POLSKA WYGRAŁA BALTIC SONG CONTEST 2014

Stashka zdobyła Grand Prix Baltic Song Contest 2014, a poza tym przyznano jej również nagrodę publiczności. To wielki sukces wokalistki, która dopiero rozpoczyna w Polsce solową karierę. W Karlshamn zaśpiewała „Chcę kochać” i „Babe Babe I love you”. Drugie i trzecie miejsce zajęli reprezentanci Szwecji. Retransmisja konkursu w TVP 18 sierpnia, a TUTAJ możecie wysłuchać radiowej relacji Marii Szabłowskiej z Karlshamn.

Konkurs Piosenki Bałtyckiej organizowany jest od 1987, kiedyś brały w nim udział tylko kraje położone nad Morzem Bałtyckim, a od paru już lat reguła ta nie obowiązuje. Telewizja Polska i Polskie Radio współorganizują tę imprezę, więc niektórych nie dziwi fakt, że polscy uczestnicy często są tam doceniani. W historii startów zdarzały nam się jednak zarówno sukcesy jak i porażki. Pierwsze zwycięstwo odnieśliśmy już w pierwszej edycji – Grand Prix zdobyła Małgorzata Ostrowska. Na kolejne miejsce na podium musieliśmy jednak sporo poczekać, bo dopiero w 1993 roku trzecie miejsce zajęła Edyta Górniak, która rok później wybrana została na Eurowizję. W 1994 roku w Karlshamn śpiewała dla Polski Kayah, zajmując 2. miejsce. W 1995 roku zarówno na ESC jak i podczas Baltic Song Contest reprezentowała nas Justyna Steczkowska. Na Eurowizji poradziła sobie średnio, ale w Karlshamn wygrała. Robert Gawliński wysłany został do Szwecji w 1996 roku – przywiózł drugie miejsce, w 1997 roku Natalia Kukulska zajęła 3. pozycję. Dwa lata przed swoim eurowizyjnym startem do Szwecji pojechał Piasek – udało mu się wywalczyć 2. lokatę. W 2000 roku Łotwa debiutowała na ESC i wygrała w Karlshamn, a nasze Brathanki zostały ocenione na 3. miejsce. W latach 2001-2002 dwukrotnie triumfowaliśmy podczas BSC. Najpierw za sprawą Ich Troje, a rok później dzięki Varius Manx. Kolejne trzy lata minęły bez Polaków na podium, dopiero w 2006 roku konkurs wygrała Kasia Cerekwicka, pół roku wcześniej zajmując 2. miejsce w preselekcjach do Eurowizji. Rok 2007 to udział Patrycji Markowskiej i drugie miejsce. W 2008 reprezentowali nas Ewelina Flinta i Łukasz Zagrobelny – wylądowali na 3. pozycji. W konkursach 2009-2011 nie odnosiliśmy sukcesu – Pin, Łzy i Maciej Miecznikowski nie przypadli jurorom do gustu. W 2012 doszło jednak do kolejnego zwycięstwa – tym razem triumfowali Piotr Kupicha i Marcin Kindla. Spore nadzieje mieliśmy wobec Margaret, która reprezentowała nas w 2013 – zajęła jednak 2. miejsce. Zwycięstwo Stashki to już siódme Grand Prix dla Polaków! Oby tak dalej!

Niestety w tym roku to zapewne jedyny sukces polskiej piosenki w tego typu konkursach. Polskich reprezentantów zabrakło bowiem podczas Suncane Skale, Słowiańskiego Bazaru czy New Wave. Zapewne nie będzie ich też podczas planowanej przez Rosjan Interwizji, a również podczas drugiej edycji Turkvizyon czy Eurowizji dla Dzieci.

