Eurowizja 2015, Supernova, UMK 2015, Polska na Eurowizji, Eurovision Song Project

Bałtyk bierze się do roboty!

Telewizja łotewska LTV opublikowała dziś nazwiska uczestników selekcji narodowych, które zorganizowane będą pod nową nazwą „Supernova”. Wśród kandydatów nie zabrakło oczywiście paru weteranów, chociaż jest ich znacznie mniej niż w latach ubiegłych – być może z powodu zmiany formatu i obowiązku udziału w castingu. O wyjazd na ESC powalczą m.in. Markus Riva (foto), Antra Stafecka czy Framest, a w stawce znalazło się parę utworów z tytułami w języku narodowym. Pełny spis dostępny jest TUTAJ. „Supernova” składać się będzie z trzech półfinałów (ruszą 2 lutego) i finału, który zaplanowano na 22 lutego. Póki co nie wiadomo czy i kiedy utwory selekcyjne będą opublikowane w Internecie.

Finlandia również oficjalnie zaprezentowała uczestników selekcji, chociaż nazwiska znane już były wcześniej z powodu (nie)kontrolowanego wycieku. Dziś jednak opublikowane zostały wszystkie utwory (dostępne TUTAJ) oraz podano podział półfinałowy i format show. UMK 2015 składać się będzie z trzech półfinałów (w dniach 7., 14. i 21. lutego). Finał zaplanowano na 28 lutego, a w ostatecznej bitwie o Wiedeń udział weźmie 9 najlepszych kandydatów.

Z małym poślizgiem ruszyło głosowanie na piosenki litewskie, które dostępne są już na oficjalnej stronie telewizji LRT – TUTAJ. W pierwszej rundzie udział bierze 12 kompozycji, a po zamknięciu głosowania dwa najsłabsze zostaną wyeliminowane. Aktualnie najlepiej radzi sobie „Not perfect” Edgarasa (20,91%), drugie miejsce ma „This Time” (które zaśpiewa w sobotę Vaidas), a trzecie „Skestu” współtworzone przez Monikę Linkyte. Gdyby wyniki podano teraz, z konkursem pożegnałyby się „Es tut mir nicht Leid” i „No more tears” – te propozycje mają aktualnie po 1,95% głosów.

UWAGA!

Już w środę o 14:00 finał preselekcji Gruzji do ESC 2015. Kandydatów jest pięciu, a o wynikach zadecydują widzowie i jurorzy (50/50). Największym faworytem jest Nina Sublati, która wykona utwór „Warrior”. Spore szanse ma też Misha Sulukhia, natomiast faworytem Nodi’ego (ESC 2013) jest formacja Niutone. Finał gruziński potrwa jedynie 40 minut i dostępny będzie na Eurovision.tv oraz na stronie nadawcy TUTAJ.

TELEGRAM TELEGRAM

W wywiadzie dla „Polskiego Radia” Doda powiedziała, że dostała ofertę od TVP zarówno w tym jak i w zeszłym roku. Wokalistka przyznała, że bardzo chciałaby pojechać na Eurowizję gdyż ma pomysł na prezentację i nie boi się wyzwań. Dodała jednak, że chciałaby mieć do dyspozycji budżet na tyle duży, by móc zrealizować wszystkie swoje pomysły. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w moim artykule na Eurowizja.org – TUTAJ.

Jutro telewizja hiszpańska poinformuje o tym, kto został wybrany na nowego reprezentanta kraju. Wiadomo, że Marta Sanchez zdementowała już plotki, jakoby to ona miała jechać na ESC. Z kolei Edurne potwierdziła, że dostała propozycję od TVE. Różne źródła podają też nazwisko Pablo Alborana i Efecto Pasillo. Konferencja prasowa odbędzie się o 10:30, a poza nazwiskiem reprezentanta dowiemy się również, w jaki sposób wybrany zostanie utwór na Eurowizję.

Telewizja grecka NERIT rozpoczęła negocjacje z wytwórniami muzycznymi, które chciałyby zaangażować swoich artystów do udziału w preselekcjach narodowych. Finał ma się odbyć na początku marca, a (podobnie jak rok temu) producentem show będzie prywatna stacja MAD TV. Na razie brak jakichkolwiek przecieków dotyczących zainteresowanych wykonawców, zresztą Grecja powoli traci pozycję kraju, którego wyborami i plotkami fani Eurowizji najbardziej ekscytowali się w sezonie selekcyjnym. Coraz częściej pod kątem domysłów, spekulacji i zaskakujących zwrotów akcji przeganiają ją Polska z Hiszpanią.

Cypryjskie Eurovision Song Project pokazywane będzie w piątki, a nie w niedziele jak dotychczas. Zmiana dotyczy dwóch odcinków rundy „Eurochallenge”, które poprzedają finał, jedyną część selekcji realizowaną na żywo. Kolejne odcinki pokazane będą 16 stycznia (z 20 kandydatów zostanie jedynie 10) i 23 stycznia (z 10 uczestników wybrana będzie finałowa szóstka). Data finału pozostaje bez zmian – 1 lutego. Wiadomo, że transmisję internetową zapewni Eurovision.tv

3 komentarze

 1. Doda, nie mówię -nie! Atutem Dody jest umiejętność śpiewania Live i pewność na scenie.

  Jednak mam zastrzeżenia co do utworu,jest przeciętny[jeżeli to „Riotka”].
  To za mało na Eurowizję! Takie odnoszę wrażenie.

  Dodam ,iż moim faworytem jest zespół LemOn.

  Polubienie

 2. Przesłuchałem wszystkie piosenki fińskie. I tak, najbardziej podobają mi się utwory: Siru, Angelo De Nile, Juoniego Aslaka oraz Solju. Ciekawie brzmi też Shava, Opera Skaala i Eeverest (ale tych piosenek nie chcę w Wiedniu).

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: