Cypr rozpoczyna preselekcje

Dziś rusza maraton preselekcji cypyjskich, które zakończą się wielkim finałem 1 lutego 2015 roku. Zanim jednak do finału dojdzie, należy kandydatów przepuścić przez eliminacyjne sito. Wieczorem stacja CyBC pokaże raport z pierwszej części eliminacji. Uczestnicy opowiedzą o swojej karierze oraz o tym, czym jest dla nich Eurowizja. Poznamy ich rodzinę, znajomych oraz zobaczymy jak pracują w studiu nagraniowym. Wykonają też covery eurowizyjne i piosenki przygotowane na ESC 2015. Oceniać ich będą jurorzy cypryjscy, a w skład komisji weszła m.in. Despina Olympiou (ESC 2013). Każdy z członków jury będzie dawał głos na „Tak” lub na „Nie” dla danego wykonawcy. Kandydaci będą potrzebować minimum trzech pozytywnych ocen, by przejść dalej. Spośród 60 kandydatów i kompozycji jedynie 20 bedzie mogło przejść do drugiego etapu konkursu. Pełna lista wykonawców dostępna jest TUTAJ.

Dzisiejszy odcinek rozpocznie sie o 20:30 i w Internecie śledzić go będzie można TUTAJ.

Przy okazji należy wspomnieć, że od 13:10 śledzić można transmisję internetową rundy Expert Check preselekcji szwajcarskich. Spośród osiemnastu kandydatów jedynie 6 zakwalifikuje się do wielkiego finału. O Eurowizję 2015 powalczy trzech uczestników z platformy internetowej, dwóch z telewizji RTS i jeden z RSI. Transmisja castingu dostępna jest TUTAJ.

Rybak kontra cała reszta?

Poznaliśmy już skład finału preselekcji białoruskich. Wśród kandydatów sporo znajomych, ale wśród odrzuconych sporo niespodzianek. O wyjazd do Wiednia powalczy zespół stworzony przez Alexandra RybakaMilki. Ich utwór „Accent” spotkał się ze sporą krytyką fanów, chociaż ma też swoich zwolenników. Wielu uważa, że Milki zwyciężą w finale, bowiem Białorusinom zależy na tym, by reprezentował ich zwycięzca Eurowizji – nawet jeśli chodzi tylko o rolę kompozytora. Konkurencją dziewcząt będą m.in. weterani selekcji białoruskich, np. Uzari (tym razem z Maymuną i utworem „Time„), Napoli (z „My Dreams„), Daria (z „Love is my colour„), Janet (z „Supernova” autorstwa szwedzkich kompozytorów) czy Alexey Gross (na zdj.) (z „Stand as one” autorstwa Teo). Nie zabraknie również Gunesh, laureatki 2. miejsca w Turkowizji 2013. Pomimo licznych porażek selekcyjnych, Gunesh nadal wierzy w cud i zwycięstwo – czy uda jej się to z „I believe in miracles„? Pełna lista finalistów dostępna jest TUTAJ, a niemal wszystkie utwory znaleźć można na YouTube (nagranie zebrali redaktorzy WiwiBloggs – TUTAJ). W ankiecie organizowanej przez Wiwi aż 37,5% fanów typuje Milki do zwycięstwa, drugie miejsce mają Uzari i Maymuna (15,6%), a trzecie Beatris (6,24%).

Do finału nie zakwalifikowali się m.in. formacje Aura (konsekwentnie śpiewająca po białorusku i konsekwentnie odrzucana przez jury), Sweet Brains (grupa zombie, która cieszyła się sporym zainteresowaniem mediów) czy 57-letnia „babushka” rockerka. Wielki finał konkursu odbędzie się 26 grudnia i transmitowany będzie na kanale Belarus 1 i Belarus 24 oraz w Internecie. Dwudniowe relacje z castingów cieszyły się sporym zainteresowaniem internautów. Jak informuje strona oficjalna nadawcy transmisję oglądali widzowie z 70 krajów, w tym z Polski, Rosji, Ukrainy, USA, Holandii, Włoch, Izraela czy nawet Kanady i Indii.

TELEGRAM TELEGRAM

Besa Krasniqi, Kozma Dushi i Andos zrezygnowali z udziału w preselekcjach albańskich. Nowym nazwiskiem na liście jest Estela Brahimllari, co oznacza, że ostatecznie 26 kandydatów walczyć będzie o Grand Prix (a nie 28 jak planowano). Telewizja RTSH opublikowała już podział półfinałowy – pierwszą rundę otworzy Enver Petrovci, a zamknie Venera Lumani. Drugi półfinał rozpocznie Jozefina Simoni, a zamknie Gjergj Leka. Elhaida Dani walczyć będzie w drugim półfinale.

Premiera radiowa utworu Holandii odbędzie się 11 grudnia, a już dzień później Trijntje zaśpiewa swoją piosenkę na żywo podczas półfinału „The Voice”, w którym jest jurorem. Show ruszy o 20:30 na RTL4. Co ciekawe, w półfinale udział bierze formacja O’G3NE, która pod nazwą „Lisa, Amy & Shelley” reprezentowała Holandię podczas JESC 2007.

Plotki głoszą, że duet prowadzących ESC 2015 został już wybrany i stworzą go Andy Knoll i Alice Tumler. Fanom eurowizyjnym Knoll na pewno nie jest obcy. Pełni funkcję komentatora od 1999 roku, a od 2001 do 2013 prowadził finały selekcji narodowych. Uważany jest za jednego z najbardziej lubianych prezenterów w Austrii. Telewizja ORF na razie nie potwierdza jakiekolwiek doniesień dot. prowadzących.

Natasza Urbańska, dwukrotna uczestniczka preselekcji narodowych, wygrała program „Superstarcie” pokonując w finale Rafała Brzozowskiego. Mieczysław Szcześniak (ESC 1999) zajął 4. miejsce, a podczas show śpiewał utwory z repertuaru m.in. Michaela Jacksona, Grzegorza Ciechowskiego, Ace of Base czy Mesajaha.

Reklamy

3 komentarze

 1. Tło podczas występu eurowizyjnego powinno być bardzo ciemne, powiedziałbym wręcz że czarne, od początku występu do końca drugiej zwrotki. Podczas drugiego refrenu tło powinno zmienić się na jaśniejsze, a podczas ostatniego refrenu należałoby jeszcze dodać fajerwerki czy coś w tym stylu.

  Polubienie

 2. Po pierwsze mam pytanie, „Ten pan z pierwszego zdjęcia, wygląda tak, jakby się szykował na Melodifestivalen” jak wygląda osoba, która szykuje się do MF? Trochę nie rozumiem tamtego komentarza, ale już się przyzwyczaiłam.
  Białoruś nie mogła wystawić zombie, bo z tego co wiem, muzyka z tej piosenki jest mocno zapożyczona z gry komputerowej, więc i tak by to nie przeszło. Rybak na pewno wygra, niestety…
  Co do całego „szoł” TVP ,to od samego początku było ustawione pod Urbańską, więc zaskoczenie jest zerowe. Przyznam się bez bicia, że nie oglądałam, ale słyszałam komentarze, że Nataszka wcale taka utalentowana wokalnie nie jest i fałsze były, oby im nie przyszło do głowy wysyłać ją na ESC.

  Polubienie

 3. Myślę, że Białoruś może w Wiedniu osiągnąć sukces jeśli postawi na Milki – „Accent”, choć to nędza, ale mniejsza, niż to co wybrały Macedonia, Malta czy Szwajcaria.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.