Przy okazji warto wspomnieć, że w JESC 2014 zadebiutuje Czarnogóra – artykuł z Eurowizja.org na ten temat znajdziecie TUTAJ. Z kolei Eurovoix informuje, że organizatorzy Turkvizyon 2014 podpisali porozumienie z przedstawicielami medialnymi 13 krajów/regionów dotyczące startu w konkursie. Tym samym poza Tatarstanem, który imprezę organizuje, o Grand Prix powalczyć mają na pewno Republika Ałtaju (południowa część zachodniej Syberii, wchodzi w skład Fed. Rosyjskiej, 5. miejsce w finale rok temu), Azerbejdżan (laureat ubiegłorocznego finału, organizator trzeciej edycji w 2015), Baszkortostan (położona w europejskiej części Fed. Rosyjskiej autonomia, rok temu nie weszła do finału), Krym (terytorium sporne między Ukrainą a Rosją i z tego powodu republika miała nie brać udziału w drugiej edycji, ale jak widać, coś się zmieniło; rok temu nie weszła do finału), Irak (rok temu nie wszedł do finału), Karaczajo-Czerkiesja (autonomia w Fed. Rosyjskiej,  rok temu startowała wspólnie z Kabardo-Bałkarią i nie weszła do finału), Kazachstan (niezadowolony z wyników, ale z ogromym parciem na tego typu konkursy – rok temu zajął 9. miejsce w finale), Chakasja (wchodzi w skład Fed. Rosyjskiej, rok temu nie weszła do finału), Kirgistan (8. miejsce w finale rok temu), Mołdawia-Gagauzja (poza finałem rok temu), Cypr Północny (10. miejsce w finale rok temu), Rosja (rok temu miała brać udział, ale w ostatniej chwili się wycofała – czy teraz dojdzie do debiutu?), Turcja (organizator poprzedniej edycji, rok temu zajął 6. miejsce w finale). Na liście potencjalnych uczestników nadal jest sporo krajów/regionów, które jeszcze nie podjęły decyzji co do startu. Są to Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Gruzja, Kabardo-Bałkaria, Kosowo, Kemerowo, Macedonia, Rumunia, Tuwa, Ukraina, Uzbekistan i Jakucja.

Z ARCHIWUM JESC: Armenia

W ramach nowego cyklu historycznego poznamy dotychczasowe dokonania krajów uczestniczących w Eurowizji dla Dzieci 2014. Dodatkowo na grupie Facebook wybierana będzie najlepsza piosenka eurowizyjna danego kraju. 

Armenia (ARMTV) zadebiutowała na Eurowizji dla Dzieci rok po swoim udanym debiucie podczas „dorosłego” konkursu. Do Rotterdamu wysłano przedstawicieli zespołu muzyczno-tanecznego Arevik, który działa już od wielu lat, a jedynie zmieniają się w nim członkowie, by zachować dziecięcy charakter formacji. Pierwszą piosenką Armenii było „Erazanq„. Przebrane za marynarzy dzieci świetnie zaprezentowały sie na scenie zdobywając 2. miejsce i ustępując tylko zwycięskiej Białorusi. Do tej pory ten rezultat jest uważany za najlepszy debiut jakiegokolwiek kraju w historii JESC.

Od 2008 roku telewizja armeńska regularnie będzie już organizować preselekcje narodowe. Zwyciężczynią pierwszego finału narodowego przed JESC została Monica Manucharova z balladą „Im ergi hnchyune„. W finale JESC zdobyła jednak tylko 59 punktów, co dało jej 8. miejsce. Jest to najsłabszy wynik Armenii w historii jej startów w Eurowizji dla Dzieci. Szybko jednak zatarto złe wrażenia z Limassol. W 2009 do Kijowa wysłano (poprzez preselekcje) Luarę Hayrapetyan z hitem „Barcelona„, nagranym na cześć ulubionego zespołu piłkarskiego wokalistki. Dynamiczny utwór wywalczył aż 116 punktów i 2. miejsce podczas Eurowizji dla Dzieci, a Luara często wymieniana jest jako potencjalna uczestniczka dorosłej Eurowizji.

