami kolejne notowanie tworzone przez czytelników Dziennika Eurowizyjnego! Tym razem skromniej i bez linków do YouTube, ale na pewno wszyscy dobrze te piosenki kojarzą.

 • 10. Milki „Accent” (spadek z 8.) (7. raz na liście) 200 punktów
 • 09. Amber „Warrior” (bardzo duży spadek, bo aż z 4.) (7.) 213 punktów
 • 08. Elhaida Dani „Diell” (spadek z 5.) (3.) 218 pkt.
 • 07. Christabelle „Rush” (awans z 10.) (7.) 222 pkt.
 • 06. Daniel Kajmakoski „Lisja esenski” (awans z 7.) (7.) 222 pkt.
 • 05. Kati Wolf „Ne engedj el” (awans z 9.) (6.) 233 pkt.
 • 04. Krisia Todorova „Planet of the Children” (spadek z 3.) (7.) 245 pkt.
 • 03. Lindita Halimi „S’te fal” (awans z 6.) (3.) 264 pkt.
 • 02. Uzari i Maimuna „Time” (spadek z 1.) (4.) 268 pkt.
 • 01. Trijntje Oosterhuis „Walk along” (awans z 2.) (6.) 282 pkt.

Jak widać, sporo zmian, ale już drugi raz z rzędu żadna nowa propozycja nie zdołała przebić się do stawki. Najbliżej byli Elina i Stig z Estonii – ich utwór „Goodbye to yesterday” zdobył 11. miejsce i 200 punktów. Przed nami kolejne notowanie, a ponieważ nowych utworów przybywa, propozycji będzie więcej. Po raz drugi w propozycjach pojawi się utwór z Gruzji „Warrior”, jednak tym razem już jako piosenka reprezentująca kraj na Eurowizji. Będą też cztery propozycje z Finlandii, dwie z Litwy oraz po jednej z Węgier i Estonii. Głosowanie potrwa do przyszłego piątku, a formularz dostępny jest TUTAJ.

TELEGRAM TELEGRAM

Słowenia ma już finalistów selekcji, co prawda zamiast zapowiadanej dwunastki, jest ich tylko ośmiu, ale są to dość ciekawe nazwiska. Po raz kolejny udział w selekcjach EMA wezmą Alya i Rudi Bucar (fot.), wraca też duet Maaraaya, w skład którego wchodzi Marjeta Vovk i jej mąż Raay, twórca m.in. „Round and round” (ESC 2014) czy „Nisi sam” – utworu z JESC. Największą sensacją jest jednak samodzielny start Martiny Majerle, która do tej pory wielokrotnie brała udział w Eurowizji, ale jako chórzystka. Utwór napisał dla niej Andrej Babić. Więcej informacji już wkrótce na Eurowizja.org

Izraelskie show „Rising Star” nadal eliminuje kandydatów, a aktualnie w stawce znajduje się już tylko 16 uczestników. Wymienianie ich nazwisk raczej nikomu nie jest tu potrzebne, bo są to w większości anonimowi wokaliści, którzy dopiero tymi tytułowymi gwiazdami zostaną. Program wszedł w etap koncertów na żywo i cotygodniowych eliminacji, jednak nadal nie wiadomo dokładnie, kiedy odbędzie się finał. Przypominam, że zwycięzca programu automatycznie zostanie reprezentantem kraju na Eurowizji.

Jak zawsze Rumunia jest krajem, który jako jeden z ostatnich zdradza swoje plany eurowizyjne. TVR zamierza przygotować finał narodowy, jednak jego format na razie pozostaje jeszcze tematem do dyskusji. Nie znamy też terminu wyboru. Zapewne niektórzy artyści mają już przygotowane nagrania i tylko czekają na ogłoszenie regulaminu. Co ciekawe, jakiś czas temu Johnny Logan poinformował, że mógłby reprezentować Rumunię na ESC, jeśli stacja wybierze go wewnętrznie. Do realizacji tego pomysłu (na szczęście) nie doszło.

Nie tylko Tony Sanchez-Olhsson jest kompozytorem eurowizyjnego utworu Hiszpanii. Przy pracach nad „Amanecer” pomagali też Peter Bostrom i Thomas G:son, co oznacza, że Hiszpania przygotowuje na konkurs spory hit. Przypomnę, że m.in. G:son to jeden z najbardziej „eurowizyjnych” kompozytorów w ostatnich latach, a jego największym sukcesem jest „Euphoria”, która wygrała w 2012 roku. Szczegółów dotyczących „Amanecer” nie znamy, ale wiemy, że będzie w całości wykonane po hiszpańsku.

Telewizja duńska przywraca głosowania jury regionalnego podczas selekcji Dansk Melodi Grand Prix. Według producentów, wprowadzi to dodatkowe emocje, głosowanie będzie ciekawsze, a i pouczające, bo widzowie dowiedzą się, czy gusta mieszkańców różnych regionów są rozbieżne. Łącznie prowadzący łączyć się będą z pięcioma miastami, m.in. Kopenhagą i Aarhus. Łącznie jury przekaże uczestnikom 50 punktów, tyle samo do dyspozycji mają też widzowie.

EBU potwierdziło, że telewizja włoska nie będzie organizatorem Eurowizji dla Dzieci 2015. Nie ma jednak co płakać, bowiem aż dwa kraje są zainteresowane goszczeniem konkursu u siebie. To spory sukces i widoczna oznaka większego zainteresowania imprezą. Portal JuniorEurovision.tv nie podaje nazw zainteresowanych nadawców, ale zapewne jednym z nich jest Bułgaria. A kto drugi? Tutaj można celować zarówno w Szwecję jak i Rosję czy Gruzję. Być może na ponowne „hostowanie” zdecydowała się Białoruś lub Armenia. Decyzja ma być podana pod koniec miesiąca.

Doda w wywiadzie dla Radia „Złote Przeboje” po raz kolejny powiedziała, że chętnie pojechałaby do Wiednia i zrobiła tam show, ale potrzebuje pieniędzy, które mogłaby na przygotowania przeznaczyć. Nie wiadomo, czy TVP jest skłonna przeznaczyć nieco więcej środków na Eurowizję, jednak znając trudną sytuację finansową stacji, można być do tego sceptycznie nastawionym. Fani nie tracą jednak nadziei, a do popierających Dodę dołączył niedawno Donatan, który przygotował ubiegłoroczny utwór Polski na ESC.

1 komentarz

 1. I bardzo dobrze, że nie ma linków, „zamulają” tylko całą stronę…Jeśli Doda tak bardzo chce pieniędzy na występ, to niech sprzeda swoje buty, którymi tak lubi się chwalić.
  Mam nadzieję ,że duński nadawca wybrał rzeczywiście najlepsze utwory, a nie asekuracyjnie, średnie ,żeby tylko po raz kolejny nie organizować Eurowizji.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: