Kolejność startowa i problemy Cypru Płn.

Dziś organizatorzy Turkowizji poinformowali, że w półfinale wystartuje 24 reprezentantów, łącznie z Azerbejdżanem (zwycięzcą ubiegłorocznej edycji) i Tatarstanem (gospodarzem). Na opublikowanej liście startowej zabrakło Tuwy i Cypru Północnego. Wycofanie się Cypru jest faktycznie możliwe i to z powodów politycznych. Jak poinformowano na oficjalnym profilu Facebook, reprezentantka Cypru Północnego i jej ekipa nie mogą przekroczyć granicy Federacji Rosyjskiej, ponieważ Rosja nie uznaje niepodległości tej części Cypru i paszportów, jakie są tam wydawane. Cypr Północny uznawany jest za niepodległe państwo tylko w Turcji. Delegacja zapowiedziała, że zrobi wszystko co się da, by zdążyć, ale szanse są niewielkie, a jeśli Ipek Amber nie wystąpi w półfinale, zostanie zdyskwalifikowana. Co ciekawe, organizatorzy Turkowizji zdają się być zupełnie bezradni w tej sytuacji i chodzi nie tylko o Cypr Płn., ale i Tuwę. Jak poinformowano w jednym z komentarzy na Facebooku, reprezentacja Tuwy również ma problemy by dotrzeć do Kazania i najpewniej nie da rady uczestniczyć w zaplanowanych na dziś i jutro próbach.

Zgodnie z rozlosowaną kolejnością startową środowy półfinał otworzy Kazachstan, zamknie Chakasja. Oto pełna kolejność:

1. Kazachstan, 2. Niemcy, 3. Turkmenistan, 4. Gruzja, 5. Uzbekistan, 6. Albania, 7. Gagauzja, 8. Ukraina., 9. Iran, 10. Kabardo-Bałkaria i Karaczajo-Czerkiesja, 11. Tatarstan, 12. Moskwa, 13. Kirgistan, 14. Jakucja, 15. Turcja, 16. Bośnia i Hercegowina, 17. Baszkortostan, 18. Bułgaria, 19. Irak, 20. Krym, 21. Azerbejdżan, 22. Rumunia, 23. Macedonia, 24. Chakasja.

Poinformowano również, że oficjalnie w konkursie nie będzie reprezentanta Rosji, ponieważ tak naprawdę 6 (licząc Tuwę to i 7!) uczestników wchodzi w skład Federacji Rosyjskiej. Z tego też powodu w półfinale grupa Kazan World reprezentować będzie…Moskwę, pod flagą stolicy Rosji.

Nadal nie potwierdzono oficjalnie o której rozpocznie się środowy półfinał, ale z informacji zawartych na stronie TatNeft wynika, że show ma ruszyć o 19:00 czasu lokalnego, czyli o 17:00 w Polsce. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami międzynarodowe jury wyłoni 12 krajów/regionów, które awansują do piątkowego finału. Nie będzie głosowania widzów, a część utworów poznamy dopiero w środę.

TELEGRAM TELEGRAM

Ostatecznie potwierdzono, że Bośnia i Hercegowina nie weźmie udziału w Eurowizji 2015. Oficjalnym powodem jest brak funduszy i porażka w poszukiwaniu sponsorów. Szczegóły znajdziecie w moim artykule na Eurowizja.org – TUTAJ.

Bułgaria wygrała oficjalne głosowanie dziennikarzy w Centrum Prasowym na Malcie. Krisia Todorova zdobyła 300 punktów, pokonując Włochy (229) i Maltę (221). Znacznie słabiej, niż w finale JESC, wypadła Armenia, która zajęła 10. miejsce. Dziennikarze poprawnie wytypowali ostatnią czwórkę show. Szczegółowe wyniki dostępne TUTAJ. Telewizja bułgarska na Twitterze zasugerowała, że nie ma wątpliwości co do jej udziału w kolejnej Eurowizji dla Dzieci. Na ponowny start chęć ma też Czarnogóra, jednak musiałaby znów otrzymać tak dogodne warunki finansowe, jakie zapewnili jej Maltańczycy.

Według prasy lokalnej wśród uczestników białoruskich selekcji 2015 mogą znaleźć się m.in. Alyona Lanskaya (ESC 2013), Gunesh (Turkowizja 2013, foto), grupy Napoli i Misters ale też girls-band utworzony przez Alexandra Rybaka. Wiadomo, że w skład grupy wejdą Anna, Tanya, Victoria i Taisiya, ale formacja nie ma jeszcze oficjalnej nazwy. Zgłoszenia do selekcji przyjmowane będą do 25 listopada, a nazwiska finalistów mamy poznać 10 grudnia.

W wywiadzie dla „20m2” Cleo przyznała, że chętnie wróciłaby na Eurowizję, ale jeszcze jest na taki powrót zbyt wcześnie. Zasugerowała, by teraz dać szansę komuś innemu, a ona być może kiedyś znów pojawi się w konkursie. Dziś premierę miał nowy utwór duetu – „Sztorm” – klip dostępny TUTAJ.

Reklamy

One comment

 1. The Voice of Poland – Powinni założyc 5 boybands 😀 fajnie razem brzmią 😉
  1. Karol Dziedzic
  2. Mateusz Grędziński
  3. Michał Grobelny
  4. Kamil Bijoś
  5. Alan Cyprysiak
  Warto udział zespół do Eurowizji 2015 w Wiedniu

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.