W 2010 roku zwycięzcą selekcji został Vladimir Arzumanyan z Górskiego Karabachu. Jego utwór „Mama” okazał się najlepszą kompozycją w stawce finału JESC w Mińsku – zdobył 120 punktów i wygrał konkurs, co nie spodobało się Azerbejdżanowi, który co prawda nie startował, ale miał w planach debiut. Telewizja azerska nie pokazała momentu wygranej Vladimira i zrezygnowała z debiutu podczas JESC 2011, ponieważ organizatorem konkursu została właśnie Armenia.

Reprezentantką gospodarzy JESC 2011 została Dalita, która wykonała „Welcome to Armenia” w stoju stewardessy. Występ przypominał nieco prezentację brytyjskiej formacji Scooch z ESC 2008. Tematyka lotnicza przyniosła jednak Armenii znacznie lepszy rezultat – 5. miejsce. Ciekawym pomysłem było wysłanie do Holandii zespołu Compass Band, stylizowanego na Beatlesów. Ich utwór „Sweetie Baby” dość niespodziewanie wywalczył 3. miejsce w finale JESC. Rok temu reprezentantką Armenii była Monica Avanesyan z utworem „Choco-Factory” opowiadającym o…fabryce słodkości. Kolorowy występ nie do końca przypadł Europie do gustu – udało się uzbierać 69 punktów, co dało 6. miejsce.

Podsumowując – tegoroczny udział będzie już ósmym startem Armenii w JESC. Do tej pory kraj 4 razy znalazł się w top3, a najsłabszym rezultatem było miejsce 8. W latach 2007-2010 wysyłał utwory w pełni po ormiańsku, od 2011 pojawiają się w nich wstawki w języku angielskim. Do tej pory Armenia najwięcej punktów dawała Rosji (72), Gruzji (67) i Ukrainie (52). Jej największą sojuszniczką jest Gruzja, która przekazała na konto ormiańskich dzieci łącznie 69 punktów. Dużo punktów do Armenii wędruje też z Rosji (65) i Ukrainy (64). Od dwóch lat Armenia i Azerbejdżan muszą dzielić między sobą scenę Eurowizji dla Dzieci, tradycyjnie nie wymieniając się punktami. Strona azerska oskarżyła też Ormian o kradzień dóbr kultury Azerbejdżanu podczas organizacji Eurowzji dla Dzieci w stolicy Armenii. W 2013 roku media obiegło zdjęcie z Euroclubu w Kijowie, gdzie reprezentanci Armenii i Azerbejdżanu wspólnie…tańczyli, prawdopodobnie nawet nie będąc świadomym politycznej wagi sytuacji.

Reklamy

5 komentarzy

 1. Gratuluję. Piosenka Chcę Kochać jest bardzo optymistyczna i chce się jej słuchać. To dobra pozycja na letni przebój.

  Niestety wątpię aby stacje radiowe grały Stashkę,one wolą zamęczać nas klockami Lego,Shakiry,czy Pitbulem.
  Szkoda,bo rodzimy kawałek Stashki jest tak samo chwytliwy jak wyżej wymienione pozycje.

  Polubienie

 2. Kto to ta stasha? Piosenki słabe, ale jaki konkurs taki zwyciesca. Nie wiem co ma wspolnego baltycki festiwal z eurowizje? Szkoa ze autor juz zaczyna mieszac! Widac ze iejuz to konczy p. Moze to juz ten czas?

  Polubienie

 3. Dla jednych chwytliwy, dla drugich nijaki…Spotykam się raczej z tą drugą opinią i ku niej się przychylam.

  Polubienie

 4. W artykule dotyczącym Armenii autor zaliczył błąd – formacja Scooch reprezentowała Wielką Brytanię na Eurowizji w 2007 a nie w 2008 roku 🙂

  Polubienie

 5. Jul.ka
  Ja spotykam się raczej z pierwszą opinią.
  Biorąc pod uwagę to,czym karmią Nas stacje muzyczne.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.